ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Park

Pierwszy w Polsce most dla wiewiórek

W Łodzi powstał prawdopodobnie pierwszy most wiszący dla wiewiórek w kraju. Pozwala bezpiecznie przedostać się zwierzętom ponad drogą biegnącą przez las.

W Łodzi powstał prawdopodobnie pierwszy most wiszący dla wiewiórek w kraju. Pozwala bezpiecznie przedostać się zwierzętom ponad drogą biegnącą przez las.

Most dla wiewiórek

Most dla wiewiórek powstał ponad ulicą Okólną w łódzkim Lesie Łagiewnickim. Ma kilkanaście metrów długości i rozciąga się pomiędzy dwoma drzewami rosnącymi po obu stronach jezdni. Zarząd Zieleni Miejskiej zapewnia, że jeśli rozwiązanie się sprawdzi, a wiewiórki będą z niego korzystały, w mieście zawisną kolejne takie mosty.

Jak wygląda most dla wiewiórek?

Most wykonany został z siatki zwiniętej w rulon, która tworzy ażurowy tunel. Siatka importowana jest z Włoch i charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie temperatury. W składzie chemicznym materiału wyróżniamy też stabilizator UV, który zapobiega jego kruszeniu. Do montażu mostu wykorzystano specjalistyczną, elastyczną linę, podobną do tej, którą używa się do wiązań drzew.

Konstrukcja zawieszona jest dość wysoko, by zwierzęta były jak najdalej samochodów. Aby zachęcić wiewiórki do korzystania z nowego mostu, tuż przy wejściu do tunelu zamontowano orzeszkomat. Jego magazyn może pomieścić półtora kilograma pożywienia. Leśnicy umieszczają w nim orzechy włoskie i laskowe, czyli największe przysmaki rudych gryzoni, mając nadzieję, że nęcone pokarmem wiewiórki przekonają się do korzystania z mostu.

Most dla wiewiorek

Przyroda w Lesie Łagiewnickim

Las Łagiewnicki to jeden z największych w Europie kompleksów leśnych mieszczących się w granicach miasta. Według badań występującej w lesie flory żyje tam 25 gatunków ssaków, w tym oczywiście wiewiórki. Od 1996 roku część lasu stanowi rezerwat przyrody, a niemal cały kompleks wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

Dzikie zwierzęta czują się dobrze nie tylko w lesie, ale i w innych częściach przygranicznych Łodzi. Wiewiórki ze szczególną łatwością dopasowują się do życia w mieście – zamieszkują parki, skwery i wszystkie zadrzewione tereny. Przemieszczają się, szukając pokarmu i schronienia i niestety często giną pod kołami samochodów.

W trosce o dzikie zwierzęta

Na terenie Lasu Łagiewnickiego działa Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, do którego z roku na rok trafia coraz więcej osobników. W 2020 roku ośrodek przyjął ponad 2300 zwierząt, w tym 800 młodych, które wymagały wiele opieki i troski. Obecnie w ośrodku dorasta kilka młodych wiewiórek, których rodzice nie żyją. Trafiły one tam zupełnie niesamodzielne, kiedy podrosną, powrócą do natury.

Most oprócz czytelnego wymiaru praktycznego, ma także walory edukacyjne. Tego typu niecodzienna konstrukcja może wpłynąć na kierowców samochodów, którzy widząc most, zwolnią i będą pilniej obserwowali to, co dzieje się wokół nich. W końcu w lesie to zwierzęta są u siebie.

Most dla wiewiorek
Most dla wiewiorek

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!