ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Plac zabaw

Plac zabaw inny niż wszystkie

Plac Baśniowy na warszawskiej Ochocie to przestrzeń twórcza, radosna i integrująca – projekt stanowi świeże i inne niż zwykle podejście do przestrzeni dedykowanej dzieciom.

Plac Baśniowy na warszawskiej Ochocie to przestrzeń twórcza, radosna i integrująca – projekt stanowi świeże i inne niż zwykle podejście do przestrzeni dedykowanej dzieciom.

Plac Zabaw Baśniowy na warszawskiej Ochocie

Plac zabaw przy ulicy Baśniowej na warszawskiej Ochocie zaprojektowany został przez Ulę Michalską z pracowni Kształtownia. Ciekawa koncepcja poprzedzona była konsultacjami społecznymi, warsztatami i rozmowami z mieszkańcami. Dzięki ogólnemu zaangażowaniu udało się stworzyć projekt przestrzeni z nietypowymi rozwiązaniami, pokazujący nowe kierunki w projektowaniu przestrzeni z myślą o dzieciach.

 

Plac zabaw przy ulicy Baśniowej na warszawskiej Ochocie

Plac zabaw z podziałem na strefy

Ideą projektową było stworzenie placu zabaw, na którym znajdą się trzy strefy dedykowane poszczególnym grupom wiekowym. Każda ze stref otrzymała własną nazwę: Magiczne Miasteczko zaprojektowano z myślą o najmłodszych. Wyspa Odkrywców to przestrzeń dla dzieci w wieku 3-7 lat, a Tajemniczy Las ma służyć najstarszym dzieciom, z przedziału wiekowego 7-13 lat.

Pomiędzy strefami można przemieszczać się główną drogą, a także dodatkowymi przejściami w formie tunelu, ścieżki sensorycznej, czy przechodząc po pagórkach. W projekcie pojawiła się też strefa wodna wyposażona w pompy i rynny, a także liczne urządzenia wspinaczkowe – mostki, przejścia, liny do balansowania, a nawet mała ścianka wspinaczkowa.

Na placu zabaw pojawił się szereg elementów inspirowanych zabawami tematycznymi. Dzieci mogą bawić się w głuchy telefon albo przeglądać się w krzywym zwierciadle. Zaprojektowano też panele z kuchnią, sklepikiem i galerią do malowania kredą. Architektka pomyślała też o urządzeniach ruchomych – znajdziemy tu podwójną huśtawkę z koszem i siedziskiem, a także bujak pszczółkę i trampolinę posadzkową.

Strefy na placu zabaw
Strefy na placu zabaw

Baśniowy plac zabaw

Aby dodać całości prawdziwie baśniowego charakteru, w przestrzeni zaplanowano wykonanie drobnych elementów graficznych, przedstawiających bohaterów różnych baśni. Na poszczególnych drewnianych elementach wykonano estetyczne, bajkowe grawerunki. Poszczególne przedstawienia układają się w historie z wybranych baśni.

Jako główny materiał wykorzystany w projekcie architektka wybrała drewno – robiniowe oraz modrzewiowe. By nadać przestrzeni naturalnego charakteru, zastosowano łagodną kolorystykę wykończeń. Każda ze stref posiada inne wykończenie posadzki. W strefie Wyspa Odkrywców zaproponowano posadzkę z EPDM w odcieniu beżowym, w Tajemniczym Lesie pojawia się piasek. W Magicznym Miasteczku wykorzystano połączenie drewna tarasu oraz piasku w obrębie rynku.

Plac zabaw z wykorzystaniem drewna

Ekologiczny plac zabaw

Dbając o ekologiczność całego założenia, główna ścieżka wykonana została z przepuszczalnej nawierzchni mineralnej. W obrębie placu zabaw zapewnia to prawidłowy rozwój drzew i zieleni. Architektka wprowadziła też dodatkowe nasadzenia – pojawiły się kępy krzewów i traw oraz drzewa dające cień w upalne dni. Wśród gęstych nasadzeń krzewów ukryto też linię ogrodzenia.

Plac zabaw inny niż wszystkie – Plac Baśniowy w Warszawie – metryczka projektu

typ projektu: plac zabaw

inwestor: UM Warszawa

pracownia: Kształtownia

autorka projektu: Ula Michalska

realizacja: 2020

lokalizacja: Ochota, Warszawa

zdjęcia: Kształtownia / Tomasz Kaczor

Plac zabaw z naturalnych materiałów

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!