ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Publiczne

Odrestaurowany Fort VIII Służew i Ósmy park

W zabytkowych koszarach na warszawskim Służewie powstała przestrzeń komercyjna wypełniona restauracjami, butikami i studio projektowymi. Przy okazji rekonstrukcji Fortu Dłużew uporządkowano też Ósmy Park.

W zabytkowych koszarach na warszawskim Służewie powstała przestrzeń komercyjna wypełniona restauracjami, butikami i studio projektowymi. Przy okazji rekonstrukcji Fortu Dłużew uporządkowano też Ósmy Park.

Rekonstrukcja Fortu Dłużew

Fort VIII Służew to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Objęte ochroną konserwatora zabytków dawne koszary wojskowe mieszczą się przy ulicy Nowoursynowskiej w Warszawie, w dzielnicy Ursynów. Powierzchnia terenu mierzy blisko 80 tys. mkw. Ukryty na skraju wielkiej dzielnicy mieszkaniowej dawny fort na powrót wpisany został w strukturę miasta. Teraz miejsce to stanowi przestrzeń do pracy i wypoczynku.

Na terenie dawnych koszar powstała inwestycja Fort 8, czyli 1800 mkw przestrzeni komercyjnej, która łączy historię ze współczesnymi potrzebami mieszkańców. Ponad stuletni budynek przeszedł gruntowną modernizację – za rewitalizacją fortu stoją architekci z pracowni Festgrupa. Projektanci zaprojektowali kubaturę użytkową, nawiązującą swoją architekturą do formy niezachowanego ziemnego rawelinu w szyi fortu. Koszary szyjowe zaadaptowane zostały do funkcji usług centrotwórczych – powstały tu lokale gastronomiczne, galerie i pracownie.

Fort VIII Służew

Historia Fortu VIII Służew

Budowa koszar wojskowych rozpoczęła się w latach 80. XIX wieku według wzorcowego projektu rosyjskiego. Fort był dwukrotnie modernizowany - z dwuwałowego obiektu ziemno-ceglanego o pięciobocznym zarysie powstało dzieło jednowałowe, z betonowym wzmocnieniem konstrukcji ceglanej. Do dnia dzisiejszego zachował się rów forteczny i koszary szyjowe, a także pozostałości kaponier barkowych i kaponiery czołowej oraz fundamenty tradytora.

Teren rekreacyjny w Forcie VIII

Teren Fortu VIII Służew ma z założenia służyć mieszkańcom do wypoczynku. Obszar przystosowano do funkcji rekreacyjnych, otwarte zostały fosa oraz południowy stok bojowy, wraz z częściowym odtworzeniem w zachodni skrzydle fortu stoku bojowego. Projekt zagospodarowania fortu stał się niepowtarzalną inwestycją opartą na wykorzystaniu dziedzictwa architektonicznego wraz ze współczesnymi trendami projektowymi.

Fort VIII Służew

Modernizacja Parku Ósmego

W ramach inwestycji uporządkowano też zaniedbany do tej pory Park Ósmy. Charakterystyczną cechą terenu jest ukształtowanie typowe dla przestrzeni o funkcji militarnej. Główną osią parku jest wał forteczny, wzdłuż którego przebiega fosa. Gęsta, nieregularna roślinność przez lata uniemożliwiała na korzystanie z terenu, a nagromadzone śmieci nie działały na korzyść tego miejsca.

Dzięki przeprowadzonym pracom porządkowym, Park Ósmy stał się prawdziwą perełką. Powstały tu naturalne alejki, drewniane schody i miejsca do uprawiania sportu oraz rekreacji. Starodrzew, fosa i malowniczy wąwóz decydują o niepowtarzalności zielonego terenu. Mieszkańcy mogą korzystać z ogrodów społecznościowych, altan i miejsc na ognisko. Dla dzieci przygotowane zostały place zabaw, a dla miłośników sportu – siłownia plenerowa.

 

Modernizacja Parku Ósmego

Odrestaurowany Fort VIII Służew i Ósmy park – metryczka projektu

typ projektu: przestrzeń publiczna

inwestor: Grupa Turret Development

pracownia: Festgrupa

architektura krajobrazu: Biuro Projektowe Aramix

realizacja: 2019

lokalizacja: ul. Nowoursynowska, Warszawa

powierzchnia terenu: 79423 mkw

powierzchnia użytkowa: 1864 mkw

 

Modernizacja Parku Ósmego
Modernizacja Parku Ósmego
Modernizacja Parku Ósmego

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!