ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Park

Zagospodarowanie parku w centrum gminy Krzczonów

Park w Krzczonowie to kameralna, zielona przestrzeń w sercu gminy. Proste alejki i placyk z ławkami stanowią naturalne i przyjemne miejsce spacerowe dla mieszkańców.

Park w Krzczonowie to kameralna, zielona przestrzeń w sercu gminy. Proste alejki i placyk z ławkami stanowią naturalne i przyjemne miejsce spacerowe dla mieszkańców.

Park w Krzczonowie

Nie tak dawno prezentowaliśmy realizację naturalnego ogrodu w Przemyślu autorstwa pracowni Zielone Studio. Zagospodarowanie parku w Krzczonowie to kolejne zadanie, które powierzone zostało architektom z Lublina. Projektowany park zlokalizowany jest w samym sercu gminy, a jego powierzchnia mierzy 3000 mkw. Architektom zależało na stworzeniu otwartej publicznej przestrzeni pełnej kwiatów i zieleni trawników.

Założeniem inwestora było przeprojektowanie parku z zachowaniem istniejącej osi kompozycyjnej. W nowym projekcie miały zostać uwzględnione istniejące główne ciągi komunikacyjne, a cały obszar powinien zostać osłonięty od strony sąsiadującego z parkiem cmentarza. Ponadto inwestorowi zależało, aby park cieszył oko przez cały rok – w tym celu architekci dobrali różnorodne nasadzenia o przeplatających się okresach kwitnienia.

Park w Krzczonowie

Park z podziałem na strefy

W parku w Krzczonowie możemy wyróżnić kilka stref funkcjonalnych. Pierwszą z nich jest strefa przyuliczna, z której w głąb parku poprowadzono aleję główną. W centralnym punkcie mieści się plac, który może pełnić wiele zadań. Oprócz przestrzeni spacerowej na co dzień, w okresie Bożego Narodzenia plac ma stanowić miejsce ustawienia dużej choinki. Architekci musieli przewidzieć też możliwość doprowadzenia w to miejsce prądu.

Park w Krzczonowie rabata

Kwiatowe nasadzenia w parku

Architekci zaproponowali wykonanie nasadzeń, które dobrze prezentują się na tle budynków graniczących z parkiem. W strefie przyulicznej pojawiają się niskie nasadzenia jałowca, tawuły japońskiej, lilaków i krzewuszki cudownej. Całość uzupełnia głóg pośredni. Aby odgraniczyć park od cmentarza, wybrano żywotnik 'Smaragd' – żywopłot zapewnia intymność zarówno spacerowiczom, jak i odwiedzającym cmentarz. Żywotnik 'Smaragd' wybrano też jako główne nasadzenie wokół całego parku. Oprócz niego pojawiają się też dereń biały, lilaki i krzewuszka.

Wejście główne flankują symetrycznie rozmieszczone nasadzenia z czerwonej róży okrywowej i lawendy. Przy dojściu do placu centralnego zaprojektowano trzcinnik ostrokwiatowy. Wokół placu oprócz krzewuszki i tawuły pojawiają się też nasadzenia drzew w postaci jarząba szwedzkiego. W przestrzeni placu centralnego znalazły się jałowce płożące, irgi, kuliste bukszpany wieczniezielone, a także spotkane już przy wejściu do parku czerwona róża i lawenda.

W projekcie parku architekci inspirowali się kolorowymi wiejskimi ogrodami i kwitnącymi parkami pełnymi kwiatów. Wykonanie parku stanowi kontynuację współpracy z gminą. Póki co pracownia zaprojektowała nasadzenia na rondzie w Krzczonowie, a także wykonała projekt centrum miejscowości wraz z terenami przylegającymi.

zagospodarowanie Parku w Krzczonowie

Zagospodarowanie parku w centrum gminy Krzczonów – metryczka projektu

typ projektu: park miejski

inwestor: gmina Krzczonów

pracownia: Zielone Studio

realizacja: 2020

Park w Krzczonowie strefy

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!