
Jak zaprojektować ogród, z którego w równej mierze mieliby korzystać przedstawiciele trzech pokoleń? Oto koncepcja pracowni Przystanek Ogród, w której uwzględniono potrzeby każdego z domowników.
Pracownia Przystanek Ogród jest autorem wielu ciekawych projektów, wystarczy wspomnieć o odważnej koncepcji zagospodarowania ogrodu z dębem w roli głównej. W prezentowanym dziś projekcie ogrodu przydomowego architekci opracowali rodzinną przestrzeń, w której wyodrębniono funkcje spełniające oczekiwania wszystkich domowników.
Ogród o powierzchni 920 mkw znajduje się na przedmieściach w terenie już zurbanizowanym. Inwestorom zależało, aby zwrócić szczególną uwagę na warunki glebowe, siedliskowe oraz mikroklimatyczne. Znajdujące się tam gleby są słabe, przesuszone, zakwaszone na skutek opadających igieł sosny zwyczajnej.
Ogród oraz dom użytkuje rodzina wielopokoleniowa – dzieci, rodzice oraz babcia. Każdy z domowników korzysta z przestrzeni na swój sposób, a co za tym idzie: oczekuje od ogrodu różnych funkcji. Dla jednych działka ma stanowić miejsce spotkań towarzyskich, dla innych przestrzeń odpoczynku i relaksu.

Podział na strefy w ogrodzie
W projekcie wyróżniamy poszczególne wnętrza ogrodowe – strefę wejściową i strefę gospodarcza z podjazdem. Na teren działki wchodzi się przez eleganckie wejście otoczone bukszpanowymi kulami. Po drugiej stronie domu zaaranżowano strefę prywatną, czyli zagajnik brzozowy z ławkami. W głównej części ogrodu zaplanowano strefę rekreacji i wypoczynku. To tutaj znajduje się taras w otoczeniu rabaty z elementem wodnym. Po drugiej stronie tarasu pojawia się ozdobna rabata z pachnącą lawendą i kwitnącymi clematisami.
Z tarasu rozciąga się widok na zieloną połać trawnika. Wgłąb ogrodu prowadzi ścieżka, kierująca nas ku kącikowi biesiadnemu osłoniętemu gęstym żywopłotem. W kąciku biesiadnym zaplanowano grill umożliwiający spotkania towarzyskie w większym gronie. W przeciwnym narożniku pojawia się strefa zabaw dla dzieci. Odpowiednio dobrane sprzęty, takie jak huśtawka, zjeżdżalnia i domek na drzewie, decydują o funkcjonalności tego wnętrza.
Warzywnik w ogrodzie
W projekcie ogrodu przewidziano też strefę użytkową, która pomyślana została jako miejsce dla domowego warzywnika. Warzywa posadzone zostaną w podwyższonych zagonach w formie skrzyń, zaś uzupełnieniem przestrzeni będzie pergola porośnięta winoroślą. Ta część ogrodu zaplanowana została z myślą o najstarszym użytkowniku przestrzeni – babci, dla której wielką radością jest samodzielna uprawa ziół i warzyw. Mając na uwadze wygodę korzystania z warzywnika, wysokość zagonów została dostosowana do wzrostu użytkownika.
Nasadzenia dobrano w taki sposób, by podkreślić ład, elegancję i harmonię. Jest to harmonia ściśle zgeometryzowana – rośliny są jej ważnym elementem, podobnie jak kamień, drewno, woda czy światło. Nie znajdziemy tu dzikich rabat. Kwitnące rośliny o intensywnych barwach pojawiają się tylko jako akcenty kolorystyczne, podkreślające całą kompozycję. W projekcie zwrócono uwagę na kolorystykę, zapach, efektowny pokrój, które dodatkowo wpływają na odbiór przestrzeni.
Projekt ogrodu dla wielopokoleniowej rodziny – metryczka projektu
typ projektu: ogród przydomowy
inwestor: prywatny
pracownia: Przystanek Ogród
autorka projektu: Joanna Dziwoki
rok projektu: 2020
projektowana powierzchnia: 920 mkw
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze