Ulica

Miasto pełne kwiatów – zielona rewolucja w Gdańsku

Na ulicach Gdańska rozpoczęła się prawdziwa zielona rewolucja. Władze miasta zaplanowały blisko 56 tysięcy nowych nasadzeń roślinnych, które zawitają w przestrzeni parków i zieleńców.

Na ulicach Gdańska rozpoczęła się prawdziwa zielona rewolucja. Władze miasta zaplanowały blisko 56 tysięcy nowych nasadzeń roślinnych, które zawitają w przestrzeni parków i zieleńców.

Zazielenianie Gdańska

Projekt obsadzenia miasta zielenią prowadzi Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Pierwsze kroki zostały już podjęte – rozpoczęto od sadzenia wiosennych kwiatów, takich jak bratki, stokrotki, niezapominajki czy prymulki. Nowe nasadzenia pojawiają się na rabatach oraz w donicach. W kolejnych miesiącach planowane jest sukcesywne powiększanie zielonego arsenału miasta. Celem projektu jest stworzenie miejskiej szaty roślinnej, dzięki której miasto będą wypełniały kolory od wiosny aż do późnej jesieni.

Kwiaty w przestrzeni miasta nie tylko podkreślają piękno zabytkowych kamienic, ale też poprawiają samopoczucie mieszkańców. Wielobarwne nasadzenia nadają miastu świeżości i elegancji. Wychodząc z tych założeń zaplanowano w tym roku posadzić 55906 sztuk kwiatów. Poczynając od stokrotek i bratków, przez begonie, pelargonie, szałwie i aksamitki, kończąc na chryzantemach i kapustach ozdobnych – Gdańsk zakwitnie kolorem.

Nie tylko kwiaty w Gdańsku

Kwiatowe nasadzenia to jedno, jednak zieleń miejska w dużej mierze opiera się o obecność bylin. Ubiegłej jesieni w mieście przybyło 14 tysięcy sztuk wielosezonowych roślin. Byliny dobrze się sprawdzają – raz posadzone będą upiększały rabatę przez wiele lat. Nie bez znaczenia są ich właściwości mikroretencyjne, a także fakt, że rośliny stanowią siedliska owadów oraz drobnych kręgowców.

Zieleń w Gdańsku

Kwiatowy kalendarz w Gdańsku

Jeszcze w marcu kwiaty wiosenne, czyli bratki, stokrotki, prymulki i niezapominajki pojawią się na rabatach i w donicach. Utworzony z nich zostanie też napis kwiatowy na placu Komorowskiego. Kwiaty ozdobią 18 różnych lokalizacji – łącznie planuje się posadzić 20552 sztuk roślin wiosennych.

Następne w kolejności będą rośliny cebulowe, które posadzono już jesienią. Pierwsze kwiaty zakwitną jeszcze w marcu, kolejne rozkwitać będą aż do czerwca. Wśród nich znajdziemy tulipany, krokusy, narcyzy, szafirki, czosnki ozdobne, hiacynty i cebulice syberyjskie. Mają one ukwiecić głównie Śródmieście, ale też Parki Oliwski, Brzeźnieński i Kuźniczki.

Po zimnych ogrodnikach wiosenne nasadzenia ustąpią miejsca letnim. Królować będą betonie, aksamitki i petunie, ale też smagliczki, starzec pospolity, kocanki, koleus, dalie i gaura. Kwiaty mają trafić na rabaty, do donic, kwietników i wież kwiatowych. Te ostatnie pojawią się w miejscach, gdzie nie można założyć kwietnika – składać się będą z blisko 100 skrzynek różnej wielkości mieszczących łącznie 2640 roślin. Co więcej zaplanowano utworzenie trzech kwiatowych herbów. W ramach prac letnich posadzonych zostanie ponad 31 tysięcy kwiatów sezonowych.

Na sam koniec przyjdzie pora na jesienne nasadzenia w postaci kapusty ozdobnej i chryzantem. Dzięki nim rabaty będą przyciągały wzrok przechodniów także późną jesienią. W ostatnim etapie projektu zaplanowano 1652 sztuki roślin. Dzięki sezonowym nasadzeniom możliwe jest utworzenie kompozycji, które zapewnią festiwal barw trwający od wiosny do jesieni. Podczas gdy jedne rośliny będą kończyły kwitnienie, inne dopiero zaczną.

Zazielenianie Gdańska

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!