
Drzewa porośnięte pnączami, strumyk i podszyt leśny - oto ogród inspirowany naturą pióra pracowni Zielone Studio. Koncepcja zagospodarowania wykorzystuje atuty naturalnego ukształtowania terenu.

Przydomowy ogród zlokalizowany jest w Przemyślu, a jego powierzchnia to 900 mkw. Architekci z pracowni Zielone Studio, którzy mogą pochwalić się między innymi nowoczesnym projektem ogrodu pod Lublinem, tym razem postawili na naturalistyczną estetykę. Dzięki dobrze przemyślanemu doborowi roślin ogród zachwyca wielobarwnością o każdej porze roku, zaś praktyczny podział terenu decyduje o wizualnym uporządkowaniu przestrzeni.
Architekci wydzielili cztery strefy ogrodowe, a w każdej z nich pojawiły się odpowiednio wybrane nasadzenia. W strefie reprezentacyjnej, zlokalizowanej we frontowej części ogrodu, pojawiają się kule bukszpanowe, tawuła japońska w odmianie 'little princess', a także lawendy, jarzęby, jałowce, cisy i berberysy. Nasadzenia podkreślają oś furtka – drzwi wejściowe, nadając tej strefie odpowiedni, oficjalny charakter. Jednocześnie kompozycja sprawia wrażenie swobodnej i naturalnej, dzięki uporządkowaniu roślin w rabaty o łukowych liniach.

Wypoczynek w domowym ogrodzie
W głównej części ogrodu zaaranżowano przestrzeń wypoczynkową ze stolikiem kawowym i krzesłami. Całość otaczają ogrodowe lampiony. To przytulne wnętrze służyć ma relaksowi z dala od miasta. Założeniem inwestora było wkomponowanie w projekt istniejącej starej gruszy. To pod nią zaaranżowano jeden z dwóch kolistych placów wypoczynkowych. Jako nasadzenia wybrano hosty, irysy, karłowe wierzby, jałowce i berberysy. Pojawiają się tu również macierzanki, lawendy, tawuły japońskie i szałwia.
W ogrodzie pojawiają się rzeźby, które widoczne są z tarasu wychodzącego z salonu. Wyższe nasadzenia przysłaniają widok z ulicy na okna salonu, dzięki czemu ogród staje się przytulną i kameralną przestrzenią. Trawnik zaaranżowano tylko w górnej części ogrodu – boki działki oraz jej dolną część w całości obsadzono roślinnością z połączeniem komunikacyjnym. Linię trawnika ograniczają plastikowe obrzeża, zaś powierzchnią rabat wyściółkowano korą.

Ścieżka w naturalistycznym ogrodzie
W dolnej części ogrodu pojawia się część zacieniona ze ścieżką, wokół której rosną tawuły, hosty, barwinki i paprocie. Nie brakuje tu również parzydła leśnego, tawliny, wiśni karłowej w odmianie płożącej i jałowców. W strefie dolnej zaproponowano bogate nasadzenia roślin ozdobnych, pojawia się tu również okazały dąb czerwony. Komunikacyjnie dolna część ogrodu połączona jest w górną za pomocą ażurowych schodów, u podnóża których również znajdziemy bogatą kompozycję roślin.
Ścieżka ogrodowa wykonana została z grysu granitowego, ograniczenie stanowią plastikowe obrzeża. Ścieżka we frontowej części reprezentacyjnej, a także podjazdy i ogrodowe place wypoczynkowe wykonano z kostki granitowej otaczanej śrutowanej. Kostka na ścieżce i podjeździe została ułożona według wzoru rybia łuska. Na placach zastosowano wzory koła i łuku.

Projekt przydomowego ogrodu w Przemyślu – metryczka projektu
typ projektu: ogród przydomowy
inwestor: prywatny
pracownia: Zielone Studio
realizacja: 2018
lokalizacja: Przemyśl
projektowana powierzchnia: 900 mkw



Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze