ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Ogrody Prywatne

Naturalny ogród w Przemyślu

Drzewa porośnięte pnączami, strumyk i podszyt leśny - oto ogród inspirowany naturą pióra pracowni Zielone Studio. Koncepcja zagospodarowania wykorzystuje atuty naturalnego ukształtowania terenu.

Drzewa porośnięte pnączami, strumyk i podszyt leśny - oto ogród inspirowany naturą pióra pracowni Zielone Studio. Koncepcja zagospodarowania wykorzystuje atuty naturalnego ukształtowania terenu.

Naturalny ogród przydomowy

Przydomowy ogród zlokalizowany jest w Przemyślu, a jego powierzchnia to 900 mkw. Architekci z pracowni Zielone Studio, którzy mogą pochwalić się między innymi nowoczesnym projektem ogrodu pod Lublinem, tym razem postawili na naturalistyczną estetykę. Dzięki dobrze przemyślanemu doborowi roślin ogród zachwyca wielobarwnością o każdej porze roku, zaś praktyczny podział terenu decyduje o wizualnym uporządkowaniu przestrzeni.

Architekci wydzielili cztery strefy ogrodowe, a w każdej z nich pojawiły się odpowiednio wybrane nasadzenia. W strefie reprezentacyjnej, zlokalizowanej we frontowej części ogrodu, pojawiają się kule bukszpanowe, tawuła japońska w odmianie 'little princess', a także lawendy, jarzęby, jałowce, cisy i berberysy. Nasadzenia podkreślają oś furtka – drzwi wejściowe, nadając tej strefie odpowiedni, oficjalny charakter. Jednocześnie kompozycja sprawia wrażenie swobodnej i naturalnej, dzięki uporządkowaniu roślin w rabaty o łukowych liniach.

Naturalny ogród przydomowy

Wypoczynek w domowym ogrodzie

W głównej części ogrodu zaaranżowano przestrzeń wypoczynkową ze stolikiem kawowym i krzesłami. Całość otaczają ogrodowe lampiony. To przytulne wnętrze służyć ma relaksowi z dala od miasta. Założeniem inwestora było wkomponowanie w projekt istniejącej starej gruszy. To pod nią zaaranżowano jeden z dwóch kolistych placów wypoczynkowych. Jako nasadzenia wybrano hosty, irysy, karłowe wierzby, jałowce i berberysy. Pojawiają się tu również macierzanki, lawendy, tawuły japońskie i szałwia.

W ogrodzie pojawiają się rzeźby, które widoczne są z tarasu wychodzącego z salonu. Wyższe nasadzenia przysłaniają widok z ulicy na okna salonu, dzięki czemu ogród staje się przytulną i kameralną przestrzenią. Trawnik zaaranżowano tylko w górnej części ogrodu – boki działki oraz jej dolną część w całości obsadzono roślinnością z połączeniem komunikacyjnym. Linię trawnika ograniczają plastikowe obrzeża, zaś powierzchnią rabat wyściółkowano korą.

Naturalny ogród przydomowy

Ścieżka w naturalistycznym ogrodzie

W dolnej części ogrodu pojawia się część zacieniona ze ścieżką, wokół której rosną tawuły, hosty, barwinki i paprocie. Nie brakuje tu również parzydła leśnego, tawliny, wiśni karłowej w odmianie płożącej i jałowców. W strefie dolnej zaproponowano bogate nasadzenia roślin ozdobnych, pojawia się tu również okazały dąb czerwony. Komunikacyjnie dolna część ogrodu połączona jest w górną za pomocą ażurowych schodów, u podnóża których również znajdziemy bogatą kompozycję roślin.

Ścieżka ogrodowa wykonana została z grysu granitowego, ograniczenie stanowią plastikowe obrzeża. Ścieżka we frontowej części reprezentacyjnej, a także podjazdy i ogrodowe place wypoczynkowe wykonano z kostki granitowej otaczanej śrutowanej. Kostka na ścieżce i podjeździe została ułożona według wzoru rybia łuska. Na placach zastosowano wzory koła i łuku.

Naturalny ogród przydomowy

Projekt przydomowego ogrodu w Przemyślu – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Zielone Studio

realizacja: 2018

lokalizacja: Przemyśl

projektowana powierzchnia: 900 mkw

 

Ogród naturalny Przemyśl
Ogród ekologiczny
Ogród naturalny

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!