Projekty

Wrocławski plac zabaw dla dzieci i dla dorosłych

Projektowany plac zabaw łączy funkcje rekreacyjną z edukacyjną, pobudzając fascynację światem przyrody. Architekci zadbali, aby każdy znalazł tu miejsce dla siebie.

Projektowany plac zabaw łączy funkcje rekreacyjną z edukacyjną, pobudzając fascynację światem przyrody. Architekci zadbali, aby każdy znalazł tu miejsce dla siebie.

Wrocławski plac zabaw dla dzieci i dla dorosłych

Obszar opracowania mieści się we Wrocławiu, w centralnej części Parku Wschodniego w dolinie rzeki Oławy. Jego powierzchnia to 7280 mkw. Za projekt placu zabaw odpowiada pracownia IKROPKA, która znana jest z docenionych realizacji, takich jak naturalistyczny plac zabaw w Parku Złotnickim. W ramach prac projektowych architekci wykonali inwentaryzację dendrologiczną, koncepcję projektową, a także projekt tablic edukacyjnych dedykowanych dla terenu opracowania.

Obszar projektowanego placu zabaw zaaranżowany został jeszcze przed wojną. Teraz pracownia wykorzystała materiały i elementy architektury, które nawiązują do zabytkowego charakteru parku. Podstawowym założeniem projektu było stworzenie miejsca, które służyłoby zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Pomyślano o urządzeniach służących zabawie ruchowej, ale także interesujących elementach edukacyjnych i tych, które służą zabawie sensorycznej. W koncepcji zagospodarowania wzięto pod uwagę duże zagrożenie powodziami na terenie parku, dlatego strefy rekreacyjne zaplanowano w miejscach wyniesionych względem otoczenia.

 

Projekt placu zabaw dla dzieci i dla dorosłych

Miejsce zabaw dla dzieci i rodziców

Pierwsza z projektowanych stref składa się z trzech części połączonych ze sobą ścieżką żwirową. Umożliwia ona dojazd osobom poruszającym się na wózkach oraz rodzicom z wózkami dziecięcymi. Wprowadzono małą architekturę, która pozwala na zabawę integracyjną dzieci oraz ich rodziców o różnym stopniu sprawności. Aby pobudzić wyobraźnię, architekci zaproponowali mnogość kolorów, materiałów i faktur, które zachęcają do kreatywnej zabawy.

Naturalny plac zabaw

W części południowej mieści się naturalny plac zabaw, czyli miejsce doświadczeń ekologicznych i miejsce przeznaczone na rekreację. To tutaj znajduje się konstrukcja z żywej wierzby, czyli „gniazda”, które zaprojektowano w otoczeniu rabat bylinowych. Konstrukcja zbudowana jest z długich prętów wierzbowych sadzonych prosto w ziemi i formowanych w dowolny kształt. Stanowi ona alternatywne rozwiązanie dla gotowych zadaszeń.

Druga strefa stanowi tor przeszkód, który rozpięto na trasie pomiędzy mostkiem a ścieżką. Komunikację wyznaczają luźno rozmieszczone płyty betonowe, zaś kształt placyków dopasowany jest do rozmieszczenia drzew posadzonych na polanie i wokół niej. Na placykach zaplanowano urządzenia umożliwiające ćwiczenia sprawności fizycznej.

 

Projekt placu zabaw dla dzieci i dla dorosłych

Strefa sensoryczna

W tym miejscu pojawiają się elementy, które pozwalają badać i doświadczać otaczającą przyrodę. Zaplanowano tu ksylofon, bazaltowe płyty z wygrawerowanymi śladami zwierząt, a także roślinność, której dobór zapewnia doznania oddziałujące na każdy ze zmysłów. Wykorzystano rdest wężownik, sadziec purpurowy, krwiściąg lekarski praz trześlicę modrą – wszystkie one tworzą ciekawe kompozycje kolorystyczne i zapachowe. Zaprojektowane tablice informacyjne opowiadają historię parku, a także prezentują ciekawostki na temat lokalnej fauny i flory.

Wrocławski plac zabaw dla dzieci i dla dorosłych – metryczka projektu

typ projektu: plac zabaw

inwestor: Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

pracownia: IKROPKA

autorzy projektu: M. Droń, A. Gierko, K. Mazur

projekt: 2020

lokalizacja: Wrocław

projektowana powierzchnia: 7280 mkw

wizualizacje: J. Kowalik

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!