ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Projekty

Projekt zagospodarowania bulwarów w Krakowie

Krakowskie bulwary wiślane doczekają się przebudowy. Według nowej koncepcji zagospodarowania terenu trakt pieszy oddzielony będzie od ścieżki rowerowej pasem zieleni.

Krakowskie bulwary wiślane doczekają się przebudowy. Według nowej koncepcji zagospodarowania terenu trakt pieszy oddzielony będzie od ścieżki rowerowej pasem zieleni.

Projekt zagospodarowania bulwarów wiślanych w Krakowie

W ostatnich latach krakowskie bulwary stały się jednym z najpopularniejszych miejsc spędzania czasu w Krakowie. Kolejne odcinki nabrzeża stopniowo modernizowano, jednak do tej pory nie powstała spójna koncepcja architektoniczna na funkcjonowanie całych bulwarów albo ich większej części. Ostatecznie władze miasta podjęły kroki, by na nowo włączyć rzekę w przestrzeń Krakowa, zaś w proces powstawania projektu zagospodarowania bulwarów zaangażowani zostali mieszkańcy.

Kładka albo pływający pomost

Jako podstawowe założenie planowanej przebudowy uznano konieczność powiększenia przestrzeni dla pieszych i rowerzystów na zakolu Wisły pod Wawelem. Póki co biegnąca dolnym bulwarem alejka jest na tyle wąska, że ruch rowerowy musiał zostać poprowadzony górnym bulwarem. Jedną z nowych propozycji jest zbudowanie kładki ponad wodą albo utworzenie pływającego mostu. Nowa kładka miałaby długość 180 metrów i szerokość 1,5-2 metry. W ten sposób obecna dolna alejka służyłaby rowerzystom, a nowy obiekt stanowiłby część ciągu pieszego.

W pozostałej części bulwarów wiślanych zaplanowano oddzielenie pasem zieleni ścieżki dla rowerzystów od traktu pieszego. W ten sposób najbliższa wodzie część nabrzeża służyłaby pieszym, dalej od wody biegłaby ścieżka dla rowerzystów, a za nią kolejna – istniejąc już część zielona aż po mur oporowy bulwarów.

W ramach prac wymieniona ma zostać nawierzchnia – ciemne powierzchnie zastąpione zostaną przez jasne, które mniej się nagrzewają w czasie upałów. Ponadto planuje się uporządkowanie przestrzeni w zakresie mebli miejskich i dostosowanie ich estetyki do rangi miejsca.

Zagospodarowanie bulwarów wiślanych w Krakowie

Część rekreacyjna na górnych bulwarach

Górne bulwary miałyby pełnić funkcję rekreacyjną. W rejonie Galerii Kazimierz pojawi się plac zabaw, a także taras z ławkami z widokiem na Wisłę. Strefa wypoczynku pojawi się też w okolicy bazyliki na Skałce. Miejsca spotkań planuje się utworzyć w miejscu obecnych betonowych przestrzeni w rejonie kładki Bernatka, mostu Kotlarskiego czy ulicy Rybaki.

Ekolodzy podkreślają, że nowa koncepcja powinna zawierać jak najwięcej zieleni. W okolicy planowanej kładki pieszo-rowerowej łączącej Kazimierz z Ludwinowem zaprojektowano sad miejski. Zasadzone tam zostaną kwiaty i krzewy, a na trawie ustawione będą hamaki do wypoczynku. Na górnych bulwarach planuje się posadzić ponad 400 drzew – mają one pojawić się w takich miejscach, by nie zakłócić widoku na zabytki.

Projekt zagospodarowania w pierwszym etapie obejmuje obszar 17 hektarów – odcinek od ujścia Rudawy do mostu Kotlarskiego. Na odnowę tego fragmentu nabrzeża potrzebne będzie około 1,5 roku. Prace nad całością bulwarów wiślanych mają zakończyć się za około trzy lata. Prace prowadzone są w ramach projektu „Wisła Łączy”.

Zagospodarowanie bulwarów wiślanych w Krakowie

Projekt zagospodarowania bulwarów wiślanych w Krakowie – metryczka projektu

typ projektu: modernizacja nabrzeża

inwestor: Urząd Miasta Kraków

realizacja: w toku

lokalizacja: odcinek od ujścia Rudawy do mostu Kotlarskiego

projektowana powierzchnia: 17 ha

wizualizacje: Zarząd Zieleni Miejskiej Kraków

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!