ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Ogrody Prywatne

Taras o dwóch funkcjach

W aranżacji tarasu architekci nawiązali do kształtu i kolorystyki budynku. Wyraźny róż dodatków odzwierciedla ducha właścicieli domu. Taras pełni funkcję zarówno wypoczynkową, jak i placu zabaw dla dzieci

W aranżacji tarasu architekci nawiązali do kształtu i kolorystyki budynku. Wyraźny róż dodatków odzwierciedla ducha właścicieli domu. Taras pełni funkcję zarówno wypoczynkową, jak i placu zabaw dla dzieci.

Taras z placem zabaw dla dzieci

Projektowany taras mieści się w Warszawie i mierzy 50 mkw. Zlokalizowany jest na ostatnim piętrze budynku, przez co użytkownicy tarasu mogą cieszyć się rozległym widokiem na miasto. Właściciele lokalu zwrócili się do pracowni krajobrazu Hadika z prośbą o pomoc w aranżacji przestrzeni. Architektka Aleksandra Czerwińska, autorka m.in. projektu ogrodu o podłużnym planie i tym razem zaproponowała ciekawą koncepcję.

Założeniem projektowym było stworzenie przestrzeni, która będzie pełniła funkcję zarówno wypoczynkową, jak i funkcję strefy zabaw dla dzieci. Właściciele chcieli, aby aranżacja tarasu nawiązywała do wnętrza mieszkania. W środku królują żywe i odważne kolory - nie inaczej miało być na zewnątrz.

Taras z funkcją placu zabaw

Aranżacja tarasu szyta na miarę

Architektce zależało, aby uzyskać efekt płynnego przejścia między tym, co wewnątrz, a tym co na zewnątrz. Ponadto wyraźną inspiracją stała się elewacja budynku – jej kształt oraz kolorystyka. To, co wyróżnia budynek, to łagodne łuki arkad okiennych, a także narożna baszta o okrągłym planie. Kolorytu dodaje jasnoróżowa elewacja.

Wykorzystując łuki i okręgi projektantka stworzyła niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju przestrzeń, która świetnie koresponduje z bryłą obiektu. Wydzielone zostały poszczególne strefy, z których każda pełni inną rolę. Na tarasie w postaci drewnianego podestu pojawia się strefa zabaw dla dzieci. W drewnianym podeście wykonana została niewielka piaskownica powtarzająca łukowy kształt tarasu. Uzupełnieniem są miękkie siedziska, na których mogą bawić się dzieci.

W dalszej części tarasu zaaranżowano strefę wypoczynkową, gdzie stanęły wygodne meble ogrodowe. Pojawiają się tutaj lekkie w formie siedziska obszyte jasną, przyjemną w dotyku tkaniną. Pośrodku ustawiono praktyczny stolik kawowy. Tuż obok znajduje się hamak zamocowany na wolnostojącym stelażu o minimalistycznej formie. Ramy strefy wypoczynkowej wyznacza pleciony dywan. Jego wzór, podobnie jak pattern hamaka, nadają aranżacji swobodnego charakteru.

Taras z funkcją placu zabaw

Zieleń na tarasie

Oprócz drewnianego podestu na tarasie założony został trawnik. Jego kształt dostosowano do łukowych kształtów podestu. Zieleń trawnika poprowadzona została wzdłuż barierek, dzięki czemu część wypoczynkowa odsunięta została od ulicznego ruchu. Kameralny charakter wprowadzają także bujne rośliny zasadzone w dużych donicach. Walcowate formy donic pomalowano na paletę różów i oranży, które doskonale nawiązują do pastelowej elewacji budynku.

Taras na różowo – metryczka projektu

typ projektu: taras

inwestor: prywatny

pracownia: Hadika

lokalizacja: Warszawa

projektowana powierzchnia: 50 mkw

Taras z placem zabaw dla dzieci
Taras z funkcją placu zabaw

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!