ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Publiczne

Rewitalizacja parku im. Stanisława Moniuszki w Łodzi

Wcześniej łódzki park im. Stanisława Moniuszki pozostawał zapomniany, a przechodnie mijali do w pośpiechu. Teraz zielony teren przeszedł gruntowną rewitalizację, dzięki czemu stał się miejscem odpoczynku mieszkańców i turystów.

Wcześniej łódzki park im. Stanisława Moniuszki pozostawał zapomniany, a przechodnie mijali do w pośpiechu. Teraz zielony teren przeszedł gruntowną rewitalizację, dzięki czemu stał się miejscem odpoczynku mieszkańców i turystów.

Rewitalizacja Parku Moniuszki w Łodzi

Park im. Stanisława Moniuszki utworzony został w 1875 roku jako skwer publiczny. Miał on służyć podróżnym korzystającym z dworca kolejowego Łódź Fabryczna – stąd jego pierwotna nazwa, Park Kolejowy. Na omawianym terenie znajdował się las, przez który poprowadzono ścieżki doprowadzające do dworca. Przez lata teren ten nie sprzyjał spędzaniu wolnego czasu, jednak za sprawą architektów z pracowni Demateria park stał się przyjazną przestrzenią, zaprojektowaną z poszanowaniem pierwotnego układu kompozycyjnego.

Nowe centrum Łodzi budowane w otoczeniu węzła komunikacyjnego Łódź Fabryczna uznawane jest za jeden z najbardziej przekształconych obszarów miasta. Powierzchnia znajdującego się tam parku im. Stanisława Moniuszki to blisko 2,3 ha. W wyniku kompleksowej modernizacji obszar powiększony został o wolny teren powstały po wyburzeniu jednej z kamienic. Z uwagi na historyczny charakter parku, a także wymogi planu miejscowego, zachowana została dominująca funkcja komunikacyjna piesza.

Park Moniuszki w Łodzi

Zachowując pierwotny charakter przestrzeni w łódzkim Parku Moniuszki

Po analizie materiałów archiwalnych odtworzono trójpodział nawierzchni alejek. Duży nacisk położono na to, by zachować istniejący drzewostan. Zapewniono maksymalne ograniczenie kolizji projektowanych elementów zagospodarowania ze starymi drzewami. Struktura organiczna wpleciona została we fragment prostoliniowej głównej alei.

Dużym wyzwaniem okazało się pogodzenie kompozycyjne historycznej i nowej części parku sąsiadującej z placem przed wejściem do dworca. Architekci postawili sobie za cel stworzenie spójnej całości – obie strefy parku wzajemnie się uzupełniają i płynnie przenikają. Nawiązując do przemysłowej historii Łodzi zaproponowano przypominającą mechanizm geometrię, która łączy tkankę zabytkową i współczesną.

Fontanna w sercu parku w Parku Moniuszki

W centrum parku znajduje się pomnik przedstawiający popiersie Stanisława Moniuszki, który w 1963 roku ufundowali mieszkańcy Łodzi. Aby podkreślić reprezentacyjny charakter tej części parku, w otoczeniu rzeźby zaprojektowano podświetlaną fontannę posadzkową. Na nawierzchni głównych osi parku pojawiły się rysunki dwóch krzyżujących się ze sobą pięciolinii. Uważni obserwatorzy powinni zauważyć też klucz wiolinowy wpisany we wzór parteru kwiatowego.

Długie ciągi połączonych ze sobą ławek mają ułatwić nawiązywanie relacji pomiędzy wypoczywającymi. Dla rodzin z dziećmi zaprojektowano plac zabaw zlokalizowany w nowej części przy dworcu Łódź Fabryczna. Atrakcją dla dzieci są też dzwony rurowe mieszczące się w pobliżu fontanny. W zrewitalizowanym parku znalazło się aż 130 nowych dużych drzew, a na ponad 1/3 powierzchni wykonano nasadzenia z bylin, roślin cebulowych i jednorocznych oraz krzewów.

Rewitalizacja parku im. Stanisława Moniuszki w Łodzi – metryczka projektu

typ projektu: park miejski

inwestor: Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi

pracownia: Demateria Dominika Andrzejewska-Wąs

realizacja: 2020

lokalizacja: Łódź

projektowana powierzchnia: 2,3 ha

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!