kızılay odtülüler dershane

Ogrody Prywatne

Ogród na skarpie nad jeziorem

Inspiracją dla stworzenia tego ogrodu był otaczający działkę krajobraz. Bliskie sąsiedztwo jeziora, poranne mgły i łagodnie szumiące trzciny stanowią piękne tło dla ogrodowego wnętrza.

Inspiracją dla stworzenia tego ogrodu był otaczający działkę krajobraz. Bliskie sąsiedztwo jeziora, poranne mgły i łagodnie szumiące trzciny stanowią piękne tło dla ogrodowego wnętrza.

Ogród na pochyłej działce

Projektowany ogród założony został na działce z dużym, nowoczesnym domem. Minimalistyczna architektura obiektu ubrana została w biel i szarości. Ciekawa forma skrywa częściowo osłonięty taras. Wokół domu rozciąga się duża przestrzeń, którą właściciele domu chcieli jak najlepiej wykorzystać. O pomoc z zagospodarowaniu terenu poprosili architektów z pracowni Gardenae. Poznańskie biuro zajmuje się projektowaniem, urządzaniem i pielęgnacją terenów zielonych, a swoje pomysły opiera na łączeniu różnych stylów ogrodowych i kreatywnym podejściu.

W prezentowanym projekcie główną inspiracją był otaczający działkę krajobraz. Teren znajduje się nad samym jeziorem – bliskość wody i trzcin, a także obecność porannych mgieł unoszących się ponad taflą jeziora budują wyjątkowy klimat tego miejsca. Charakterystyczną cechą ogrodu jest pochyłość terenu. Nowoczesny dom wciśnięty został w nachyloną w stronę jeziora skarpę.

Dzięki różnicy wysokości terenu liczącej blisko 4 m, ogród jest wielopoziomowy. Znacznie ułatwiło to wydzielenie poszczególnych stref o różnorakich funkcjach – pojawia się tutaj część relaksu, obszar leśny oraz warzywniak. Ponadto architekci sięgnęli po różne style aranżacyjne, dzięki czemu całość koncepcji nabrała wielopłaszczyznowego wymiaru.

Ogród na skarpie

Ogród na skarpie o wielu twarzach

Frontowa część ogrodu zbudowana została z tarasów wykonanych z betonu architektonicznego. Wykorzystano tutaj miskanty chińskie wraz z czosnkiem aflatueńskim oraz werbeną patagońską. W ten sposób aranżacja spójnie komponuje się z okolicznym krajobrazem, nawiązując do trzcin porastających pobliskie jezioro. Kaskadowy układ tarasów sprawia, że wchodząc do budynku można mieć wrażenie zatapiania się we wszechobecnej zieleni.

Po dwóch stronach budynku zaplanowano teren leśny oraz warzywniak. W każdej ze stref główną ramę tworzy istniejący drzewostan z rodzimych gatunków. Zalesioną skarpę obsadzono paprociami, leszczyną, bodziszkiem, cisami, kosodrzewiną i bluszczem, tworząc tym samym naturalny podszyt. Przez skarpę poprowadzono komunikację w formie drewnianych schodów terenowych o łamanym biegu.

Trawy w ogrodzie

Patio w ogrodzie dla wypoczynku

Nowoczesne patio to doskonałe uzupełnienie współczesnego ogrodu. W prezentowanym projekcie patio wpisuje się w dolne założenie ogrodowe. Taras utworzono częściowo z desek thermojesionowych, a częściowo z płyt granitowych. W dolnym ogrodzie znajdują się także liczne rabaty mieszane oraz obszar trawiasty. Łąkowe rabaty zakomponowano z piórkówki japońskiej oraz bylin i roślin cebulowych. Trawnik oddzielono od rabat i ciągu pieszego przy pomocy murka betonowego. Uzupełnieniem całości stało się punktowe oświetlenie roślin i liniowe oświetlenie schodów.

Projekt ogrodu nad jeziorem – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Gardenae

autorzy projektu: Ewelina Gutowska, Mateusz Antowski

realizacja: 2020

Ogród na skarpie
Ogród z patio
Patio w domu jednorodzinnym
Patio w domu jednorodzinnym

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!