kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Park Uśmiechu – niewielki skwer we Wrocławiu

Skwer na osiedlu Borek we Wrocławiu przez lata pozostawał zapomniany. Z ideą rewitalizacji tego obszaru wyszli mieszkańcy – niewielki zielony obszar jest dającą oddech wyspą otoczoną zabudową mieszkalną różnej jakości

Skwer na osiedlu Borek we Wrocławiu przez lata pozostawał zapomniany. Z ideą rewitalizacji tego obszaru wyszli mieszkańcy – niewielki zielony obszar jest dającą oddech wyspą otoczoną zabudową mieszkalną różnej jakości

Skwer na osiedlu Borek we Wrocławiu

Zaprojektowany skwer znajduje się pomiędzy ulicami Wolbromską, Hallera i Racławicką. To przestrzeń przypominająca podwórko, ale w tym wypadku pod opieką Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. Przy poparciu tej instytucji inicjatorką projektu była Dominika Krop-Andrzejczuk prowadząca Pracownię Architektury Krajobrazu IKROPKA. Napis „Dzieciom Uśmiech – światu pokój”, znajdujący się na murze okalającym skwer, stał się inspiracją do działania. Architektka przeprowadziła konsultacje społeczne z mieszkańcami, wysłuchała ich potrzeb i oczekiwań wobec projektowanego terenu, a następnie przygotowała koncepcję zagospodarowania przestrzeni. Nowo zaprojektowany skwer otrzymał nazwę Park Uśmiechu zgodnie z hasłem odnalezionym na murze

Park kieszonkowy – coś dla każdego

Skwer zaprojektowany został w myśl zasady tworzenia parków kieszonkowych chętnie urządzanych teraz przez wrocławski ZZM. Nieduża przestrzeń miała służyć różnym grupom mieszkańców okolicy – zarówno ludziom, jak i ich pupilom, a także ptakom i dzikim zwierzętom – nietoperzom i jeżom. Zdecydowano o podziale terenu na strefy oraz wykorzystanie nowoczesnej, naturalistycznej stylistyki.

Głównym punktem w parku jest drewniany plac zabaw typu „małpi gaj”, który służy wspinaczce i kreatywnym zabawom. Pojawiają się tutaj robiniowe pale w naturalnej kolorystyce i liny typu żeglarskiego. Obok ustawiono huśtawkę „bocianie gniazdo”, która pozwala na zawiązywanie społecznych relacji – z huśtawki korzysta jednocześnie wiele dzieci. Urządzono także strefę dla dzieci małych, której wyposażenie skłania do integracji sensorycznej: zabaw w piasku, kontaktu z różnymi fakturami oraz rozwoju motorycznego.

Kolejna jest strefa treningu – miejsce do ćwiczeń na świeżym powietrzu w cieniu koron drzew. Plenerowa siłownia służy zarówno młodszym osobom, jak i seniorom. Ponadto w przestrzeni parku zaplanowano polanę rekreacyjną, gdzie okoliczni mieszkańcy mogą rozłożyć koc albo urządzić piknik. Znajdująca się tam szafa do zasilania pozwala na organizację imprez plenerowych o charakterze lokalnym.

Park kieszonkowy małpi gaj

Projekt parku kieszonkowego, który chroni drzewa

W projekcie uwzględniono istniejący na terenie parku drzewostan, rzecz kluczowa w polityce odpowiedzialnego za teren ZZM – wprowadzone elementy małej architektury nie kolidują z drzewami. Alejki parkowe wytyczono w oparciu o stary bieg komunikacyjny, a także odsuwano ich obrzeża tak, by chronić system korzeniowy istniejących drzew. Zastosowano „wyniesione obrzeża” drewniane, a same ścieżki wykonano w technologii minimalizującej ingerencję w system korzeniowy drzew. Dużą wagę przywiązano także do przebiegu kabli elektrycznych – położono je w technologii bezrozkopowej za pomocą przewiertów sterowanych i przecisków, co wyeliminowało konieczność wykonywania groźnych dla korzeni drzew wykopów.

W nowym parku pojawiły się nie tylko elementy do użytku rekreacyjnego, ale także cała masa nowych nasadzeń – krzewów, bylin i traw ozdobnych. Posadzona roślinność stanowi piękne dopełnienie całego założenia. Efekt wielosezonowości uzyskano dzięki zastosowaniu roślin cebulowych kwitnących na wiosnę: krokusów wiosennych, czosnków czy narcyzów, a także roślin rodzimych i róż okrywkowych polecanych do nasadzeń miejskich. Uzupełnieniem całości są rośliny zimnozielone, takie jak laurowiśnia, cis, kalina sztywnolistna. W ten sposób nowa przestrzeń zaskakuje mieszkańców swoją różnorodnością o każdej porze roku.

Park Uśmiechu – niewielki skwer we Wrocławiu – metryczka projektu

typ projektu: park miejski

inwestor: Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

pracownia: Pracownia Architektury Krajobrazu IKROPKA

zespół projektowy: D. Krop-Andrzejczuk, I. Szkatulnik, K. Mazur, M. Jadczyk, M. Droń

realizacja: 2020

lokalizacja: Wrocław

Park kieszonkowy we Wrocławiu

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!