
Oto ogród w podwarszawskim Walendowie. Architekci zadbali o to, aby przestrzeń charakteryzowała się subtelnością i elegancją odpowiadającą architekturze domu.

Nie tak dawno pisaliśmy o projekcie ogrodu w stylu Bali, którego autorem była pracownia Ogrodowa Sceneria. Dziś zapraszamy na spacer po kolejnym ogrodzie autorstwa pracowni. Działka o powierzchni 1400 mkw mieści się w podwarszawskim Walendowie. Inwestorom zależało na układzie przestrzennym, który pozwoliłby na maksymalne wykorzystanie działki z domem posadowionym nierównolegle do linii granic parceli. Ponadto architekci mieli stworzyć wiele stref z wyodrębnieniem oddzielnych wnętrz ogrodowych.
Warszawska pracownia świetnie poradziła sobie z zadaniem – w projekcie uwzględniono strefę przedogródka, część tarasową, strefę grillową, otwarty trawnik, a także strefę zabaw i aktywnego wypoczynku. Każda z poszczególnych części ogrodu dobrze spełnia swoje funkcje, a całość tworzy niezwykle spójną aranżację, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

Klasyka i nowoczesność w ogrodzie
Właściciele ogrodu oczekiwali wnętrza ciepłego, łączącego w sobie cechy stylu klasycznego i nowoczesności. Miało być ze smakiem i z wykorzystaniem naturalnych materiałów. W zaprojektowanej przestrzeni panuje porządek i symetria, których dopełnieniem jest roślinność inspirowana stylem naturalistycznym.
Sercem ogrodu stał się duży, przysłonięty pergolą taras, który z łatwością mieści wielomodułowe meble ogrodowe, pełniąc rolę przyjemnego miejsca wypoczynku. Konstrukcja pergoli wykonana została z naturalnego świerku skandynawskiego, zaś ażurowy dach – z kantówek drewnianych pokrytych pergotendą materiałową o właściwościach wodoodpornych.
Do tarasu przylega kwadratowe patio żwirowe przeznaczone pod palenisko ogrodowe. Zastosowano tutaj nawierzchnię utwardzoną w postaci grysu bazaltowego. Tuż za tarasem zaplanowano sporą przestrzeń, w której można ustawić grill i barek ogrodowy. To właśnie tutaj w letnie popołudnia tętnić będzie życie ogrodowe, w związku z czym w tej części zaproponowano najciekawszą i najbardziej różnorodną roślinność ozdobną.
Kącik zabaw dla dzieci wyposażony został w piaskownicę, domek i huśtawkę na łańcuchach. Ta ostatnia może służyć nie tylko najmłodszym, ale także dorosłym. We frontowej części ogrodu trawnik zastąpiono zimnozielonymi dywanami z płożących roślin okrywkowych, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Ponadto ich żywozielone zabarwienie zapewnia atrakcyjny wizualnie efekt przez cały rok. W części frontowej pojawia się także oświetlenie, które wprowadza wyjątkowo elegancki charakter.

Rośliny w eleganckim ogrodzie
Ze względu na położenie działki na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych, inwestorzy oczekiwali doboru takich roślin, które zniosą trudne warunki, w tym okresowe zalewanie. Szata roślinna miała tworzyć piękne kompozycje w różnych odcieniach zieleni oraz bieli. Zaproponowano byliny takie jak Lytrum salicaria i Hosta, a także pnącza – Hedera helix. Pojawiają się tutaj różne gatunki traw i krzewów, a także kilka większych drzew, które tworzą zacienione miejsca w ogrodzie. Zarówno duże drzewa, jak i rośliny żywopłotowe mają pełnić funkcję osłony przed wzrokiem sąsiadów.
Projekt ogrodu willowego za miastem – metryczka projektu
typ projektu: ogród przydomowy
inwestor: prywatny
pracownia: Ogrodowa Sceneria
realizacja: 2020
lokalizacja: Walendów
projektowana powierzchnia: 1400 mkw

![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze