Ogrody Prywatne

Projekt ogrodu z dębem

Dominujący w tym ogrodzie dąb nie ma konkurencji. Projektanci podkreślili obecność pięknego drzewa stosując odpowiednią kolorystykę, podłoże oraz ciekawą linię rabat.

Dominujący w tym ogrodzie dąb nie ma konkurencji. Projektanci podkreślili obecność pięknego drzewa stosując odpowiednią kolorystykę, podłoże oraz ciekawą linię rabat.

Ogród z dużym drzewem w centrum

Z dębem jako gatunkiem drzewa wiąże się głęboka symbolika – kojarzony jest z siłą i wytrzymałością. W dawnej Polsce istniała tradycja, według której w ogrodach i parkach sadzono dęby, kiedy w rodzinie na świat przyszedł syn. Dęby rosną wolno i są bardzo trwałe między innymi dzięki długiemu systemowi korzeniowemu. Starsze okazy wyróżniają się masywną postacią i skórzastymi liśćmi.

Majestatyczny dąb o rozłożystej koronie to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Wśród nich znajdują się właściciele projektowanego ogrodu, którego łączna powierzchnia mierzy 650 mkw, a na jego środku znajduje się okazały dąb. Ze swoim odważnym pomysłem zwrócili się do architektów z pracowni Przystanek Ogród. Projektantka Joanna Dziwoki przygotowała projekt ogrodu, którego królem stał się właśnie dąb.

Projekt ogrodu z dużym drzewem

Przestrzeń zaprojektowana wokół drzewa

W planie terenu wyróżnić można przedogródek oraz ogród właściwy, założony na tyłach domu. W części frontowej zaprojektowano rabatę, przez którą łagodnie wije się ogrodowa ścieżka. Tam też znalazła się pergola podkreślająca ozdobny charakter założenia. Dodatkowym atutem stał się dobór roślin, które zaproponowano na rabacie.

We właściwym ogrodzie z królującym tam dębem zaproponowano uporządkowaną, a jednocześnie dość swobodną kompozycję przestrzenną. Całość opiera się na zabawie łagodnymi łukami wyznaczającymi ścieżki i rabaty. U podstawy okazałego dębu zaplanowano ławeczkę z piaskownicą. Całość oplata strefa z nasadzeniami, gdzie wykorzystano trzmielinę oraz funkię.

Warzywnik w ogrodzie

Strefa nasadzeń łączy się z warzywnikiem, gdzie znaleźć się mają nie tylko warzywa, ale także zioła i jagody. Warzywnik zaplanowany został jako układ podwyższonych skrzyń rozstawionych po okręgu. Skrzynie mają także zastosowanie czysto praktyczne – z ich pomocą udało się zamaskować wieka należące do systemu ścieków.

W drugiej części ogrodu znalazło się miejsce na basen – ta rekreacyjna część ogrodu również połączona została z centralną strefą nasadzeń założoną wokół dębu. W ten sposób okazałe drzewo stało się dominantą kompozycji.

Wzdłuż ogrodzenia zaproponowano rośliny, które tworzą estetyczną granicę wizualną. Pojawiają się tutaj żywotniki w odmianie 'Smaragd', które wzbogacono niższymi roślinami w ramach poszerzonej rabaty. Uzupełnieniem są cisy, trawy ozdobne i piękne srebrzysto-niebieskie świerki 'Hoopsi'. W sąsiedztwie skrzyń warzywno-ziołowych rolę żywopłotu będą pełniły drzewa kolumnowe oraz krzewy owocowe.

Projekt ogrodu z dębem w roli głównej – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Przystanek Ogród

autorka projektu: Joanna Dziwoki

projektowana powierzchnia: 650 mkw

projekt: 2020

realizacja: 2020

warzywnik w ogrodzie
Ogród z dębem w roli głównej

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!