Ogrody Prywatne

Ogród w 5 tygodni

Czy możliwe jest założenie pięknego i funkcjonalnego ogrodu w zaledwie kilka tygodni? Okazuje się, że tak – architekci z pracowni Jardin Architektura Krajobrazu zapraszają nas na spacer po nowoczesnym ogrodzie, który wykonany został w nieco ponad miesiąc.

Czy możliwe jest założenie pięknego i funkcjonalnego ogrodu w zaledwie kilka tygodni? Okazuje się, że tak – architekci z pracowni Jardin Architektura Krajobrazu zapraszają nas na spacer po nowoczesnym ogrodzie, który wykonany został w nieco ponad miesiąc.

Ogród zrealizowany szybko

Projektowany ogród mierzy około 500 mkw. Na działce znajduje się nowoczesny dom, którego elewacje częściowo ozdabia ciemne drewno. Właściciele terenu zwrócili się z prośbą o pomoc w zagospodarowaniu ogrodu do Kamili Tomasiewicz prowadzącej autorską pracownię Jardin Architektura Krajobrazu. Architektka dopasowała styl projektowanego ogrodu do charakteru miejsca oraz potrzeb właścicieli – w ten sposób powstał estetyczny, nowoczesny ogród, w którym nie brakuje pięknych roślin i drewna.

Inwestorzy oczekiwali stworzenia nowoczesnego ogrodu, w którym znalazłby się duży trawnik, zadaszony taras oraz uporządkowane nasadzenia. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie bardzo krótki czas na realizację zadania. Ogród musiał powstać w zaledwie 8 tygodni. W tym czasie należało wykonać projekt zagospodarowania terenu, przeprowadzić wszystkie prace, a także dopiąć całą realizację na ostatni guzik, wybierając meble i dodatki.

Czas-start - szybko zrealizowany ogród !

Z dwóch miesięcy, w ciągu których miał powstać ogród, pierwsze 3 tygodnie poświęcono na przygotowanie projektu i akceptację jego ostatecznej wersji. W tym czasie pracownia ustaliła także harmonogram poszczególnych prac z podwykonawcami oraz zgromadziła potrzebne materiały. Presja czasu była duża, ale udało się, po 3 tygodniach przystąpiono do realizacji projektu. W ciągu kolejnych 5 tygodniu udało się stworzyć kompletnie nowy ogród, który spełnia wszystkie wymagania inwestorów.

W ramach prowadzonych prac wykonano nowe instalacje nawadniania i oświetlenia. Ponadto odnowiono drewnianą elewację budynku. Wykonano ogrodzenie, które dobrze koresponduje z architekturą budynku, a także wiatę na trzy samochody oraz domek na narzędzia. Ważnym elementem projektu było stworzenie wygodnego i nowoczesnego tarasu wraz z pergolą, która miała chronić zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem.

Ogród na szybko

Ogród na nowo

Ogród, choć niewielki, całkowicie pochłonął zespół Jardin – presja czasu i konieczność organizacji dostaw oraz nadzoru wielu podwykonawców wymagała dużego zaangażowania. Jednak warto było – ostateczny efekt robi wrażenie. Pięknie wzrastające rośliny, eleganckie połacie trawnika i funkcjonalna mała architektura sprawiają, że nowy ogród stał się prawdziwą zieloną oazą.

Wymienione zostały nawierzchnie ciągów komunikacyjnych, projektując nowoczesne aleje z betonowych płyt. Posadzono także 6 dużych drzew sprowadzonych z holenderskiej szkółki Ebben. Pojawił się też trawnik z rolki oraz aż 151 sztuk krzewów. Całość ozdobiły byliny i trawy oraz rośliny pnące. Do zadań pracowni należał także wybór roślin do wnętrz i na balkony, a także dobór mebli tarasowych i biokominka.

Ogród w 5 tygodni – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Jardin Architektura Krajobrazu

autorka projektu: Kamila Tomasiewicz

realizacja: 2019

projektowana powierzchnia: 500 mkw

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!