ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Ogrody Prywatne

Projekt ogrodu w stylu Bali

Inwestorzy chcieli klimatycznego i nieco egzotycznego ogrodowego wnętrza – oto projekt, który odpowiada na te potrzeby. Przytulny i funkcjonalny kącik wypoczynkowy udekorowano roślinami, dzięki którym w ogrodzie łatwo zapanuje wakacyjna atmosfera.

Inwestorzy chcieli klimatycznego i nieco egzotycznego ogrodowego wnętrza – oto projekt, który odpowiada na te potrzeby. Przytulny i funkcjonalny kącik wypoczynkowy udekorowano roślinami, dzięki którym w ogrodzie łatwo zapanuje wakacyjna atmosfera.

Ogród w stylu egzotycznym

Ogród o powierzchni 162 mkw miał się stać idealną strefą relaksu do wypoczynku pod chmurką. Utrudnieniem był mały metraż oraz nieestetyczny stary mur tuż za oknami domu. Architekci z pracowni Ogrodowa Sceneria poradzili sobie z niełatwym zadaniem odczarowania tego miejsca. Utworzono obszerną strefę tarasową z drewnianą pergolą i przesłonami, która łączy się bezpośrednio z wyjściem z salonu.

Do podstawowych założeń projektowych należało zasłonięcie starej ściany z cegły, która przebiega wzdłuż granicy z sąsiednią działką. Dobrym rozwiązaniem okazało się przemalowanie muru na czarno, czyniąc go w ten sposób jedną z ozdób ogrodu. Czarna matowa farba elewacyjna stanowi świetne tło dla bujnej roślinności. Zamontowane na ścianie dwa klimatyzatory zlokalizowane przy wyjściu z tarasu osłonięto przy pomocy żaluzjowej przesłony z listw drewnianych z naturalnego świerka skandynawskiego.

 

Ogród w stylu egzotycznym

Ażurowa pergola w roli głównej

Pergola tarasowa wykonana została z naturalnego drewna (również świerk skandynawski), zaś jako zadaszenie wykorzystano ażurowy dach z kantówek drewnianych. Belki mają stanowić konstrukcję dla pnącza Campsis radicans 'Trumpet Creeper' o charakterystycznych pomarańczowych kwiatach. Marzenie inwestorów o posiadaniu przytulnego i funkcjonalnego tarasu stało się rzeczywistością – projektanci wprowadzili tu stół jadalniany, a także sofę z fotelami. W żaluzjową osłonę klimatyzatora wbudowano schowek na poduszki ogrodowe.

Od strony sąsiadów zaproponowano widokową przegrodę również w formie lekkiej, żaluzjowej ścianki. Na czarnym murze umieszczono metalową kratownicę umieszczając tam doniczki z pachnącymi ziołami. Posadzone w sąsiedztwie tarasu bujne pnącza i trawy ozdobne dodają przestrzeni lekkości i egzotycznego klimatu.

Kluczowym elementem projektu jest oświetlenie – uwagę zwracają oprawy dekorujące czarny mur. Dające ciepłe światło żarówki nonszalancko podwieszono do konstrukcji pergoli. Ponadto pojawiły się także punkty świetlne podkreślające bryłę budynku, które zamontowane zostały wzdłuż alejki prowadzącej w głąb ogrodu.

Pergola w ogrodzie

Rośliny w ogrodzie w stylu Bali

Jeszcze jednym założeniem projektowym było zaplanowanie takiego układu, który pozwoliłby na pozostawienie jak największej przestrzeni trawnika. W doborze roślin królują trawy ozdobne: miskant chiński i turzyce. Pojawiają się też miniaturowe cisy w wąskiej odmianie żywopłotowej Taxus x media 'Wojtek' oraz małe drzewka – dąb na pniu Quercus palustris 'Green Dwarf'. Architekci wykorzystali także krzewy bukszpanu w formie zwartych kul.

Projekt ogrodu w stylu Bali – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Ogrodowa Sceneria

realizacja: 2020

projektowana powierzchnia: 162 mkw

Ogród w stylu egzotycznym
Podświetlenie ogrodu

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!