kızılay odtülüler dershane

Ogrody Prywatne

Nowocześnie i naturalnie: ogród w Nowym Krępcu

Duży ogród w Nowym Krępcu zaaranżowano w stylu naturalistycznym. Swobodnie zakomponowane nasadzenia pięknie wpisują się w przestrzeń rozległych trawników oraz otaczające działkę łąki.

Duży ogród w Nowym Krępcu zaaranżowano w stylu naturalistycznym. Swobodnie zakomponowane nasadzenia pięknie wpisują się w przestrzeń rozległych trawników oraz otaczające działkę łąki.

Ogród naturalistyczny

Nowy Krępiec to część Świdnika - miejscowości leżącej w województwie lubelskim. Spokojną okolicę charakteryzuje łagodny pejzaż pól uprawnych i łąk. To tutaj zlokalizowana jest działka o powierzchni 9400 mkw, gdzie architekci z pracowni Bogusz Studio Architektura Krajobrazu założyli piękny ogród z stylu naturalistycznym.

Ogrody naturalistyczne cieszą się dużą popularnością ze względu na ich malowniczy charakter, a także łatwość obsługi. Ogród naturalistyczny powinien sprawiać wrażenie pozostawionego samemu sobie – często rosną w nim rodzime gatunki przybyłe z najbliższej okolicy. Nienachalna aranżacja ogrodowego wnętrza koresponduje z otoczeniem i przenika się z otaczającym działkę krajobrazem. Styl naturalistyczny coraz częściej łączony jest z nowoczesnym, czego przykładem może być projekt ogrodu ze stawem kąpielowym 

Ogród naturalny bezobsługowy

Duży ogród pośród łąk

Dom znajduje się na rozległej działce z widokiem na pobliskie podmokłe łąki – z tego względu wybór stylistyki wydawał się oczywisty. Naturalistyczna aranżacja świetnie wpisuje się w najbliższą okolicę. Inwestorzy oczekiwali przestrzeni z dużymi trawnikami, które zapewniałyby otwarty widok na łąki. Uzupełnieniem całości miały się stać estetyczne rabaty.

Z uwagi na dużą powierzchnię działki projekt realizowany był etapami. Pierwszym etapem było ukształtowanie terenu wraz z założeniem trawnika z siewu. Na tyłach ogrodu pojawiły się nasadzenia naturalistyczne z drzew, gatunków rodzimych oraz sad. W kolejnych latach prowadzone były dalsze prace w ogrodzie – wokół domu sukcesywnie przybywały nowe rabaty o charakterze naturalistycznym. Na szczególną uwagę zasługują rabaty otaczające wejście główne oraz tarasy.

Na rabatach królują strzyżone kule z bukszpanu, ale też trawy ozdobne oraz piękne jarzęby w formie wielopniowej. Wszystkie razem tworzą kameralne przestrzenie sprzyjające relaksowi wśród zieleni.

Duży ogród w stylu naturalnym

Nowoczesny ogród z oczkiem wodnym

Przed domem architekci zaproponowali także nieduże oczko wodne. Do budowy oczka wykorzystano naturalne materiały – duże kamienie obsypane nawierzchnią żwirową. Element wodny stanowi ciekawy punkt w aranżacji, a jego oprawa dobrze nawiązuje do naturalistycznego charakteru projektu. Kamień dobrze koresponduje z elewację budynku wykonanej z beżowej cegły oraz z jasnymi płytami, z których wykonano taras. To tutaj stanęły wygodne meble ogrodowe umożliwiające spędzenie letniego popołudnia w domowym zaciszu.

Ogród z oczkiem wodnym

Nowocześnie i naturalnie: ogród w Nowym Krępcu – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Bogusz Studio Architektura Krajobrazu

realizacja: 2020

lokalizacja: Nowy Krępiec

projektowana powierzchnia: 9400 mkw

Ogród naturalny

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!