Konkursy

Drugie miejsce Polki w światowym konkursie fotograficznym

Bożena Piotrowska zajęła drugie miejsce w światowym konkursie International Garden Photographer of the Year w kategorii „Piękne ogrody”. Na konkurs wpłynęło około 20 tys. prac z całego świata

Bożena Piotrowska zajęła drugie miejsce w światowym konkursie International Garden Photographer of the Year w kategorii „Piękne ogrody”. Na konkurs wpłynęło około 20 tys. prac z całego świata

Arboretum Wojsławice Bożena Piotrowska

Zdjęcie zatytułowane jako „Gobelin” wykonane przez Bożenę Piotrowską zajęło drugiej miejsce w kategorii Piękne ogrody. Fotografia przedstawia  Arboretum Wojsławice (Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego) i zastało wybrane przez 10 osobowe jury złożone z fotografików oraz redaktorów czasopism ogrodniczych.

Zdjęcie przedstawia wysokie iglaki skąpane w miękkim świetle zachodzącego słońca. Sama autorka opisuje je jako  „złotą ścianę wysokich drzew za którymi chowa się słońce. Podświetlone obwódki i widoczny w oddali dom dodały przestrzeni magicznego, bajkowego klimatu.”

Nigel McCall za zdjęcie pt.

Zwycięzcą konkursu w kategorii  „Piękne ogrody” został Nigel McCall za zdjęcie pt. "Indian Summer Morning" wykonane w ogrodzie Upper Walled Garden – części ogrodów Aberglasney w Walii,  które opisuje następująco: „Upper Walled Garden to inspirujące miejsce do fotografowania praktycznie o każdej porze roku. Był już koniec października, po chłodnych i czasami mroźnych nocach następowały ciepłe, jasne i spokojne dni. Mgła wypełniła dolinę, a poranne słońce zaczęło podkreślać scenerię; warunki były idealne do fotografowania poranka w scenerii "indiańskiego lata”.

Jesienny zachód słońca w Redhill Lodge” autorstwa Richarda Blooma

Miejsce trzecie zajęła praca zatytułowana jako „Jesienny zachód słońca w Redhill Lodge” autorstwa Richarda Blooma wykonana w angielskim ogrodzie Redhill Lodge połóżonym w Rutland. Autor opisuje swoją pracę następująco: ”uchwyciłem ten imponujący, jesienny widok w Redhill Lodge, gdy zachodzące słońce dotykało główek traw Calamagrostis x acutiflora 'Karl Foerster' w ogrodzie preriowym zaprojektowanym przez Sue Moffitt. W oddali widać kopiec widokowy wykonany z darni .”

Albert Ceolan Grand Prix Garden Photographer of the Year

Zwycięzcą nagrody głównej i 7500 Euro w 2020 roku został włoski fotografik  Albert Ceolan Jego zdjęcie przedstawia zniszczenia po huraganie w dolinie Vaia w Dolomitach w Południowym Tyrolu, we Włoszech. Został on zgłoszony w nowej kategorii "Rośliny i planeta".

Creation Robin Williams

W 2021 roku zwycięzcą nagrody głównej zostal zaś Robin Williams za pracę "Creation".

"Robin wykorzystał makrofotografię do uwiecznienia znanego, starożytnego gatunku lotosu. Kompozycja, intencja i nowatorstwo pracy oddają powab i obietnicę zmysłowej przyjemności wydzielanej przez roślinę. Utożsamiamy sie z niezliczonymi maleńkimi stworzeniami, które wabione są do jej ciepłego, złotego kwaitu. Nie możemy się powstrzymać od przystanięcia, wpatrywania się i chłonięcia rozkoszy tego widoku, jak byśmy stali przed witryną najlepszej cukierni świata. Fotograf pomaga nam wejść do świata natury od tej strony, którą znają tylko owady" - napisało jury w uzasadnieniu przyznani nagrody.

Konkurs Garden Photographer of the Year organizowany jest od 2007 roku. Został stworzony przez członków angielskiej Professional Garden Photographers Association i w tej chwili uważany za najważniejszy konkurs tego typu na świecie. Nabór prac jest zamykany zawsze 31 października, a zwycięzcy ogłaszani w lutym. Nagrody są przyznawane w 9 kategoriach oraz w kategorii Grand Prix. na konkurs zglasznaych jest 20 tysięcy prac z całego świata.

Bożena Piotrowska jest blogerką ogrodową i fotograficzką ogrodów - prowadzi blog zielonabombonierka.pl. Współpracuje z czasopismem Gardener’s World edycja polska, a przede wszystkim fotografuje zawodowo kwiaty i ogrody oraz uczy miłośników roślin jak robić piękne zdjęcia.

Źrodło: https://igpoty.com/garden-photography-winners/

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!