
Inwestorzy oczekiwali, aby ich przydomowy ogród był naturalny i nie wymagał zachodu przy pielęgnacji. Architekci z pracowni Zieleń i Przestrzeń zaproponowali kompozycję z trawami ozdobnymi w roli głównej.

Warszawska pracownia krajobrazu Zieleń i Przestrzeń, znana między innymi z projektu ogrodu ze ścianą wodną, tym razem zaprasza na spacer po ogrodzie w dzielnicy Włochy. Ogród o charakterze naturalistycznym tworzy kameralną przestrzeń w osłonięciu od sąsiednich działek. Inwestorom zależało, aby przydomowa przestrzeń była niewymagająca, przez co architekci zdecydowali się na wprowadzenie dużej ilości krzewów oraz traw ozdobnych.
Kompozycja ogrodu opiera się na miękkich liniach, które nadają całości łagodnego wyrazu. Po wyjściu z budynku znajdujemy się na wykonanym z drewna tarasie. Tutaj latem ustawiane mogą być meble wypoczynkowe. Dwa stopnie niżej rozpoczyna się duża połać trawnika, mierząca ponad 180 mkw. Pośród równo przystrzyżonej trawy rozmieszczono leżaki i niskie skrzynki, stanowiące doskonałe miejsca do wypoczynku w ciepłe dni. W ogrodzie mieści się też ławka wykonana z drewna teakowego.

Trawnik z ozdobną rabatą
Aby urozmaicić widok z tarasu, w przestrzeni trawnika wykonana została rabata z wysokimi trawami ozdobnymi. Pojawiają się tutaj trzcinnik ostrokwiatowy i kosmatka śnieżna. W ogrodzie znajdziemy także liczne byliny, są wśród nich: liliowiec 'Stella d'oro', przywrotnik miękki, tawuła 'Weiise Gloria', parzydło leśne i brunera wielkolistna.
Istotnym oczekiwaniem inwestorów było zachowanie istniejącego świerku i wkomponowanie go w projekt ogrodu. U jego podstawy zasadzono okrywkową, kwitnącą roślinność. Oprócz niego w ogrodzie znajdują się trzy magnolie japońskie 'Isis' i dwa jarząby 'Flanrock'. Wśród krzewów przeważają hortensje bukietowe 'Limelight' i tawuły brzozolistne 'Tor'. Odnajdziemy tu również trzmielinę oskrzydloną 'Compactus', dereń biały 'Ivory Halo' czy forsycję 'maluch'.

Odpoczynek w ogrodzie z dala od wzroku sąsiadów
Chociaż projektowany teren mieści się pomiędzy innymi działkami, architektom udało się stworzyć wrażenie intymności i kameralności. Zaproponowano formowany żywopłot, a także pnącza na ogrodzeniu. Na wysokości tarasu wprowadzono ogrodzenie w formie muru z cegły, która świetnie współgra z elewacją budynku. Cegłę wykorzystano także jako nawierzchnię warzywnika.
Rabaty pozbawione są obrzeży, przez co nabrały naturalnego charakteru. Jako ściółkę zastosowano korę sosnową. Do zejścia do garażu poprowadzono ścieżkę z płyt, również w otoczeniu roślinności. Aby wprowadzić przytulny klimat, zastosowano oświetlenie w postaci czarnych reflektorów, efektownie podświetlających szatę roślinną.
Mało wymagający ogród z trawami ozdobnymi od Zieleń i Przestrzeń – metryczka projektu
typ projektu: ogród przydomowy
inwestor: prywatny
pracownia: Zieleń i Przestrzeń
autorka projektu: maja Kłoczko
projekt: 2017
realizacja: 2020
lokalizacja: Włochy, Warszawa
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze