ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Ogrody Prywatne

Ogród leśny w harmonii z otoczeniem

Inwestorom zależało na nowoczesnym ogrodzie osadzonym w naturalnym krajobrazie. Architekci z pracowni Zieleń i Przestrzeń zachowali leśny charakter działki wykorzystując istniejący drzewostan.

Inwestorom zależało na nowoczesnym ogrodzie osadzonym w naturalnym krajobrazie. Architekci z pracowni Zieleń i Przestrzeń zachowali leśny charakter działki wykorzystując istniejący drzewostan.

Ogród leśny z zachowanym drzewostanem

Wraz z palącą potrzebą powrotu do natury coraz większą popularność zyskują ogrody leśne. Ich naturalność i prostota stwarzają przestrzeń, w której człowiek czuje się bliższy przyrodzie. Wśród ogrodów leśnych można wyróżnić te, które wpisane są bezpośrednio w otaczający działkę las oraz te, w których to nasadzenia decydują o leśnym charakterze aranżacji. W obu przypadkach w przestrzeni ogrodu znajdziemy nasadzenia rodzime, które wpisują się w zastany krajobraz.

W ogrodzie w Magdalence leśny charakter ogrodu połączony został ze współczesnym minimalizmem. Architekci z pracowni Zieleń i Przestrzeń stworzyli harmonizujące z okolicznym krajobrazem ogrodowe wnętrze – mimo nowoczesnej estetyki ogród świetnie wpisuje się w zadrzewiony ekosystem.

Minimalizm w ogrodzie leśnym

Podstawowym założeniem projektowym było stworzenie w bezpośredniej bliskości budynku strefy o charakterze minimalistycznym i reprezentacyjnym. Druga, usytuowana w głębi działki część ogrodu miała zostać zakomponowana w sposób naturalistyczny, z wykorzystaniem istniejącego drzewostanu. W najbliższym otoczeniu budynku pojawił się rozległy trawnik, a także prosta roślinność. Należą do niej strzyżone żywopłoty, ozdobne trawy, a także krzewy soliterowe.

W trawniku przy domu wykonano ścieżkę z płyt z betonu architektonicznego w kolorze jasno szarym. Zastosowany materiał nawiązuje do materiału tarasu i nawierzchni pieszej ciągnącej się wokół budynku. Na tarasie pojawiły się nowoczesne meble w szarym kolorze z drewnianymi elementami. Uzupełnieniem jest drewniana donica, a także ozdobne oświetlenie solarne, również w drewnianym wykończeniu.

Ścieżka w ogrodzie leśnym

Zagospodarowanie części leśnej ogrodu

Część leśna ogrodu założona została w głębi ogrodu wśród sosen. Zaprojektowane zostało miejsce na zabawki dla dzieci oraz placyk wypoczynkowy pośród drzew. Pomiędzy sosnami zaplanowano ścieżki z kamienia naturalnego w postaci płyt wielkoformatowych o nieregularnym kształcie. Wybrano roślinność okrywową i bylinową, do której należą funkie, narecznice, tawułki i kopytniki. Uzupełnieniem stały się krzewy różaneczników i laurowiśni wschodniej. 

W ogrodzie znajdziemy też placyk z paleniskiem w wykończeniu z grysu granitowego w kolorze żółto-szarym. Jako obrzeża placu oraz rabat architekci wybrali nieregularną kostkę granitową, zaś murek oporowy wykonano z płyt z betonu architektonicznego. Zaproponowano nowoczesne oprawy oświetleniowe w postaci szarych słupków ustawionych przy ścieżce, a także reflektory podświetlające roślinność. Ponad miejscem na hamak zainstalowano girlandę z żarówkami.

W przestrzeni ogrodu zaplanowano też praktyczną wiatę narzędziową, którą wykonano z malowanego na szary kolor drewna. W jej sąsiedztwie pojawiają się ozdobne donice z włókna szklanego.

Ogród leśny projektu pracowni Zieleń i Przestrzeń – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Zieleń i Przestrzeń

realizacja: 2020

lokalizacja: Magdalenka

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!