kızılay odtülüler dershane

Projekty

Projekt ogrodu w stylu skandynawskim

Projekt tego ogrodu, choć stworzony z myślą o działce na kaszubskiej wsi, inspirowany jest surowością Skandynawii. Minimalistycznie zagospodarowana przestrzeń stanowi  tło dla otaczającej ogród, bujnej przyrody.

Projekt tego ogrodu, choć stworzony z myślą o działce na kaszubskiej wsi, inspirowany jest surowością Skandynawii. Minimalistycznie zagospodarowana przestrzeń stanowi tło dla otaczającej ogród, bujnej przyrody.

Ogród w stylu skandynawskim

Ogrody w stylu skandynawskim cieszą się coraz większą popularnością – przykładem może być duży ogród w Pobierowie zaprojektowany z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów. W ogrodach skandynawskich dominują proste formy współgrające z minimalistyczną architekturą budynków. Ścieżki często prowadzone są z wykorzystaniem betonowych płyt, a wśród materiałów wykończeniowych dominuje naturalne drewno.

W prezentowanym dziś projekcie ogrodu nie brakuje inspiracji Skandynawią. Architektki Joanna Polewczak i Natalia Wańkowicz z pracowni STTYK zaproponowały naturalistyczną wizję ogrodu otaczającego domek wypoczynkowy w Kameli na Kaszubkach. W projekcie wyczuwa się surowość i minimalizm północy, które połączone zostały z pewną swojskością i rustykalnym charakterem kaszubskiej wsi.

Skandynawski ogród

Przestrzeń i światło w ogrodzie

Prosta bryła budynku skrywa w sobie przytulne wnętrza w szarości, barwach ziemi i naturalnym drewnie. Projektowany ogród miał być kontynuacją estetyki zaproponowanej wewnątrz domku. Urokliwe i inspirujące zielone otoczenie stanowi doskonałe towarzystwo dla architektury obiektu. Architektki łącząc ze sobą z pozoru kontrastowe elementy, potrafiły stworzyć spójne i niepowtarzalne pomysł na ogród.

Założeniem projektowym było zaaranżowanie ogrodu o cechach naturalistycznych. Ogrodowe wnętrza miały wpisywać się w otaczający krajobraz śródleśnych łąk, które łagodnie przekształcają się w młode lasy. Inwestorom zależało na otwartej przestrzeni, w której dużą rolę odgrywa światło. Całość nabrała swobodnego i przyjemnego charakteru.

Ogród przydomowy, w którym odpoczniemy

Architektki zaproponowały projekt miejsca, które umożliwiać będzie wypoczynek w dowolnej formie. Są tutaj miejsca zaciszne, idealne do czytania, uprawiania jogi czy kontemplacji, a także te bardziej otwarte – doskonałe do spędzania czasu wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. We frontowej części ogrodu pojawia się minimalistyczny, okrągły placyk z miejscem na palenisko. Stal kortenowska wyznacza granice ogniska, a otaczające placyk murki pozwalają przysiąść i ogrzać się ciepłem ognia.

Otoczenie ogrodu jest wyjątkowe – działka znajduje się pośród przepięknych brzóz i sosen, które rosną także w ogrodzie. Towarzystwem dla drzew są kosodrzewiny i dekoracyjne trawy, a także urocze wrzosy i łąki przepełnione kwitnącymi bylinami. Duża ilość swobodnie zakomponowanej zieleni stwarza urokliwą przestrzeń do przebywania z naturą.

Minimalizm w projektowaniu ogrodu – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: STTYK

autorki projektu: Joanna Polewczak, Natalia Wańkowicz

projekt: 2020

lokalizacja: Kamela

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!