Porady

Płyty chodnikowe - co warto o nich wiedzieć?

Z jakich materiałów można wykonać chodnik przy domu? Nowoczesne technologie dają nam obecnie bardzo dużo możliwości. Warto zatem sprawdzić, co oferują najlepsze sklepy budowlane w tej kwestii.

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wokół domu wymaga uporządkowania dróg dojazdowych i chodniczków. W takiej sytuacji trzeba zastanowić się, z jakich materiałów wykonać podjazdy oraz jak je zaprojektować. Oczywiście nowoczesne technologie dają nam obecnie bardzo dużo możliwości. Warto zatem sprawdzić, co oferują najlepsze sklepy budowlane w tej kwestii. 

1 Z jakich materiałów można wykonać chodnik przy domu?

2. Rodzaje płyt chodnikowych

3. Kształty i wymiary płyt chodnikowych

4. Czy płyty chodnikowe można układać bezpośrednio na trawie?

5. O czym należy pamiętać kupując płyty chodnikowe?

Z jakich materiałów można wykonać chodnik przy domu?

Różnorodność produktowa dostępna na stronie https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/architektura-ogrodowa/kamienie-i-galanteria-betonowa/plyty-chodnikowe.html może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie materiały sprawdzą się w przypadku płyt chodnikowych. Do jednych z najpopularniejszych surowców należą betonowe płyty chodnikowe. Te dekoracyjne elementy idealnie sprawdzą się w ogrodach zachowanych w rożnej stylistyce. dodatkowo wyróżniają się niezwykłym stopniem wytrzymałości. Dzięki temu nawet po wielu latach eksploatacji wyglądają ja nowy produkt. Beton jest bardzo trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie zmienia swojej struktury pod wpływem negatywnych warunków atmosferycznych. W naszym klimacie, gdzie mogą występować deszcze i obniżone temperatury to bardzo ważne. Wszystkie te właściwości sprawiają, że płyty chodnikowe nie odkształcają się i zachowują swoją pierwotną formę na wiele lat. Stosowanie odpowiednich materiałów w ogrodzie jest bardzo ważne. W związku z tym coraz więcej producentów oferuje wyroby o podwyższonym standardzie, co oczywiście doceniają użytkownicy na terenie całej Polski. Warto także wspomnieć, że beton może mieć różne formy dekoracyjne. 

Rodzaje płyt chodnikowych

W ofercie sklepów budowlanych dostępne są różne rodzaje płyt chodnikowych. Szeroki asortyment ma odpowiadać wielu klientom, dlatego dostępne są płyty wykonane w z różnych materiałów oraz w ciekawej gamie kolorystycznej. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakturę produktów. Dużą popularnością cieszą się płyty gładkie, które można stosować praktycznie w każdym ogrodzie. Są łatwe w utrzymaniu czystości i mają różne odcienie, np. szare, piaskowe, kremowe, brązowe czy czarne. Jaśniejsze elementy sprawdzą się w ogrodach rustykalnych, natomiast szare bądź czarne idealnie wpiszą się w minimalistyczną stylistykę całego ogrodu. Równie często wybierane są płyty chodnikowe imitujące kamień naturalny. Są tańsze niż ich odpowiedniki występujące w przyrodzie. Nie ustępują im także jeśli chodzi o trwałość oraz elegancję. Są proste w ułożeniu i wytrzymują naprawdę duże obciążenie. Charakteryzują się także odpornością na wilgoć. 

Kolejny typ to płyty chodnikowe o ażurowej strukturze. Są one wyposażone w specjalne, ozdobne otwory. Takie elementy idealnie sprawdzą się w alejkach oraz w przydomowym parkingu. Każda płyta może mieć inna barwę. Są one wzmocnione specjalnym zbrojeniem, dzięki czemu nie pękają np. pod ciężarem auta. W otwory można naspać naturalny kamień, co idealnie komponuje się z ogrodem i drewnianymi elementami wyposażenia. Warto także zwrócić uwagę na płyty płukane, które mają porowatą fakturę, którą otrzymuje się poprzez zatopienie maleńkich fragmentów kamieni naturalnych lub żwiru. 

Kształty i wymiary płyt chodnikowych

Obecnie dostępne są różne kształty płyt chodnikowych. Najczęściej sprzedawane są kwadraty i prostokąty. Są one łatwe w układaniu. Można je z powodzeniem dopasować do wąskich i szerszych ścieżek. Można jest wykorzystać także do zagospodarowania terenu wokół basenu. Do budowy chodniczków wykorzystuje się płyty w rozmiarze 50x50 cm. W przypadku częściej eksploatowanych ścieżek warto skorzystać z płyt 50x50x5. Zapewniają one wysoki komfort użytkowania oraz niezaprzeczalną solidność. Jeśli potrzebujemy produktu do wykonania podłogi tarasowej, podjazdów garażowych to najlepiej skorzystać ze specjalnych płyt 35x354. 

Czy płyty chodnikowe można układać bezpośrednio na trawie?

Nowoczesne metody pozyskiwania płyt chodnikowych pozwalają na maksymalne uproszczenie układania ścieżek. Dlatego większość płyt chodnikowych można montować bezpośredni na gruncie, w tym także na trawie. Oczywiście należy pamietać o tym, że teren musi być odpowiednio przygotowany. Chodzi głównie o zapewnienie odpowiedniego odpływu wody, co znacznie ułatwi chodzenie w okresie deszczowej aury. 

O czym należy pamiętać kupując płyty chodnikowe?

Kupując płyty chodnikowe, musimy przede wszystkim zastanowić się nad wyborem odpowiednich rozmiarów, które pozwolą na dopasować chodniczki do przestrzeni, jaką dysponujemy w ogrodzie. Dodatkowo dokładnie przeczytajmy specyfikację produktu. Zapoznajmy się z produktami, z jakich poszczególne elementy zostały wykonane. Dzięki temu będziemy mieli całkowitą pewność, że dobraliśmy surowie, który idealnie sprawdzi się w warunkach, jakie panują w naszej strefie klimatycznej.

Tekst promocyjny

Z jakich materiałów można wykonać chodnik przy domu?

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!