Ogrody Prywatne

Sposób na wąski ogródek w zabudowie szeregowej

Jak zaprojektować podłużny i wąski ogród, aby optycznie powiększyć jego przestrzeń? Pracownia Ogrodowa Sceneria ma na to przepis – oto funkcjonalny projekt ogrodu z pergolą tarasową i placem zabaw.

Jak zaprojektować podłużny i wąski ogród, aby optycznie powiększyć jego przestrzeń? Pracownia Ogrodowa Sceneria ma na to przepis – oto funkcjonalny projekt ogrodu z pergolą tarasową i placem zabaw.

Ogród w zabudowie szeregowej

Zaprojektowany ogród mierzy 162 mkw, a jego plan to prostokąt o wymiarach 5,4 x 30 m. Trudny do zaaranżowania kształt działki stał się nie lada wyzwaniem – wąski prostokąt stawia wiele ograniczeń. Architektka krajobrazu Aneta Rykowska z pracowni Ogrodowa Sceneria zaproponowała praktyczne zagospodarowanie przestrzeni, dzięki czemu w przydomowym zielonym zaułku znalazło się miejsce na wszystko,  czego potrzebowali inwestorzy.

Do założeń projektowych należało stworzenie zadaszenia istniejącego tarasu, które będzie ochroną przeciwsłoneczną. Zadaszenie miało także częściowo osłaniać taras od sąsiadujących parceli. Architektka zaproponowała lekką, ażurową konstrukcję pergoli tarasowej zbudowaną z naturalnego świerku skandynawskiego. Konstrukcja nakryta została wodoodporną pergotendą materiałową, którą można łatwo rozsunąć w razie potrzeby. Funkcję odgrodzenia od sąsiadów pełnią również przesłony panelowe, wykonane z drewnianych listw (także z naturalnego świerku skandynawskiego).

Ogród przy domu w zabudowie szeregowej

Plac zabaw w ogrodzie przy domu w zabudowie szeregowej

Dla inwestorów szczególnie ważne było, aby ogród służył nie tylko im, ale także dzieciom. Myśląc o ogrodzie dla dzieci warto uwzględnić w nim budowę strefy rekreacyjnej z miejscem zabaw. W projekcie znalazło się miejsce dla niedużego placu zabaw z małym tarasem z modrzewia syberyjskiego i wbudowaną w ziemię piaskownicą. Pojawia się też wielofunkcyjny, wykonany z drewna stelaż na huśtawki lub hamak. Uzupełnieniem dziecięcego kącika jest tablica do malowania zbudowana ze sklejki wodoodpornej pomalowanej farbą tablicową.

Ze względu na nietypowy kształt działki znaczna część gotowych elementów małej architektury nie mogła być zastosowana w projekcie. Inwestorom zależało, aby nie zabierać wolnej przestrzeni trawnika – miał on służyć czynnej rekreacji oraz wakacyjnym kąpielom słonecznym. Z tego powodu znaczna część małej architektury ogrodowej zaprojektowana została indywidualnie, z uwzględnieniem ograniczeń projektowych.

Plac zabaw dla dzieci w ogródku

Rośliny w ogrodzie w zabudowie szeregowej

W projektowanym ogródku pojawiły się rabaty roślinne, które wizualnie korygują plan działki. Architektka dobrała roślinność wolnorosnącą i gatunki miniaturowe dedykowane do małych ogrodów. Zaproponowano miniaturowe cisy: wąską odmianę żywopłotową Taxus x media ’Wojtek’, odmianę żywopłotową do cięcia Taxus x media ‘Hilli’ oraz okrywowego Taxus x media ‘Fairview’. Pojawiają się także miniaturowe świerki: Picea abies ‘Littre Gem’, Picea omorica ‘Karel’, Picea omorica ‘Nana'. Zimnozielone kompozycje miniaturowych drzew uzupełniają różnorodne ozdobne trawy.

W ogrodzie królują hortensje bukietowe i krzewy o kontrastowym ulistnieniu. Wśród nich są bordowa Tawuła 'Little Angel', przebarwiająca się na jesień Tawuła 'Compactus' i Miłorząb japoński. Dobór roślin świetnie harmonizuje z otoczeniem, a dzięki swojej zmienności sezonowej sprawia, że pobyt w ogrodzie będzie przyjemnością przez cały rok.

Rośliny w ogrodzie przy domu w zabudowie szeregowej

Sposób na wąski ogródek przy domu w zabudowie szeregowej – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Ogrodowa Sceneria

autorka projektu: Aneta Rykowska

projektowana powierzchnia: 162 mkw

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!