ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Ogrody Prywatne

Ogród z oczkiem wodnym

Największym marzeniem właścicieli ogrodu w Zawadach było minimalne chociażby oczko 
wodne. Oprócz niego w projekcie zielonej przestrzeni znalazło się również miejsce na ognisko 
oraz strefa wypoczynkowa z leżakami.

Największym marzeniem właścicieli ogrodu w Zawadach było minimalne chociażby oczko wodne. Oprócz niego w projekcie zielonej przestrzeni znalazło się również miejsce na ognisko oraz strefa wypoczynkowa z leżakami.

Ogród z oczkiem wodnym

Projekt ogrodu w Zawadach koło Kutna to efekt pracy architektów z pracowni Planeta Zieleni. Biuro krajobrazu znane jest między innymi z projektu nowoczesnego ogrodu z drewnianą altaną. Tym razem architekci postawili na swobodny układ przestrzenny o łagodnie poprowadzonych liniach ścieżki i rabat. Efektem jest spójna i przyjemna dla oka kompozycja pełna różnorodnej zieleni.

Projektowany ogród mierzy około 700 mkw. Główną wytyczną projektową właścicieli było ich marzenie o oczku wodnym. Architekci zaproponowali zbiornik wodny o pojemności 8000 litrów, który pięknie wkomponował się w nawierzchnię z kamienia naturalnego. Oczko wodne otulone roślinnością stanowi doskonały punkt wyjścia dla aranżacji ogrodu w stylu swobodnym.

Układ przestrzenny zdeterminowała ścieżka, która wije się wzdłuż wszystkich atrakcji ogrodu. Nawierzchnia ścieżki wykonana została z płyt z łupka tatrzańskiego. Przestrzeń ogrodu wydaje się bardzo zdynamizowana i naturalna, do czego przyczynia się kilka nierówności wykonanych celowo przez architektów. Wybrzuszenia powstały przy użyciu ziemi z wykopu pod oczko wodne. Zabieg ten nadał projektowi niepowtarzalnego uroku.

Ogród przydomowy z oczkiem wodnym

Piękny i funkcjonalny ogród z oczkiem wodnym

Projektując ogród w Zawadach architekci z pracowni Planeta Zieleni pamiętali nie tylko o estetycznej warstwie koncepcji. Równie istotna była jej funkcjonalność. Piękna roślinność otacza praktycznie zaplanowane wnętrza ogrodowe, do których należy miejsce na ognisko w otoczeniu kamiennych siedzisk. Ponadto w ogrodzie znalazła się przestrzeń dla placyku przeznaczonego do wakacyjnego opalania.  W letnich miesiącach na placyku mogą stanąć leżaki i stolik kawowy.

Projekt ogrodu z oczkiem wodnym

Przede wszystkim zieleń w ogrodzie

Architekci chcieli uniknąć efektu dominacji wybranych gatunków roślin. W związku z tym postanowili ubrać ogród w całą feerię dostępnej flory. Pojawiają się tu trawy ozdobne w postaci miskanta, paleratki i hakonechloe, które nadają aranżacji zwiewności. Koloru nadają byliny, do których należą czyściec, rdest himalajski, bodziszek, szałwia, kocimiętka, gaura i bergenia. Nie zabrakło również liliowca, irysów, funki oraz juki. Ramą dla całości jest zimnozielona konstrukcja, zbudowana z sosen, cisów i tuj. Dopełnieniem całości są krzewy ozdobne, czyli kalina, tawuła, hortensja i kruszyna.

Roślinność pełni tutaj funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną. Inwestorom zależało, aby ich ogród stał się małą oazą spokoju, oddzieloną od sąsiednich działek. Dzięki zastosowaniu żywotników przestrzeń nabrała kameralnego charakteru i odsunięta została od sąsiadów

Ogród z oczkiem wodnym

Ogród z oczkiem wodnym – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Planeta Zieleni

realizacja: 2019

lokalizacja: Zawady k. Kutna

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!