ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Park

Rewitalizacja Parku Podzamcze w Łęcznej

Park Podzamcze w Łęcznej zmienił swoje oblicze – w ramach prac rewitalizacyjnych odbudowano historyczne układy kompozycyjne z jednoczesnych przystosowaniem ich do potrzeb współczesnego użytkownika.

Park Podzamcze w Łęcznej zmienił swoje oblicze – w ramach prac rewitalizacyjnych odbudowano historyczne układy kompozycyjne z jednoczesnych przystosowaniem ich do potrzeb współczesnego użytkownika.

Park Podzamcze w Łęcznej

Park Podzamcze w Łęcznej to cenny przykład połączenia elementów XVIII-wiecznego ogrodu włoskiego z XIX-wiecznym parkiem krajobrazowym. Całkowita powierzchnia zespołu dworsko-pałacowego mierzy blisko 20 ha. Na przestrzeni lat stopniowo zacierał się zabytkowy układ historyczno-przestrzenny, zaś stan budynków pałacu, oficyny i folwarku uległ znacznemu pogorszeniu. W 2015 roku podjęto decyzję o konieczności przeprowadzenia prac rewitalizacyjnych, aby przywrócić dawną świetność na terenie Podzamcza.

Projekt nowego zagospodarowania przestrzeni opracowany we współpracy architekta Piotra Hradockiego z architektkami krajobrazu Beatą Kańską i Mileną Gawąd. Działania rewitalizacyjne objęły teren z folwarkiem i jego otoczeniem, centralną część parku przed pałacem, a także dolinę Wieprza i Świnki. Obszar opracowania mierzył 12 ha.

Rewitalizacja Parku Podzamcze w Łęcznej

Historyczny park Podzamcze w Łęcznej na nowo

W ramach projektu odtworzono dawny ogród włoski wraz z historycznym układem parku, który wyznaczały szpalery starych lip. Wykonane zostały niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, a także nowe nasadzenia. Modernizacji wymagały też układy komunikacyjne – aleje dojazdowe, ścieżki i place. Architekci zaproponowali elementy małej architektury oraz nowy projekt oświetlenia. Aby móc łatwiej dostać się do parku, w pobliżu powstał parking, zaś dla aktywnych przewidziano siłownię na świeżym powietrzu zlokalizowaną we wschodniej części parku.

W północnej części parku Podzamcze mieszczą się pozostałości zabudowań dawnego folwarku w postaci stajni, obory, suszarni chmielu i budynku gospodarczego. Historia zabudowań sięga 1881 roku. Ze względu na brak możliwości odbudowy zniszczonych budynków, pozostałości folwarku zagospodarowane zostały w formie malowniczych ruin, porośniętych parkową roślinnością. W miejscu dawnego dziedzińca gospodarczego założono łąkę kwietną służącą organizacji pikników i wydarzeń dla mieszkańców.

Historyczny Park Podzamcze w Łęcznej

Wieża widokowa w suszarni chmielu Parku Podzamcze w Łęcznej

Dawna suszarnia chmielu to budynek o wysokości 17 m, przez co zdecydowano wykorzystać go jako wieżę widokową. Na jej taras prowadzą stalowe schody wachlarzowe cynkowane ogniowo. Aby nie przysłonić architektury obiektu, stopnie i podesty wykonano z ażurowej kraty. Z galerii widokowej wokół wieży można podziwiać pozostałości folwarku, park oraz kilkuhektarowy teren będący pozostałością po ogrodzie.

Wieża widokowa Park w Łęcznej

Nagroda TUP dla Parku Podzamcze w Łęcznej

Rewitalizacja Parku Podzamcze w Łęcznej doceniona została przez jury konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w 2020 roku – projekt otrzymał II nagrodę w kategorii „Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni”. Kapituła konkursu zwróciła uwagę na staranną odbudowę historycznych układów kompozycyjnych, ich przystosowanie do aktualnych potrzeb mieszkańców, a także różnorodność funkcjonalną wprowadzoną na terenie parkowym.

Rewitalizacja Parku Podzamcze w Łęcznej – metryczka projektu

typ projektu: park miejski

inwestor: gmina Łęczna

architektura krajobrazu: arch. kraj. Beata Kańska - Kanska Biuro Projektowe Beata Kańska arch. kraj. Milena Gawąd - Argo Atelier Milena Gawąd 

architektura: Piotr Hardecki - Piotr Hardecki Architekt

realizacja: 2020

lokalizacja: Łęczna

powierzchnia zagospodarowania: 12 ha

zdjęcia: gmina Łęczna

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!