Konkursy

Wyniki konkursu roślin „Nowości 2020”

W tegorocznej edycji konkursu roślin NOWOŚCI 2020 wyróżniono 9 pięknych, nietypowych odmian. Wśród nich znalazły się aktinidia ostrolistna Hokey Pokey i berberys thunberga „Anna”.

W tegorocznej edycji konkursu roślin NOWOŚCI 2020 wyróżniono 9 pięknych, nietypowych odmian. Wśród nich znalazły się aktinidia ostrolistna Hokey Pokey i berberys thunberga „Anna”

Berberys Thunberga
Berberys Thunberga "Anna"

Każdego roku hodowcy roślin ozdobnych wypuszczają na rynek nowe odmiany. Ich wieloletnia praca skupia się na otrzymaniu roślin, które będą tolerancyjne w stosunku do gleby, odporne na trudne warunki środowiskowe i patogeny. Istotne są także oczekiwania projektantów i ogrodników w stosunku do pokroju czy atrakcyjności roślin. Okazją do ich poznania jest konkurs roślin NOWOŚCI organizowany przy okazji targów „Zieleń to życie”.

W tym roku wydarzenie miało miejsce w przestrzeni online – na rośliny ozdobne można było głosować za pośrednictwem platformy internetowej. W poprzednich edycjach konkursu do zwycięzców należały krzew Berberys Thunberga "Natasza" oraz Rosa Anisade. W tym roku jury w międzynarodowym składzie wyróżniło 6 roślin ozdobnych. Według członków komisji nagrodzone medalami rośliny są wyjątkowo interesujące i najbardziej wartościowe spośród nowości na polskim rynku.

 

Aktinidia Ostrolistna Hokey Pokey
Aktinidia Ostrolistna Hokey Pokey

Dwa złote medale dla nowych roślin

W konkursie roślin NOWOŚCI 2020 spośród 20 zgłoszonych roślin ozdobnych wybrano dwie, którym przyznano złoty medal. Są to Aktinidia ostrolistna HOKEY POKEY oraz Parocja perska PERSIAN SPIRE 'JLPN01' PBR. Obie one zachwyciły jurorów pięknym ulistwieniem, praktycznym pokrojem oraz wszechstronnym zastosowaniem w ogrodach

Aktinidia ostrolistna HOKEY POKEY® to polska odmiana wyselekcjonowana w szkółce Clemantis Źródło Dobrych Pnączy w Pruszkowie pod Warszawą. Jest to pnącze o charakterystycznych dwubarwnych liściach i smacznych owocach – roślina łączy w sobie funkcje ozdobną i praktyczną. Wiotkie pędy rośliny owijają się wokół podpór dorastając do 4 metrów wysokości. Dojrzewa pod koniec września i w październiku, a po dojrzeniu utrzymuje się na pędach.

Drugą rośliną nagrodzoną złotem jest Parocja perska ERSIAN SPIRE® ‘JLPN01’ PBR, czyli wolno rosnące drzewo liściaste o wąskim, kolumnowym pokroju, które po około 7 latach uprawy osiąga wysokość około 2 metrów wysokości. Młode liście mają barwę ciemnofioletową, latem są jasnozielone z bordową obwódką, a jesienią przebarwiają się na brąz, pomarańcz i czerwień.

 

Parocja perska PERSIAN SPIRE
Parocja perska PERSIAN SPIRE

Pozostałe miejsca na podium konkursu roślin

Srebrnym medalem odznaczono aż trzy rośliny: Berberys Thunberga "Anna" PBR, Budleja Davida ROCKETSTAR INDIGO® ‘SMNBDBT’PBR oraz Róża MAJA BABYLON EYES ‘Intereybabjam’ PBR. Brązem nagrodzony został Powojnik ‘Golden Dream’ PBR.

Wyróżnienie przyznano odmianom Alstremeria INDIAN SUMMER® ‘Tesronto’PBR oraz Kuklik "Bohema Pink" PBR. Zwycięzcą plebiscytu internetowego okazał się Różanecznik 'Devin'PBR.

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!