Ogrody Prywatne

Nowoczesny ogród w Wilanowie

Kameralna przestrzeń przydomowego ogrodu w Wilanowie to efekt pracy architektów krajobrazu z pracowni Citygarden. Charakter tego miejsca budują klimatyczne oświetlenie i estetyczne nasadzenia.

Kameralna przestrzeń przydomowego ogrodu w Wilanowie to efekt pracy architektów krajobrazu z pracowni Citygarden. Charakter tego miejsca budują klimatyczne oświetlenie i estetyczne nasadzenia.

Ogród przy domu w zabudowie szeregowej

Dom w zabudowie szeregowej mieści się na warszawskim Wilanowie. Jego właścicielem jest rodzina z małym dzieckiem. Przy domu znajduje się nieduży ogród, który początkowo niemal w całości zajmował trawnik. Właścicielom zależało, aby stworzyć kameralną zieloną przestrzeń, która zostanie częściowo odgrodzona od sąsiednich działek. W tym celu inwestorzy zwrócili się do pracowni Citygarden, która może pochwalić się licznymi realizacjami ogrodowymi i tarasowymi na terenie Warszawy i okolic. Jedną z nich jest ogród w Starych Babicach zaaranżowany w stylu nowoczesny.

Również tutaj, w przydomowym ogrodzie na Wilanowie, architekci zaproponowali nowoczesną estetykę. Na życzenie inwestorów zrezygnowano z trawnika – zamiast niego pojawił się duży taras umożliwiający biesiadowanie w większym gronie. Wykonano nawierzchnię z płyt chodnikowych i żwiru, co dodatkowo podkreśla współczesny charakter założenia.

Jak ukryć niedoskonałości domu szeregowego ?

Istotnym założeniem projektowym było dyskretne ukrycie pompy ciepła, która początkowo kłuła w oczy. Udało się to zrobić wykorzystując konstrukcję tarasu. Projektanci zaproponowali drewniany panel z lustrem, które dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń. Po bokach pojawiły się wysokie trawy (miskanty), które jednocześnie nie ograniczają dostępu do pompy.

Kolejnym mankamentem zastanej przestrzeni była niefunkcjonalna przestrzeń pod schodami. Aby zagospodarować to miejsce architekci z pracowni Citygarden zaproponowali zabudowanie przestrzeni drewnianą ścianką z drzwiczkami. W ten sposób udało się stworzyć niewielki składzik na narzędzia ogrodowe, który jednocześnie nie wywołuje wrażenia bałaganu.

Aby dyskretnie osłonić się od sąsiadów, wykorzystano rozwiązanie w postaci konstrukcji pergoli z pnączami. W jej „ściankach” zastosowano poziome linki, po których mogą piąć się rośliny. Całość nabrało lekkości, a zieleń pnącz tworzy kameralny charakter przestrzeni. Dodatkowym elementem wystroju są lampki, które podwieszone zostały do konstrukcji pergoli. To dzięki nim ogród nabiera intymnego klimatu także po zmroku.

Rośliny w ogrodzie przy domu szeregowym

W centralnym punkcie ogrodu na Wilanowie pojawiło się niewielkie drzewko. Ze względu na swoją sezonowość, wybrana została świdośliwa lamarcka. Wiosną zdobią ją kwiaty, latem owoce, a jesienią pięknie przebarwione liście. Drzewko dobrze prezentuje się zarówno z tarasu na górze, jak i na dole. Przy samym tarasie na podwyższonej rabacie pojawił się mały klon w odmianie 'Oragne Glow', który podobnie jak świdośliwa – ładnie przebarwia się jesienią.

Pozostałe rośliny to przede wszystkim trawy. Znajdziemy tutaj rozplenicę japońską, miskanty i turzyce. Pod balkonem zaproponowano rośliny, które dobrze czują się na zacienionych stanowiskach: funkie i runianka. U dołu balkonu zawieszono drewniane skrzynki z trawami i lawendą. W ten sposób siedząc na balkonie można mieć wrażenie przebywania w samej rabacie.

Ogród przy domu szeregowym

Nowoczesny ogród na Wilanowie – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Citygarden

realizacja: 2020

lokalizacja: Wilanów, Warszawa

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Ogród przy domu w zabudowie szeregowej. Stan pierwotny
Stan pierwotny
Ogród przy domu w zabudowie szeregowej. Stan pierwotny
Stan pierwotny

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!