Ogrody Prywatne

Przydomowy ogródek na warszawskiej Woli

Nieduża zielona przestrzeń przy domu to prawdziwy skarb. Miejsce do wypoczynku, strefa grillowa i rośliny – oto przepis na przydomowy ogródek pełniący rolę azylu od wielkomiejskiego zgiełku

Nieduża zielona przestrzeń przy domu to prawdziwy skarb. Miejsce do wypoczynku, strefa grillowa i rośliny – oto przepis na przydomowy ogródek pełniący rolę azylu od wielkomiejskiego zgiełku

Taras przy bloku w środku miasta

Nieduży przydomowy ogród zaprojektowany został z myślą o młodym, samotnie mieszkającym mężczyźnie. Klientowi zależało, aby zlikwidować istniejący trawnik, a w jego miejscu założyć duży taras z miejscem na grilla. Właściciel zwrócił się o pomoc w zaprojektowaniu przestrzeni do pracowni architektury krajobrazu Citygarden, która specjalizuje się w realizacjach ogrodowych i tarasowych w Warszawie. O ciekawym projekcie tarasu w bloku na Ursynowie możecie przeczytać tutaj.

Architekci postawili na nowoczesne, a przy tym przytulne wnętrze ogrodowe. Duży taras umożliwia przyjmowanie gości – znajdzie się tu miejsce dla mebli ogrodowych i leżaków. Dzięki praktycznym panelom architekci oddzielili przestrzeń od sąsiednich działek. Zaprojektowana przestrzeń pełni rolę przedłużenia mieszkania, zapewniając estetyczny widok za oknami salonu.

Taras przy bloku - parter

Taras przydomowy łatwy w utrzymaniu

Właściciel prowadzi intensywny tryb życia, przez co zależało mu, aby ogród był niewymagający na co dzień. Zamiast wymagającego pracy trawnika zaprojektowano nawierzchnię z płyt chodnikowych i żwiru oraz drewniany taras. Elementy drewniane wykonano z modrzewia syberyjskiego. Na tarasie pojawiły się drewniane siedziska o budowie skrzyniowej, co umożliwia przechowywanie koców i poduszek. Jednocześnie meble nie zajmują dużo miejsca, w ich rogu znalazła się przestrzeń na drzewko.

W zastanym ogrodzie znajdowały się drewniane „arkady” obrośnięte bluszczem. Właścicielowi zależało, aby zachować konstrukcje, zaś architekci zaproponowali udekorowanie ich klimatycznym oświetleniem z girlandy. Drewniane panele osłaniające ogród od sąsiadów zostały miejscowo zastąpione przez wysokie bambusy.

Taras niekłopotliwy w utrzymaniu

Rośliny do małego ogródka

W ogrodzie znajdziemy liczne akcenty czerwone w postaci czerwonolistnego klonu, czerwonolistnej żurawki, a także kwitnącej róży i różanecznika. W rogu tarasu pojawiła się wiśnia piłkowana 'Amanogawa' stanowiąca estetyczny, wiosenny akcent realizacji. Dobór drzewka podyktowany był ograniczeniami przestrzennymi – projektanci musieli wybrać wąską roślinę, która zmieści się między meblami tarasowymi.

Jako wypełnienia zaproponowano trawy ozdobne. Należą do nich rozplenica japońska, turzyce oraz bambusy. W żwirze przy płytach chodnikowych posadzono karmnik ościsty. Rabaty wysypano dodatkowo korą, która pełni funkcję dekoracyjną, a przy tym ochrania systemy korzeniowe roślin przed dostępem szkodników i grzybów chorobotwórczych.

 

ogrodzenie małego tarasu w boku

Przydomowy ogródek na warszawskiej Woli – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Citygarden

realizacja: 2020

lokalizacja: Wola, Warszawa

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!