Projekty

Plac zabaw dla dzieci i dorosłych

Architekci z pracowni krajobrazu iKROPKA zaprojektowali plac zabaw, który ma być miejscem łączącym funkcję rekreacyjną z edukacyjną. Przestrzeń budzi fascynację światem przyrody – zarówno w dzieciach, jak i ich opiekunach

Architekci z pracowni krajobrazu iKROPKA zaprojektowali plac zabaw, który ma być miejscem łączącym funkcję rekreacyjną z edukacyjną. Przestrzeń budzi fascynację światem przyrody – zarówno w dzieciach, jak i ich opiekunach.

Park Wschodni we Wrocławiu. Plac zabaw

Projekt placu zabaw dla dzieci i dorosłych przygotowany został z myślą o Parku Wschodnim we Wrocławiu. Plac zabaw o powierzchni 7280 mkw ma się znaleźć w centralnej części parku, w dolinie rzeki Oławy. Obszar ten został zaaranżowany przed wojną z wykorzystaniem naturalnego potencjału miejsca, a zaprojektowane strefy nawiązują materiałami i elementami do zabytkowego charakteru parku.

Pierwsza strefa projektowanej przestrzeni stanowi miejsce zabaw dla dzieci i dorosłych. Złożona jest z trzech części, które łączy ścieżka żwirowa umożliwiająca poruszanie się na wózku inwalidzkim oraz z dziecięcym wózkiem. Architekci wykorzystali elementy ułatwiające wspólną zabawę dzieci i ich rodziców. Ponadto szczególny nacisk położono na połączenie funkcji edukacyjnej i rekreacyjnej – kolory, materiały i faktury pobudzają wyobraźnię i kreatywność podczas zabawy.

Część południowa stanowi miejsce doświadczeń ekologicznych oraz rekreacji. Pojawiają się tu urządzenia umożliwiające zabawę ruchową - w tym takie, które pozwalają na korzystanie z nich przez osoby o różnym stopniu niepełnosprawności. Znajdziemy tutaj elementy wykonane z żywej wierzby, kamienie z tropami dla zwierząt, lupę oraz ksylofon, które pozwalają badać otaczającą przyrodę. 

Plac zabaw w Parku Południowym we Wrocławiu

Strefa sensoryczna

Dużą wartością projektu jest skupienie się na sensorycznych właściwościach przestrzeni. Zabawa z użyciem ksylofonu uwrażliwia na dźwięk, a bazaltowe płyty z wygrawerowanymi śladami zwierząt nie tylko edukują, ale także oddziałują na zmysł dotyku. W projekcie zaproponowano też konstrukcje z żywej wierzby, czyli „gniazda”, które otoczono bylinowymi rabatami. Specjalnie dobrana roślinność zapewnia doznania oddziałujące na wszystkie zmysły.

W części sensorycznej pojawiają się drzewa takie jak topola osika, jabłoń ozdobna, dereń jadalny czy dąb błotny. Ponadto znajdziemy tutaj krwiściąg lekarski, turzycę Graya oraz jeżówkę „Mellow Yellows”. Piękne kompozycje kolorystyczne i zapachowe zaaranżowano z wykorzystaniem rdestu wężownika, sadźca purpurowego i trzęślicy modrej.

Park Wschodni we Wrocławiu. Plac zabaw

Ruch na świeżym powietrzu

Wrocławski plac zabaw ma pobudzać wszystkie zmysły, a także dawać sposobność do ruchu na świeżym powietrzu. W tym celu architekci zaprojektowali tor przeszkód rozpięty na trasie między mostkiem a ścieżką. Luźno ułożone płyty betonowe stanowią dojścia, a kształt placyków, na których umieszczone są sprzęty, dopasowano do usytuowania drzew rosnących w przestrzeni parku.

Park Wschodni we Wrocławiu. Plac zabaw

Plac zabaw dla dzieci i dorosłych – metryczka projektu

typ projektu: plac zabaw

inwestor: Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

pracownia: iKROPKA

autorzy projektu: M. Droń, A. Gierko, K. Mazur

projekt: 2020

lokalizacja: Wrocław

projektowana powierzchnia: 7280 mkw

Park Wschodni we Wrocławiu. Plac zabaw

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!