kızılay odtülüler dershane

Urbanistyka

Nowy, zielony plac Grzegórzecki w Krakowie

W Krakowie planowana jest duża inwestycja – przed Halą Targową na Grzegórzkach powstanie Plac Grzegórzecki. Nowy plac będzie stanowił zielony łącznik pomiędzy Plantami Dietlowskimi oraz aleją Daszyńskiego

W Krakowie planowana jest duża inwestycja – przed Halą Targową na Grzegórzkach powstanie Plac Grzegórzecki. Nowy plac będzie stanowił zielony łącznik pomiędzy Plantami Dietlowskimi oraz aleją Daszyńskiego

Nowy plac Grzegorzecki w Krakowie

Projekt nowego zagospodarowania przestrzeni wokół przystanku Grzegórzki SKA zakłada znaczne zmiany w centrum miasta. Zaplanowano budowę wielkiego placu przed Halą Targową, przekształcenie ulicy Grzegórzeckiej w jednokierunkową, a także utworzenie mnóstwa zieleni. Planowana inwestycja związana jest z budową Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, w ramach której powstanie jest nowy przystanek kolejowy Kraków Grzegórzki.

Przystanek będzie miał duży potencjał, aby stać się najważniejszym centrum przesiadkowym w mieście. Przyczyniają się do tego umiejscowienie przystanku na odcinku, gdzie spotykają się wszystkie trzy linie Kolei, a także bliskość przystanków komunikacji miejskiej. Władze miasta licząc się ze znacznym ruchem, jaki pojawi się na omawianym obszarze, zaproponowały nowe rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne.

Po przebudowie teren przed Halą Targową zupełnie zmieni swoje oblicze. Nowy Plac Grzegórzecki utworzony będzie pomiędzy Halą, estakadami kolejowymi oraz kamienicami naprzeciwko Hali. Zmianie ulegnie między innymi przystanek przy ulicy Grzegórzeckiej – zostanie on zaprojektowany na nowo, zgodnie z rozwiązaniami przystosowującymi to miejsce do zmian klimatu.

Nowy plac Grzegórzecki w Krakowie

Historia Placu Grzegórzeckiego

Przyjazna przestrzeń publiczna obsadzona zostanie 112 sztukami drzew, pojawią się też akcenty wodne oraz rysunki przebiegu koryta Starej Wisły, która płynęła tędy przed laty. Wszystko to podkreślać ma historię tej przestrzeni – w czasach średniowiecza w okolicy dzisiejszego Mostu Grunwaldzkiego Wisła rozdzielała się na dwa koryta. W drugiej połowie XVII wieku zmieniono przebieg ujścia rzeki Prądnik, co skutkowało zanikiem Starej Wisły. Jej koryto uległo częściowemu zamuleniu stając się siedliskiem bakterii. Ostatecznie podjęto decyzję o zasypaniu koryta rzeki, a w jego miejscu powstały Plant Dietlowskie oraz Planty Daszyńskiego.

Nowy plac Grzegorzecki w Krakowie

Plac w ekologicznym duchu

Władze miasta chcą, aby Plac Grzegórzecki stanowił kontynuację zielonych Plant Dietlowskich i alei Daszyńskiego. Szczególnie ważnymi elementem projektu są te, dzięki którym przestrzeń ma się stać lepiej dostosowana do zmian klimatu – długich okresów suszy, upalnego lata i nawalnych deszczy. Zaplanowano utworzenie miejskiej biogrupy w formie drzew, które pozytywnie na siebie oddziałują, wzmacniając się wzajemnie. Pojawią się także ogrody deszczowe zwiększające retencję wody opadowej. Dzięki zatrzymaniu wody deszczowej i zebranie jej z powierzchni utwardzonych, możliwe jest zwolnienie jej przepływu i wstępne oczyszczenie z zanieczyszczeń drogowych.

Dużą uwagę przywiązuje się także do konstrukcji wiat przystankowych, które będą pełniły rolę zielonych „lejków”. One także zbierać będą wodę opadową, która następnie magazynowana będzie w zbiornikach pod nawierzchnią i wykorzystywana do nawadniania roślin. Plac targowy ma zostać nakryty zielonym dachem, pod którym w dalszym ciągu funkcjonować będzie targowisko. Zielony dach będzie pełnił dodatkową funkcję – posłuży mieszkańcom jako miejsce spotkań i wypoczynku.

Nowy plac Grzegórzecki w Krakowie

Projekt nowego zielonego placu Grzegórzeckiego w Krakowie – metryczka projektu

typ projektu: plac miejski

inwestor: miasto Kraków

projekt: 2020

lokalizacja: ul. Grzegórzecka, Kraków

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!