ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Park

Ogród piękny o każdej porze roku

Walled Garden przy angielskiej posiadłości Parham House zachwyca gości bogactwem kolorów i roślin. Ogród prezentuje się zjawiskowo od początku wiosny po sam koniec jesieni.

Walled Garden przy angielskiej posiadłości Parham House zachwyca gości bogactwem kolorów i roślin. Ogród prezentuje się zjawiskowo od początku wiosny po sam koniec jesieni.

Park zmienny z porami roku

Parham House to imponująca posiadłość zaprojektowana w stylu elżbietańskim zlokalizowana w Pulborough w Wielkiej Brytanii. Piękna architektura budynku wyraża się w gotyckiej bryle połączonej z renesansową ornamentyką. Dom wzniesiony w drugiej połowie XVI wieku blisko sto lat temu przeszedł renowację pod okiem architekta Victora Heala. Teraz dom zamieszkiwany jest przez rodzinę, która cieszyć się może nie tylko wyjątkowymi wnętrzami, ale też zapierającym dech w piersiach otoczeniem willi – wspaniałymi ogrodami.

Okalające budynek ogrody złożone są z czteroakrowego ogrodu Walled Garden oraz parku Pleasure Grounds. Odwiedzający ogrody mogą nie tylko podziwiać wspaniałą, bujną roślinność, o którą dba zespół ogrodniczy, ale również zabrać kawałek zieleni do swojego domu – na terenie posiadłości Parham prowadzony jest sklep ogrodniczy oraz szkółka z ponad 220 bylinami zielnymi w sprzedaży.

Park przy rezydencji

Ogród Walled Garden w Pulborough

Rozległy Walled Garden porośnięty jest wspaniałymi rabatami zielnymi. Całość przemyślana została tak, by cieszyć oko o każdej porze roku. Wiosną kwitną tutaj różnokolorowe tulipany, lato należy do róż, zaś jesienią ponownie zakwitają ozdobne łubiny. Piękne błękitne obrysy rabat stanowi kocimiętka w odmianie 'Six Hills Giant', która jest niemal dwa razy wyższa od powszechnie znanej odmiany 'Faassena'. Pośród kwiatów kocimiętki pięknie prezentują się bordowe czosnki główkowate.

Bogactwo kolorystyczne nasadzeń sprawia, że ogród można podziwiać godzinami, wypatrując różnych gatunków roślin – od tych pospolitych, po egzotyczne i rzadkie okazy. Nie brakuje tutaj jaskrów, wyżylinów oraz lilii.

Ogród piękny o każdej porze roku

Sportowe Pleasure Grounds

Drugą częścią ogrodów wokół Parham House są Pleasure Grounds z jeziorem oraz licznymi okazami drzew. Pleasure Grounds założone zostały w XVIII wieku. Nad samym brzegiem jeziora znajduje się Cannock House, czyli niewielki domek letni wybudowany na początku XIX wieku. Domek przeszedł niedawno renowację, a z jego okien można oglądać boisko do krykieta.

Na początku roku obficie rosną tutaj wiosenne kwiaty – trawniki oblewa prawdziwe morze przebiśniegów, żonkili i pierwiosnków. Latem ustępują one pierwszeństwa pięknym orchideom kwitnącym na słonecznych brzegach jeziora. W przestrzeni Pleasure Ground mieści się również uderzający posąg z białego marmuru, który wykonany został przez serbskiego rzeźbiarza Ivana Mestrovica.

Park przy zamku angielskim

Ogród piękny o każdej porze roku – metryczka projektu

typ projektu: ogród

inwestor: Parham House & Gardens

lokalizacja: Pulborough, Wielka Brytania

zdjęcia: Trevor Sims, John Glover

opracowanie: Wiola Imiolczyk

 

Ogród na każdą porę roku
Ogród na każdą porę roku

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!