ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Publiczne

Nowe oblicze dziedzińca Urzędu Miasta w Poznaniu

Miejska agora, oaza zieleni, dom kultury – oto nowe oblicze dziedzińca Urzędu Miasta w Poznaniu. Dawny parking samochodowy zamieniono w miejsce spotkań mieszkańców.

Miejska agora, oaza zieleni, dom kultury – oto nowe oblicze dziedzińca Urzędu Miasta w Poznaniu. Dawny parking samochodowy zamieniono w miejsce spotkań mieszkańców.

Zagospodarowanie dziedzińca Urzędu Miasta w Poznaniu

Znajdujący się na Starym Mieście Urząd Miasta Poznań od 2015 roku przechodzi kolejne przeobrażenia, stając się przestrzenią coraz bardziej przyjazną i otwartą dla mieszkańców. Jeden z etapów przebudowy objął dziedziniec, który przez lata służył jako parking samochodowy. Dzięki architektom z pracowni Atelier Starzak Strebicki plac wypełniono miejskimi meblami i zamieniono w wielofunkcyjną przestrzeń publiczną.

Powierzchnia projektowanego terenu to 2300 mkw. Plac zagospodarowano przy użyciu drewnianych obiektów skrojonych na miarę potrzeb różnych grup użytkowników. Do podstawowych elementów należą dwie okrągłe duże ławki wykonane wokół istniejących klombów, a także czternaście mobilnych siedzisk. Mobilne meble to doskonałe rozwiązanie nie tylko we wnętrzach – w przestrzeniach publicznych umożliwiają szybkie i łatwe rearanżowanie przestrzeni w zależności od aktualnych potrzeb. W przypadku dziedzińca Urzędu Miasta mobilne siedziska mogą być dostawiane do dwunastu donic z całoroczną zielenią albo ustawiane w amfiteatralny układ – kształt koła z podium w jego centralnej części. Ponadto siedziska mogą służyć do leżenia lub siedzenia w układzie kaskadowym, niczym w plenerowym teatrze.

Zarówno siedziska jak i donice mogą być dowolnie rozmieszczane tworząc miejsce na letnie atrakcje kulturalne. W ten sposób architekci dają możliwość łatwego ożywiania przestrzeni. W zależności od aktualnej konfiguracji elementów, przestrzeń placu może sprzyjać interakcji między mieszkańcami i spełniać funkcję miejskiej agory. W innym układzie miejskie meble pozwolą na wydzielenie mniejszych przestrzeni idealnych jako azyl dla osób poszukujących odpoczynku.

Urząd miasta w Poznaniu - dziedziniec

Zieleń obowiązkowa na dziedzińcu Urzędu Miasta w Poznaniu

Jak na dobrze zaprojektowaną przestrzeń publiczną w dużym mieście, w projekcie nie mogło zabraknąć zieleni. Siedziska, ławki, stojaki rowerowe czy staje ich napraw rozmieszczono pośród roślin. Drzewa, byliny i wysokie trawy nadają temu urbanistycznemu wnętrzu kameralny i intymny charakter. Szatę roślinną zakomponowano w taki sposób, by zapewnić bogactwo kolorystyczne w różnych porach roku. W ten sposób od początku maja aż do końca października dziedziniec Urzędu Miasta ozdabia wielobarwna roślinność. Ponadto obecność zieleni tworzy korzystny dla życia mikroklimat – w upalne dni zapewnia odrobinę cienia oraz poprawia wilgotność powietrza.

Zespół budynków dawnego klasztoru jezuitów, w którym mieści się obecny Urząd Miasta, przekształcono w dobrze zintegrowaną przestrzeń publiczną. Piękne, zabytkowe elewacje wewnętrzne obiektu stanowią eleganckie tło dla nowo zaprojektowanego placu. Zastosowanie otwieranych stalowych okien na parterze budynku sprawia, że przestrzeń wewnętrzna przenika się z tym, co na zewnątrz. Projektowana przestrzeń to przykład doskonale zrealizowanej rewitalizacji zabytkowego obiektu i dostosowania go do nowych funkcji i potrzeb.

Rośliny na dziedzińcu Urzędu Miasta w Poznaniu

Projekt zagospodarowania dziedzińca Urzędu Miasta w Poznaniu – metryczka projektu

typ projektu: plac miejski

inwestor: Urząd Miasta Poznań

pracownia: Atelier Starzak Strebicki

autorzy projektu: Jola Starzak, Dawid Strębicki, Bartosz Stanik, Maciej Polakowski, Luis Gómez Soriano, Agnieszka Kotschy

realizacja: 2020

lokalizacja: Poznań

projektowana powierzchnia: 2300 mkw

zdjęcia: Mateusz Bieniaszczyk, Danil Danieluk, Atelier Starzak Strebicki

Rośliny na dziedzińcu Urzędu Miasta w Poznaniu
Ławki na dziedzińcu Urzędu Miejskiego w Poznaniu
Wnętrze odnowionego Urzędu Miejskiego w Poznaniu
Odnowiona sala Urzędu Miejskiego w Poznaniu

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!