ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Park

Drewniane tarasy w zrewitalizowanym parku Olszyna

Park Olszyna na warszawskich Bielanach wypiękniał. W ramach rewitalizacji terenu zniszczony asfaltowy chodnik zastąpiono drewnianą ścieżką z modrzewia.

Park Olszyna na warszawskich Bielanach wypiękniał. W ramach rewitalizacji terenu zniszczony asfaltowy chodnik zastąpiono drewnianą ścieżką z modrzewia.

Park Olszyna na warszawskich Bielanach

Park Olszyna to ważne miejsce na mapie Żoliborza, jednak do tej pory nie zachęcał do odwiedzin. Popękany i zniszczony asfalt z licznymi ubytkami stwarzał zagrożenie podczas spacerów. W ramach przeprowadzonych prac rewitalizacyjnych powstała przepiękna ścieżka rekreacyjna wykonana z drewna. Pomysł na modernizację zgłosili w budżecie obywatelskim mieszkańcy. Za projektem zagłosowały 1253 osoby. 

Ze względu na liczne ubytki w nawierzchni starego i popękanego asfaltu okazało się, że jedynym sposobem na remont jest całkowita wymiana chodnika. W projekcie zaproponowano, aby w całości usunąć starą nawierzchnię. Po utylizacji asfaltu, gruzu oraz nabrzeży chodnika, wykonano nowy chodnik w technologii najbardziej przyjaznej środowisku stosując się do zasad zrównoważonej architektury krajobrazu.

Park Olszyna na Bielanach

Z szacunkiem dla przyrody w parku Olszyna

Nowe alejki wykonano w technologii mineralnej, a więc takiej, która przepuszcza wodę. Dzięki temu woda deszczowa nie spływa do systemu kanalizacji, a wsiąka w glebę. W pobliżu rosnących drzew postały chodniki powieszane – pomosty nie obciążają systemu korzeniowego drzew. Zastosowanie konstrukcji zawieszonej świetnie sprawdza się na obszarach torfowych, gdzie tradycyjny chodnik asfaltowy z czasem zacząłby erodować.

Nowa ścieżka wykonana z drewna modrzewiowego mierzy 160 metrów długości. Wraz z nią powstały także dwa tarasy widokowe z nowymi tablicami edukacyjnymi. Dzięki nowej, drewnianej konstrukcji park zupełnie zmienił swoje oblicze – poprawiły się nie tylko jego walory estetyczne, ale także piesza komunikacja mieszkańców. Teraz ze ścieżki mogą korzystać wszyscy, również osoby niepełnosprawne oraz rodzice z dziećmi. Koszt modernizacji to blisko 400 tysięcy złotych.

 

Park Olszyna na warszawskich Bielanach

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Olszyna

Nowa kładka powstała na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Olszyna, który jest częścią parku osiedlowego Olszyna. Zespół jest zielonym terenem o powierzchni 2,23 ha, a do jego głównych atrakcji należy zadrzewienie z olszy czarnej, a także zamieszkujące park liczne gatunki ptaków. Należą do nich kaczki: krakwa i różeniec. Na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego znajdziemy także liczne gatunki traw, takie jak wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona, mniszek lekarski czy koniczyna biała. Zespół stanowi fragment dawnej rzeki Rudawki i powstał, aby zachować wartości przyrodnicze i krajobrazowe olesu kępowego. Zielony obszar objęty został ochroną w 1994 roku.

Park Olszyna na warszawskich Bielanach

Drewniane tarasy w zrewitalizowanym parku Olszyna w Warszawie – metryczka projektu

typ projektu: rewitalizacja parku

inwestor: miasto Warszawa

projektowana powierzchnia: 2,3 ha

realizacja: 2020

lokalizacja: Bielany, Warszawa

Bielany w Warszawie. Park Olszyna

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!