Porady

Krzesła nowoczesne - i siedzisz jak chcesz

Styl we wzornictwie, wystroju wnętrz i architekturze nieustannie ewoluuje. Nawet przedmioty codziennego użytku potrafią zaskakiwać wyglądem i swoją funkcjonalnością. Jakie są krzesła nowoczesne?

Styl we wzornictwie, wystroju wnętrz i architekturze nieustannie ewoluuje. Nawet przedmioty codziennego użytku potrafią zaskakiwać wyglądem i swoją funkcjonalnością. Jakie są krzesła nowoczesne?

Każde gospodarstwo domowe ma na swoim wyposażeniu przynajmniej kilka krzeseł. Niektóre znaleźć można w salonie, inne w kuchni lub jadalni, a kolejne w gabinecie lub pokoju dziecięcym. Wszystkie służą do siedzenia, ale są też takie, w których drzemka jest ogromną przyjemnością. Inne stylem nawiązują do kawiarnianych wnętrz odwiedzanych przy okazji spotkań z przyjaciółmi. Mnogość propozycji przyprawia o zawrót głowy, a dodatkowo pojawiają się rozwiązana określane jako krzesła nowoczesne. Co to takiego?

Salvador Dali byłby dumny

Tak naprawdę trudno jednoznacznie zdefiniować czym w zasadzie są krzesła nowoczesne. Owszem ich przeznaczenie jest klarowne, ale projekty wizualne czerpią zewsząd. W niektórych koncepcjach widać nawiązania do zamierzchłych czasów. Właśnie wtedy w królewskich komnatach stały krzesła zdobione złotymi ćwiekami, a aksamitne materiały wyścielały obicia tych konstrukcji. Nie brakuje również inspiracji z twórczości mistrza surrealizmu Salvadora Dali. Zdarzają się projekty, które równie dobrze mogłyby stanowić eksponat w ekskluzywnej galerii sztuki, jak i służyć każdego dnia w mieszkaniu. Źródeł inspiracji jest tak wiele, że pole do popisu dla projektantów jest ogromne. Efekty tych działań możemy znaleźć we własnych wnętrzach.

Od kaszmiru po plastik

Wiemy już, że krzesła nowoczesne to cały wachlarz propozycji. Wśród nich znajdziemy modele wykonane tylko z plastiku. Jest to na tyle plastyczny materiał, że nasze siedzisko będzie zaskakiwało wyglądem. Jeśli szukamy czegoś bardziej wygodnego, to znajdziemy warianty, w których do obicia użyto mieszanki wełny. Możemy wręcz trafić na kaszmir lub inne drogocenne materiały. Sama jego obróbka nie jest bez znaczenia. Niektóre krzesła są gładkie lub pikowane, a inne mają ciekawe przeszycia. Zastosowana metoda ma wpływ na estetykę mebla podobnie jak dodatki oraz to na czym jest osadzone. Nogi od siedziska są często wykonane z drewna pomalowanego na odpowiedni kolor, ale także metal, matowy lub na wysoki połysk. Spotyka się także płozy, które są alternatywą dla tego elementu konstrukcyjnego. Wybór jest duży i każdy może poczuć się jak artysta podczas urządzania wnętrza we własnym domu.

Powiew nowoczesności to tak naprawdę styl, który podoba się nam w danym momencie. Dla kogoś będą to wykonane z przeźroczystego plastiku krzesła, a ktoś inny zdecyduje się na wyprofilowane siedziska okraszone ciekawymi przeszyciami. Tak więc krzesła nowoczesne to wszystkie modele, w których towarzystwie czujemy się dobrze. Jeśli stylem będą nawiązywać do wnętrza, w którym chcemy je umieścić to „jesteśmy w domu”, dosłownie. Nic więc dziwnego, że projektanci czerpią z różnych stylów i źródeł. W końcu ile osób tyle gustów i pomysłów na wystrój mieszkania lub domu. Najważniejsze to stworzyć przestrzeń, w której my oraz domownicy będziemy czuli się komfortowo. W końcu robimy to dla siebie.

Tekst promocyjny

Krzesło nowoczesne

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!