ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Plac

Nowy plac miejski na terenie Fuzji w Łodzi

Blisko 3600 mkw – oto powierzchnia placu miejskiego, który powstanie na terenie Fuzji w Łodzi. Plac przed zabytkową Elektrownią ma zapraszać do spędzania wolnego czasu w otoczeniu historii i zieleni

Blisko 3600 mkw – oto powierzchnia placu miejskiego, który powstanie na terenie Fuzji w Łodzi. Plac przed zabytkową Elektrownią ma zapraszać do spędzania wolnego czasu w otoczeniu historii i zieleni

plac miejski na terenie Fuzji w Łodzi

Inwestycja realizowana jest przez firmę Echo Investment w ramach prowadzonej obecnie, jednej z największych rewitalizacji w kraju. Fuzja, czyli dawne imperium włókiennicze należące do Karola Scheiblera, znajduje się w obrębie ulic ks. Tymanieckiego, Piotrkowskiej, Kilińskiego i Milionowej w Łodzi. Jej sercem jest zabytkowa elektrociepłownia, która już niebawem zyska nowy blask. Wraz z przywróceniem do życia budynku dawnej Elektrowni, w obrębie Fuzji powstaną liczne place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone, łączące zabytkową tkankę z nowoczesną architekturą. Nowy plac miejski będzie jednym z nich, a za jego projekt odpowiada pracownia Medusa Group.

Plac Fuzja w Łodzi

Plac Fuzji to kolejna łódzka rewitalizacja

Plac o powierzchni 3600 mkw będzie jedną z wielu wspólnych i otwartych przestrzeni na terenie Fuzji, którego łączna powierzchnia to ponad 4 ha. Nowy plac umiejscowiony będzie w sercu inwestycji i będzie on pełnił rolę miejskiego dziedzińca. Koncepcja zakłada stworzenie przestrzeni przyjaznej, która będzie sprzyjała rozmaitym aktywnościom – sportom, grom towarzyskim, ale także odpoczynkowi.

Tutaj każdy mieszkaniec ma móc znaleźć coś dla siebie – wydzielone naturalnym układem przestrzeni poszczególne strefy zapewnią różnorodność funkcji placu. Zaplanowana jest część zielona o charakterze leśnym, żwirowa strefa cienia o swobodnie zaaranżowanym układzie siedzisk, strefa niskich trawników, a także plac zabaw dla najmłodszych. Architekci przywiązali dużą wagę do tego, by przestrzenie wspólne budowały wrażenie ładu przestrzennego i harmonii.

Rewitalizacja placu Fuzji w Łodzi

Zieleń w historycznym otoczeniu na placu Fuzji

Podstawową wytyczną w projekcie było zachowanie równowagi pomiędzy budynkami oraz wkomponowaną w teren zaplanowaną i dokładnie przemyślaną zielenią. To ona stanowić ma 35% powierzchni terenów wspólnych całego kompleksu. Na terenie Fuzji zachowanych zostanie 15 starych drzew, zaś inwestor planuje posadzić kolejne 92 sztuki, wśród nich znajdą się brzozy, klony i jarzębiny.

Ambicją pracowni było zaprojektowanie możliwie naturalnego otoczenia. Zamiast wybetonowanej przestrzeni potęgującej letnie upały, postanowiono stworzyć teren zielony, które retencjonuje wodę opadową poprzez ogrody deszczowe. Pojawię się tutaj zarówno drzewa, jak i byliny, krzewy i trawy, które mają być wkomponowane w otoczenie w sposób niewymuszony.

Nowy plac będzie korespondował z historyczną zabudową Fuzji. Pięknym tłem dla zieleni placu stanie się odrestaurowana fasada elektrowni, która przechodzi obecnie rewitalizację. Pierwotny detal architektoniczny odzyskał już komin elektrowni, który góruje ponad kompleksem na wysokość 80 metrów. Konserwacji poddane zostały także witraże ozdabiające budynek. Industrialny charakter przestrzeni podkreśli także projekt posadzki, która wykonana zostanie z żeliwnych płyt odzyskanych podczas prowadzonych prac restauracyjnych.

Inwestycja na terenie Fuzji to kolejny krok w stronę przywrócenia Łodzi 8 hektarów historycznej przestrzeni. Prace rewitalizacyjne na terenie Śródmieścia trwają, a Łódź z każdym rokiem staje się piękniejsza.

Plac Fuzji w Łodzi

Nowy plac miejski na terenie Fuzji w Łodzi – metryczka projektu

typ projektu: plac miejski

inwestor: Echo Investment

pracownia: Medusa Group

projekt: 2020

lokalizacja: Łódź

projektowana powierzchnia: 3600 mkw

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

YucLW

Medicine information sheet. Effects of Drug Abuse. buy cheap viagra for sale in USA. Some trends of drug. Get here.
[url=https://autokontrol.ae/about-us/#comment-4369]Everything news about meds.[/url] [url=https://amp.en.vaskar.co.in/translate/1?to=ru&from=en&source=Medication%20prescribing%20information.%20What%20side%20effects%20can%20this%20medication%20cause%3F%20%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fprednisone4u.top%22%3Ehow%20can%20i%20get%20cheap%20prednisone%20pill%3C%2Fa%3E%20in%20US.

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!