Porady

Jakie prace prowadzić w ogrodzie jesienią ?

Listopad kojarzy się nam przede wszystkim z zabezpieczeniem roślin na zimę i ostatnimi pracami porządkowymi. Jakie prace remontowe warto przeprowadzić w przydomowym ogrodzie przed pierwszymi mrozami ?

Listopad kojarzy się nam przede wszystkim z zabezpieczeniem roślin na zimę i ostatnimi pracami porządkowymi. Jakie prace remontowe warto przeprowadzić w przydomowym ogrodzie przed pierwszymi mrozami ?

Jesienią zbieramy liście, delikatnie przycinamy gałęzie, czasem sadzimy cebulki, by na wiosnę cieszyć oczy pięknem nowych roślin. Są  też jednak większe prace remontowe, które warto przeprowadzić o tej porze roku – na przykład zainstalowanie systemu retencji wody lub przydomowej oczyszczalni ścieków. W ciągu dnia bywa jeszcze dość ciepło, a ziemia jest miękka i ułatwia wykopanie odpowiedniego miejsca na podziemne zbiorniki. Dlatego wykorzystaj jesienne warunki i… ruszaj do pracy!

Ekonomiczna woda retencyjna

System przydomowej retencji zabezpiecza przed suszą, a na terenach, gdzie nadmiar wody opadowej przyczynia się do lokalnych podtopień, pozwala na zmniejszenie tego problemu. Jest to istotnie, ponieważ w ostatnich latach  jesień i zima kojarzą się  właśnie z intensywnymi opadami deszczu, dlatego to idealny moment, żeby podjąć decyzję o zainstalowaniu takiego systemu.

Tylko 55% wody, którą zużywamy w gospodarstwach domowych, musi być wodą pitną. W wielu codziennych sytuacjach woda deszczowa sprawdzi się idealnie – do prania, sprzątania, spłukiwania toalet, czy podlewania ogrodu. Wykorzystanie deszczówki jest więc zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Zbiorniki gromadzące deszczówkę mogą być naziemne lub podziemne. Zbiornik powinien mieć pojemność minimum 2500 litrów wody opadowej, aby nie wypełnił się zbyt szybko nawet podczas gwałtownej burzy. Bardzo ważna jest również jego trwałość, a jeśli planujemy zbiornik zewnętrzny – także jego estetyka, na przykład stylizowana na beczkę. Zbiornik podziemny, po wkopaniu w ziemię, przykrywamy warstwą gleby, jest więc praktycznie niewidoczny.

Osobom, które chcą szeroko wykorzystywać deszczówkę w swoim domu polecany jest zbiornik podziemny o pojemności minimum 2500 litrów, na przykład z funkcją oczyszczania BioClean, co pozwoli na dużo szersze zastosowanie zmagazynowanej wody – na przykład do prania czy mycia rąk. To rozwiązanie polecane jest również właścicielom ogródków działkowych.

Zbiornik na wodę retencyjną

Wygoda w każdych okolicznościach z oczyszczalnią ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy podłączenie domu lub domku rekreacyjnego do kanalizacji jest niemożliwe lub bardzo drogie. Jest to rozwiązanie tanie, wygodne i przyjazne dla środowiska. 

Za oczyszczane nieczystości odpowiadają mikroorganizmy, głównie bakterie, które zmieniają ścieki w wodę drugiej klasy czystości. Jest to więc rozwiązanie proste i tanie w eksploatacji. Wystarczy raz do roku kupić bakterie specjalnie przeznaczone do oczyszczania i wywieźć powstały osad. Przy instalowaniu takiej oczyszczalni musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ujęć wody i budynków mieszkalnych.

Zarówno system retencji ze zbiornikiem podziemnym, jak i przydomowa oczyszczalnia ścieków, wymagają przeprowadzenia prac ziemnych. Miękka, jesienna ziemia z pewnością to ułatwi. A w dodatku nie ryzykujemy, że zniszczymy gotowe rabaty z warzywami czy kompozycje kwiatowe.

Źródło: Castorama

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!