Porady

Jak oświetlić ogród w stylu minimalistycznym?

Coraz więcej osób decyduje się przy urządzaniu ogrodu  na skrajny minimalizm i prostotę. Jednym z najważniejszych elementów każdego nowoczesnego ogrodu jest oświetlenie. Jakie zatem lampy warto wprowadzić do ogrodu minimalistycznego, żeby był w pełni funkcjonalny i piękny w swej ascetyczności?

Pomysłów na ogród może być naprawdę wiele – trendy pozwalają obecnie na sporą dowolność oraz wykorzystywanie rozmaitych inspiracji, docierających do nas z różnych zakątków świata. Wciąż często występują ogrody klasyczne lub śródziemnomorskie. Coraz więcej osób decyduje się również na rozwiązania, stawiające na skrajny minimalizm i prostotę. Jednym z najważniejszych elementów każdego nowoczesnego ogrodu jest oświetlenie. Jakie zatem lampy warto wprowadzić do ogrodu minimalistycznego, żeby był w pełni funkcjonalny i piękny w swej ascetyczności?

Ogród minimalistyczny – cechy charakterystyczne

W przypadku ogrodów minimalistycznych dominującą tendencją jest maksymalne uproszczenie całego terenu, nie pozbawiając go jednak wysublimowanej elegancji.

Rezygnuje się naturalności i nieuporządkowania. Ogród nabiera konkretnych, mocno zgeometryzowanych kształtów, opartych zwłaszcza na kwadratach lub kołach – im bardziej regularne figury, tym lepiej. Minimalizm zakłada bowiem maksymalne uproszczenie formy, przy zachowaniu czytelności wszystkich podziałów i precyzyjnym wydzieleniu poszczególnych stref.

Ogród minimalistyczny idzie w parze z nowoczesną architekturą. Przenika i uzupełnia ją, tworząc ciekawą całość. Wielu architektów ogrodów decyduje się na nieco mniej oczywiste połączenie. Zakładają zatem oryginalne ogrody minimalistyczne przy zabudowaniach klasycznych.

Czym wyróżniają się ogrody minimalistyczne? Raczej nie znajdziemy w nich licznych, wielobarwnych rabatek. Nie oznacza to jednak, że nie występują w nich rośliny. Najczęściej pojawiają się gatunki o regularnym, zwartym pokroju, które dobrze znoszą formowanie. Mogą to być na przykład rozmaite odmiany iglaków, w tym choćby tak lubiane w naszych ogrodach cisy. Oprócz nich warto wykorzystać klony, magnolie, bukszpany oraz trawy ozdobne, na przykład miskanty lub bambusy.

W ogrodach minimalistycznych najczęściej stawia się na monochromatyczność. Dotyczy to zwłaszcza wszystkich elementów wyposażenia i dekoracji. Mają one wpisywać się w pejzaż, a nie dominować nad nim.

Oświetlenie do ogrodu minimalistycznego – czym się wyróżnia?

Ważną kwestią w ogrodzie minimalistycznym jest odpowiednie oświetlenie. Podobnie jak inne elementy wyposażenia, powinno ono wpisywać się w przestrzeń i jak najlepiej spełniać swoją funkcję.

Zazwyczaj lampy montuje się w strefach wypoczynku, przy ścieżkach oraz na ścianach budynku. Mają zapewniać komfort i wygodę przebywania w ogrodzie po zapadnięciu zmroku.

Co ciekawe w ogrodach tego typu lampy często stosuje się nie tylko jako praktyczne punkty świetlne, pozwalające na bezpieczne przemieszczanie się. W wielu przypadkach to właśnie światło stanowi podstawową dekorację ogrodu minimalistycznego.

Jakie lampy się sprawdzają w ogrodzie minimalistycznym?

W takich przestrzeniach idealnym rozwiązaniem są lampy dyskretne i niemalże niewidoczne. Można wybrać oczka wpustowe, które oferuje na przykład sklep z oświetleniem Lampy.it, dostarczający praktyczne źródła światła do domu i ogrodu.

Ich forma powinna być maksymalnie uproszczona, najlepiej ograniczona do subtelnego pierścienia ramki. Należy pamiętać, że produkty oświetleniowe do ogrodu muszą się wyróżniać wysokim współczynnikiem IP, dzięki czemu nie szkodzi im wilgoć, zalanie wodą ani zmiany temperatury.

Tego typu oprawy idealnie sprawdzają się nie tylko jako lampy praktyczne, ale również jako element dekoracyjny. Podświetlają bowiem wybrane, szczególnie ciekawe części ogrodu, tworząc spektakularną grę świateł i cieni. Co warto w ten sposób wyróżnić? Mogą to być detale architektoniczne lub cenne okazy roślinne.

Inną opcją bywa zamontowanie lamp na słupkach. Ustawia się je wzdłuż ogrodowych ścieżek lub na podjeździe. Zazwyczaj wyróżniają się one wielką prostotą, dzięki czemu dyskretnie wpisują się w otoczenie.

Nowoczesny ogród minimalistyczny – przestrzeń dla ludzi

Ogrody minimalistyczne mają jedną, zasadniczą funkcję – mają służyć jako wygodne i przyjemne dla oka miejsce do wypoczynku. Tworzą prywatną enklawę i miejsce ucieczki od pędu współczesnego życia. Ich prostota wycisza i potrafi zachwycać, dając prawdziwe wytchnienie.

Tekst promocyjny

Lampy do ogrodu minimalistycznego

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!