
Wyspiański, Chełmoński i Przerwa-Tetmajer schodzą z muzealnych cokołów. "Folkowe przystanki" to projekt, w ramach którego wiejskie przystanki PKS ozdabiane są wielkoformatowymi dziełami polskich malarzy.

Reprodukcje młodopolskich malarzy oraz dzieła inspirowane ich twórczością powstają na przystankach PKS w województwie łódzkim. Ozdabiane są przystanki od Poddębic po zalew Jeziorsko. Ostatnie dzieło, zamykające tegoroczną edycję projektu „Folkowe przystanki” powstaje w Rudnikach. Kolejne wielkoformatowe obrazy tworzą swoistą galerię, a przy tym wyjątkową trasę turystyczną, którą można przebyć nie tylko autobusem, ale także rowerem albo samochodem.
Projekt „Folkowe przystanki” realizowany jest od 2015 roku, kiedy ozdobiono pierwszy przystanek zlokalizowany w Nowym Pudłowie. To tutaj znalazło się „Babie Lato” Józefa Chełmońskiego namalowane przez Sylwestra Stabryłę. W kolejnych trzech latach powstawały następne prace: w Pudłówku Natalia Grala namalowała obraz inspirowany sieradzkim folklorem, a w Górze Bałdrzychowskiej obraz „Chłopi” inspirowany powieścią Władysława Reymonta.

Białogłowy na folkowych przystankach autbusowych
Dwa lata temu zdecydowano o stworzeniu cyklu dzieł pod hasłem „Młodopolskie białogłowy”. Wszystkie obrazy stworzone zostały przez duet Stabryła – Grala. W Businie pojawiła się „Panna Młoda” Piotra Stachiewicza, w Wólce „Żniwa” Włodzimierza Przerwa-Tetmajera, w Anusinie „Wiosna”, a w Feniksowie „Ojczyzna” - obie reprodukcje Jacka Malczewskiego.
W tym roku, po rocznej przerwie, projekt ruszył po raz kolejny. Galeria powiększyła się o 5 nowych obrazów: w Chropach („Na pastwisku” Stanisława Witkiewicza), Sędowie („Kobieta z kurą” Juliana Fałata), Jeżewie („Portret Józia Feldmana” i „Słoneczniki” Stanisława Wyspiańskiego), Brudnowie („Bociany” Józefa Chełmońskiego) i Drużbinie („Wiejskie podwórko” Tadeusza Makowskiego). Do grona artystów dołączyli także Marcin Jaszczak i Olga Pelipas.
Ostatni w tym roku, szósty obraz malowany jest przez Marcina Jaszczka – jest to współczesna impresja, portret dziewczyny z wiankiem na głowie, który nawiązuje do motywów pojawiających się w Folkowej Galerii, a przy tym dobrze oddaje charakter twórczości artysty, pełnej leśnych duchów, rusałek i nimf.
Także w przypadku reprodukcji nie chodzi o wierne, kopistyczne oddanie pierwowzoru. Ideą jest oddanie głównego motywu oryginału i wkomponowanie go w bryłę wiaty, ale zachowując przy tym typowy styl, który tę reprodukcję tworzy. Pomysłodawcą i koordynatorką projektu jest Barbara Gortat z Fundacji Tu Brzoza.

Folkowe przystanki autobusowe – metryczka projektu
typ projektu: murale
pomysłodawca: Fundacja Tu Brzoza
realizacja: 2015-2020
lokalizacja: woj. łódzkie





Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze