Porady

Zielone ogrody na dachach budynków

Dachy budynków w polskich miastach coraz częściej pokrywają się zielenią. Co stoi za rosnącą popularnością tego pomysłu na miejską zieleń?

Dachy budynków w polskich miastach coraz częściej pokrywają się zielenią. Co stoi za rosnącą popularnością tego pomysłu na miejską zieleń?

Zielone dachy w miastach

Zielone dachy nie stanowią nowości – od lat wykorzystywane są w dużych miastach Ameryki czy Europy Zachodniej. Jednym z przykładów może być zielony dach biblioteki w Toronto. Ten sposób na wprowadzenie miejskiej zieleni coraz częściej stosowany jest także na naszym podwórku. Niektóre miasta opracowały nawet projekty, które mają przyczynić się do zwiększenia liczby takich realizacji. Należą do nich Kraków oraz Wrocław. Władze obu miast w zielonych dachach widzą przede wszystkim potencjał w walce ze smogiem.

Nie od dziś wiadomo, że rośliny poprawiają jakość powietrza w mieście – pochłaniają zawieszone w powietrzu pyły, działając trochę jak filtr. Oprócz właściwości antysmogowych, zielone dachy mają także szereg innych pozytywnych cech: zmniejszają poziom hałasu wewnątrz budynku, a także naturalnie regulują temperaturę. Latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się obiektów, zaś zimą zapobiegają wychłodzeniu.

Dach zielony na bloku

Więcej zielonych dachów w Krakowie

Władze Krakowa przygotowały założenia do wydawania decyzji wz i planów miejscowych, które będą umożliwiały powstawanie w mieście budynków z zielonymi dachami. Do głównych założeń należą możliwość stworzenia wyższej attyki, grubszych stropów oraz utrzymanie cięższej zieleni i zapewnienie odpowiednich warunków do utrzymania i korzystania przez mieszkańców z zielonej infrastruktury. Pomysł spodobał się zarówno mieszkańcom, jak i specjalistom. 

Zielony dach na apartamentowcu

Zwolnienie z podatku dla właścicieli zielonych dachów we Wrocławiu

We Wrocławiu w ramach projektu intensyfikacji powstawania zielonych terenów w mieście wprowadzono uchwałę w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych. Ulga miałaby przysługiwać mieszkańców, którzy na swoich dachach założą zielony dach albo ogród wertykalny na ścianie budynku. Był to pierwszy taki dokument w Polsce. Póki co dotyczy on jedynie właścicieli dachów intensywnych, jednak planowane jest włączenie do uchwały także dachów ekstensywnych.

Rodzaje zielonych dachów

Zielone dachy mogą występować w dwóch postaciach: intensywnej lub ekstensywnej. Typ dachu zależy od rodzaju zasadzonych roślin oraz formy użytkowania. Dachy intensywne przystosowane są do użytkowania przez ludzi, a wykorzystane nasadzenia przypominają te, które wykorzystuje się w klasycznych ogrodach. Pojawiają się tutaj kwiaty, byliny, krzewy czy drzewa. Takie dachy wymagają zdecydowanie większego zaangażowania w utrzymaniu, niż dachy ekstensywne, których projekty nie uwzględniają korzystania przez ludzi. Są one łatwe w utrzymaniu, a ich zadaniem jest przede wszystkim osiągnięcie korzyści ekologicznych. Wykorzystuje się tu odporne rośliny nie wymagające nawadniania czy pielęgnacji.

Zdjęcia: Urząd Miasta Kraków

Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!