
Pracownia Vertico stworzyła projekt naturalistycznego ogrodu, który doskonale wpisuje się w krajobraz otaczający działkę. W projekcie pojawia się ogród bylinowy, łąka kwietna, a także sucha rzeka.

Śląskie biuro architektury krajobrazu Vertico może pochwalić się szeregiem udanych realizacji, zarówno ogrodowych, jak i w przestrzeniach publicznych. Jedną z nich jest minimalistyczny ogród nowoczesny, o którym pisaliśmy tutaj.
Tym razem pracownia przygotowała projekt ogrodu naturalistycznego, który opracowany został z myślą o działce w Olsztynie koło Częstochowy. Projektowany ogród ma powierzchnię 5431 mkw, zaś rolą architektów była propozycja rewitalizacji zielonej przestrzeni i stworzenie takiej kompozycji, która dobrze współgrałaby z otaczającym ją krajobrazem.
W ogrodzie naturalistycznym szczególne znaczenie przypisuje się naturalnemu krajobrazowi. Jako nadrzędną wartość traktuje się rośliny, które swoim układem powinny nawiązywać do form naturalnych. Wzorem dla projektanta jest przyroda, a wraz z nią miękkie i swobodnie prowadzone linie kształtujące rabaty, trawniki i ścieżki. Wizualne granice ogrodu powinny być zatarte, a grupy nasadzeń stanowią barwne plamy budujące kompozycję.
Właśnie taki obraz ogrodu zaproponowała pracownia Vertico. Architekci postawili na „kontrolowany chaos” charakterystyczny dla ogrodu naturalistycznego. Nawierzchnie oraz elementy małej architektury wykonano z naturalnych materiałów. W części frontowej ogrodu zaprojektowano podjazd, który otaczają skarpy. Posadzone tam karłowate krzewy i byliny skalne tworzą wielobarwne kompozycje wpisując się w istniejącą roślinność.

Kamienne murki i „sucha rzeka” w ogrodzie naturalistycznym
Na szczególną uwagę zasługują elementy charakterystyczne dla tego typu ogrodów. Należą do nich kamienne murki, które otaczają budynek oraz nasadzenia. Zaproponowano tutaj kilka soliterów w towarzystwie krzewów iglastych oraz różnobarwnych bylin. Atrakcyjnym uzupełnieniem jest „sucha rzeka” wykonana z grysu granitowego oraz kilku pojedynczych głazów i kamieni polnych. Wokół „suchej rzeki” pojawia się duża ilość bylin oraz ciekawych okazów krzewów tworzących wraz z nią naturalistyczną całość.
Ponad rzeką przerzucono drewniany mostek, od którego poprowadzono ścieżkę do strefy rekreacyjnej i użytkowej ogrodu. W strefie użytkowej umieszczono drewniane inspekty z warzywami, krzewy owocowe oraz domek ogrodnika. Ponad ścieżką prowadzącą do strefy użytkowej ogrodu zaprojektowano drewnianą pergolę, którą porastać będą pnącza. W strefie rekreacyjnej zaproponowano nawierzchnię oraz otaczający ją niski murek wykonane z płaskich, nieregularnych kamiennych płyt.
W strefie tej znajduje się też altana z murowanym grillem i wędzarnią, drewutnie, kamienna ława i palenisko. W trakcie upalnych dni domownicy będą mogli odpocząć na leżakach umieszczonych na drewnianych podestach. Wokół strefy rekreacyjnej zaprojektowano rabaty obsadzone kwitnącymi krzewami. W dalszej części działki znajduje się duża ilość wysokiej istniejącej roślinności iglastej, którą dopełniają barwne nasadzenia w postaci cieniolubnych krzewów liściastych. Estetyczna łąka kwietna doskonale współgra istniejącym domkiem letniskowym.

Projekt ogrodu w stylu naturalistycznym – metryczka projektu
typ projektu: ogród przydomowy
styl: naturalistyczny
inwestor: prywatny
pracownia: Vertico
projekt: 2020
lokalizacja: Olsztyn k. Częstochowy
projektowana powierzchnia: 5431 mkw
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze