ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Publiczne

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku

Skromna architektura tła, która wtapia się w otoczenie i kreuje ogólnodostępną przestrzeń – tak przedstawia się rybnickie Centrum Aktywności Lokalnej, czyli miejsce scalające życie mieszkańców dzielnicy.

Skromna architektura tła, która wtapia się w otoczenie i kreuje ogólnodostępną przestrzeń – tak przedstawia się rybnickie Centrum Aktywności Lokalnej, czyli miejsce scalające życie mieszkańców dzielnicy.

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku

Centrum Aktywności Lokalnej powstało w 2019 roku, a autorką projektu jest Marlena Wolnik, założycielka pracowni MWArchitekci. Nowa miejska przestrzeń cieszy się uznaniem nie tylko specjalistów, ale i mieszkańców. CAL z założenia jest projektem dla wszystkich – przestrzeń ma umożliwiać integrację mieszkańców. Projekt swym zakresem obejmować ma wszystkie dzielnice miasta, jednak w pierwszej kolejności dokonano wyboru trzech z nich, w których potrzeba CAL jest najpilniejsza. Każda z lokalizacji ma innych charakter, dlatego projekt musiał być uniwersalny, aby można było go zaadaptować w zależności od kontekstu miejsca.

Z pomysłem na CAL zgłosił się do architekt Wojciech Student – wiceprezydent Rybnika. Chciał stworzyć miejsce, który pomogłoby dać mieszkańcom poczucie wspólnotowości i budowało lokalną tożsamość. Pierwsza realizacja projektu przewidziana została dla dzielnicy Kłokocin w południowo-wschodniej części miasta. W dalszej kolejności planowane są CAL w Ochojcu i Paruszowcu.

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku. Sytuacja

Projekt uniwersalny Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku

Pracownia MWArchitekci znana jest z ciekawych projektów z zakresu architektury i przestrzeni publicznej. Należy do nich projekt Koralowca, czyli budynku mieszkalnego zwiniętego jak spirala. I tym razem architekci postawili na dobrą architekturę, mając na uwadze potrzebę jej uniwersalności. Możliwość swobodnego kształtowania brył, a także wzajemnego ustawiania obiektów względem siebie przy jednoczesnym utrzymaniu charakteru i wyrazu ułatwia adaptację obiektu w każdej lokalizacji.

Każdy z budynków projektu będzie wykonany według wspólnej idei i przyjmie podobne rozmiary. Różnicą będzie materiał wykorzystany do budowy poszczególnych obiektów. Ten, który powstał w Kłokocinie, w całości wykonano z drewna. Budynek jest prosty, skromny i bezpretensjonalny – dobrze wtapia się w otoczenie. Bardziej kreuje przestrzeń, niż sam stanowi wyróżniającą się kubaturę. Dach budynku wykorzystywany jest jako trybuna, z której mogą korzystać mieszkańcy podczas wydarzeń plenerowych, a także na co dzień – do odpoczynku. Wewnątrz obiektu znajduje się sala spotkań, lokal gastronomiczny oraz część sanitarna. W sąsiedztwie budynku znajduje się nawiązująca do jego architektury wiata.

CAL to nie tylko architektura, ale także przestrzeń, która ją otacza. W otoczeniu budynków wykonano nieduży placyk, zaś całość okalają zielone trawniki i drzewa. Całość przedstawia się jako dobrze zaprojektowana przestrzeń wspólna, w której chciałoby się spędzić letnie popołudnie. Miejsce jest nowoczesne zarówno ze względu na swoją estetykę, jak i ideę budowania wspólnotowości, która stoi za projektem.

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku. Plac miejski

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku – metryczka projektu

typ projektu: miejska przestrzeń publiczna

inwestor: miasto Rybnik

pracowani: MWArchitekci

autorki projektu: Marlena Wolnik, Agnieszka Borkowska

realizacja: 2019

lokalizacja: ul. Bracka, Rybnik

zdjęcia: Michał Jędrzejowski, Marcin Giba

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku. Widok z góry
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku. Trybuny
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku. Budynek
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku. Przekrój
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku. Elewacje

Komentarze

*

YxeGR

Medicine information leaflet. Long-Term Effects. how to get generic viagra without insurance in Canada. Best trends of meds. Read information here.
[url=https://digiomarket.com/%d8%b1%d8%a7%d9%87%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c-%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d9%be%d8%a7%d9%88%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9/#comment-4687]All what you want to know about medicament.[/url] [url=https://amp.en.vaskar.co.in/translate/1?to=ru&from=en&source=Medication%20prescribing%20information.%20What%20side%20effects%20

urakaunoc

[url=http://slkjfdf.net/]Buy Amoxicillin[/url] Buy Amoxil tgk.swgh.sztuka-krajobrazu.pl.pvz.hr http://slkjfdf.net/

ufopibotoaedu

[url=http://slkjfdf.net/]Amoxicillin[/url] Amoxicillin Online kbj.mirv.sztuka-krajobrazu.pl.bzz.ax http://slkjfdf.net/

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!