Konkursy

Konkurs „CITYandREST” rozstrzygnięty

Właśnie tak może wyglądać bezpieczna przestrzeń publiczna w dobie pandemii według uczestników konkursu ogłoszonego przez firmę Polbruk.

Polbruk SA ogłosił wyniki konkursu dla architektów, architektów krajobrazu i projektantów  zatytułowanego „CITYandREST MIEJSKA STREFA BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU”. Zadaniem było opracowanie koncepcji projektu przestrzeni publicznej, umożliwiającej stworzenie bezpiecznych warunków do życia i wypoczynku w mieście oraz budowanie relacji społecznych przy konieczności zachowania odpowiedniego dystansu między ludźmi. Patronat nad konkursem CITYandREST objęły Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu, magazyn architektoniczny Architektura&Biznes oraz wortal dla architektów krajobrazu, urbanistów i miłośników ogrodów – www.sztuka-krajobrazu.pl

Na wygraną w konkursie mogły liczyć ciekawe projekty i koncepcje przestrzeni pełne inspirującego designu. Spośród prawie 1OO nadesłanych zgłoszeń, Jury nagrodziło cztery prace oraz wyróżniło cztery dodatkowe. Komisja doceniła je za czytelność oraz funkcjonalność i estetykę rozwiązań projektowych przy równoczesnym zachowaniu tego, co najistotniejsze czyli umożliwieniu wspólnego, bezpiecznego przebywania grupy osób w przestrzeni publicznej przy jednoczesnym zapewnieniu dystansu fizycznego. We wszystkich projektach wykorzystane zostały produkty Polbruk z linii Styl, Klasyka i Architektura jako jeden z głównych elementów aranżacyjnych, w aspekcie zarówno estetycznym, jak i funkcjonalnym.

I miejsce w konkursie Polbruk - praca„RESTpark”. Proj. Michał Wanat 

Jury doceniło czytelne i nasycone zielenią rozwiązanie przestrzeni publicznej i zagospodarowanie terenów zielonych w centrum Poznania przy ulicy Por. Janiny Lewandowskiej, jako miejsce, które pozwoli użytkownikom zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa w czasach pandemii, a równocześnie umożliwi relaks i wypoczynek. Komisja doceniła również opracowanie komunikacji pieszej wewnątrz parku oraz koncepcję małej architektury – oryginalne i innowacyjne, przesuwane siedziska, a także oświetlenie z użyciem przyjaznych dla środowiska paneli fotowoltaicznych. Projektowana przestrzeń wzbogacona jest również o produkty marki Polbruk, które są nieodłącznym elementem i motywem przewodnim projektu.

REst Park. Projekt MIchał Wanat

II miejsce w konkursie Polbruk - praca „PODGÓRZE SKA”. Proj. Julia Sierpień, Aleksandra Skrzypek 

Nagrodę przyznano za czytelny podział funkcjonalny terenu znajdującego się w Krakowie, w pobliżu nowego węzła kolejowego i stacji Podgórze SKA. Teren zaprojektowany został zgodnie z założeniami konkursu, szerokie aleje i podział na różnorodne strefy funkcjonalno-relaksacyjne umożliwiają zachowanie bezpiecznego dystansu i zapraszają do wypoczynku. Koncepcja zakłada stworzenie parku, który pozwala na wspólne przebywanie różnych grup użytkowników. W projekcie zastosowano dynamiczny układ ścieżek, które poprzez wykorzystanie różnych rodzajów nawierzchni i szerokości traktów, dzielą je na główne - ambulatio i sectio - ułatwiające sprawne dostanie się z jednego miejsca w drugie. Wzięto przy tym pod uwagę wszystkie aspekty planistyczne oraz widokowe tego rozległego terenu.

Konkurs Polbruk. Podgórze  Ska. Proj. Julia Sierpień, Aleksandra Skrzypek

II miejsce w konkursie „CITYandREST MIEJSKA STREFA BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU”. Proj. Michał Kacprzyk „Projekt rewitalizacji ul. Święty Marcin w Poznaniu”

Komisja konkursowa doceniła czytelny, geometryczny układ przestrzenny i dobre wpisanie zieleni publicznej w strukturę miasta, ciekawą propozycję oświetlenia oraz wyodrębnienie prywatnej przestrzeni w postaci boxów. Rozwiązania te zaproponowane zostały w projekcie rewitalizacji ul. Święty Marcin w Poznaniu, w którym uwagę przykuła również nawierzchnia jako jeden z głównych elementów wizualnych założenia. Zastosowany na niej podział wpływa na funkcjonalność oraz estetykę projektu. Produkty marki Polbruk, wykorzystano do wyznaczenia kierunków komunikacji, sugerują one drogę główną całego założenia, jak i obszary poboczne.

Praca „Projekt rewitalizacji ul. Święty Marcin w Poznaniu” Proj. Michał Kacprzyk

III miejsce w konkursie Polbruk, Proj. Marta Wojtkowiak „Skwer miejski w Poznaniu. Osiedle Piastowskie”

Jury doceniło walory funkcjonalne oraz estetyczne propozycji przebudowy fragmentu obiektu o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, zlokalizowanego na Osiedlu Piastowskim w Poznaniu miedzy blokowiskami. Koncepcja prezentuje aranżację „mini” wnętrz umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w których znajdują się elementy małej architektury: ławki, siedziska oraz huśtawki. W projekcie wykorzystano nawierzchnie przepuszczalne, a także koryto wodne kryjące pod powierzchnią system rur i sączków drenarskich, odprowadzających nadmiar wody do zbiornika wodnego. Istotnym elementem projektu są ażurowe płyty Pobruk Extrano oraz palisada Zen, które nadają charakteru założeniu.

III miejsce w konkursie Polbruk, Proj. Marta Wojtkowiak „Skwer miejski w Poznaniu. Osiedle Piastowskie”

Ze względu na wyjątkowo wysoki poziom nadesłanych prac oraz spełnienie wszystkich warunków formalnych, Jury konkursowe podjęło decyzję o przyznaniu czterech dodatkowych wyróżnień. Wyróżnione zostały prace autorstwa Aleksandry Paszkowskiej i Moniki Prokopiuk „MOBILNY OGRÓDEK KIESZONKOWY w Nowym Targu,” Moniki Binioszek i Sary Sieradzkiej „Planty w Dąbrowie Górniczej”, Michała Chrapka i Weroniki Poliwoda „Pole Gry” oraz Arkadiusza Kiernickiego „HUBA MIEJSKA”.

„Konkurs, którego zadaniem było zaproponowanie nowej jakości bezpiecznej przestrzenni to działanie niezwykle ważne w obecnych czasach. Dowodem na to jest liczba nadesłanych prac konkursowych. W przestrzeni publicznej najważniejszy jest człowiek i jego potrzeby. Ostatnie miesiące pokazały, że realny kontakt z drugim człowiekiem jest niezwykle ważny. Bezpieczne strefy wypoczynku w miastach to remedium na konieczność ograniczenia kontaktów społecznych. Osobiście doceniam fakt, że większość prac konkursowych zaproponowała rozwiązania kreujące przestrzenie zielone i nowe parki wpisujące się układem przestrzennym w miasta opisane w nadesłanych pracach. Konkurs pokazał, że projektanci, widzą potrzebę tworzenia nowej jakości przestrzeni spełniającej nadrzędne zadanie zapewnienia bezpieczeństwa i łączącej tę funkcję z aranżacją terenów zielonych. Bardzo się cieszę, ze tak wiele różnorodnych produktów Polbruk znalazło swoje miejsce w nadesłanych projektach, bo to oznacza, że możemy mieć swój wkład w zmianę przestrzeni wokół nas na bardziej bezpieczną i zieloną czyli w efekcie bardziej przyjazną człowiekowi – mówi Wojciech Średniawa, jeden z jurorów Konkursu CITYandREST oraz Główny Projektant w firmie Polbruk SA.

Byliśmy patronem konkursu

Źródło: Polbruk

Mobilny ogródek kieszonkowy w Nowym Targu. Proj. Aleksandra Paszkowska i Monika Prokopiuk
Praca wyróżniona. Mobilny ogródek kieszonkowy w Nowym Targu. Proj. Aleksandra Paszkowska i Monika Prokopiuk
Praca wyróżniona konkurs Polbruk. Monika Binioszek i Sara Sieradzka „Planty w Dąbrowie Górniczej”
Praca wyróżniona. Monika Binioszek i Sara Sieradzka „Planty w Dąbrowie Górniczej”
Wyróżniony w konkursie Polbruk projekt Michała Chrapka i Werokiny Poliwoda „Pole Gry”
Wyróżniony projekt Michała Chrapka i Werokiny Poliwoda „Pole Gry”
Wyróżniony projekt Arkadiusza Kiernickiego „HUBA MIEJSKA”.
Arkadiusza Kiernickiego „HUBA MIEJSKA”.

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!