kızılay odtülüler dershane

Bulwar

Betonowe nabrzeże Tybru stanie się zielone

Rzym jest miastem na temat którego nie brakuje powodów do zachwytu, a już niedługo przybędą kolejne. Szykuje się przebudowa nabrzeży Tybru -  przepływającej przez miasto rzeki. Betonowe płaszczyzny niebawem staną się zieloną przestrzenią pełną atrakcji.

Rzym jest miastem na temat którego nie brakuje powodów do zachwytu, a już niedługo przybędą kolejne. Szykuje się przebudowa nabrzeży Tybru - przepływającej przez miasto rzeki. Betonowe płaszczyzny staną się zieloną przestrzenią pełną atrakcji.

Przebudowa bulwarów Rzymu

We współczesnych miastach coraz więcej uwagi poświęca się zrównoważonej urbanistyce i naturalnym rozwiązaniom przestrzennym. Zmieniające się trendy widoczne są zarówno w rozwoju infrastruktury pieszej i rowerowej, jak i aranżacjach zielonych tarasów, skwerów i parków kieszonkowych

Duże miasta, takie jak Paryż czy Londyn, wypełniają się zielenią. Do tej pory całkiem blado na tle europejskich stolic wypadał Rzym – nabrzeża przepływającego przez miasto Tybru lata temu wylane zostały betonem. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy i turyści stronili od spacerowania nad rzeką.

Już niebawem nabrzeża rzeki mają zostać odczarowane – dzięki koncepcji biura projektowego Ballman Khapalova odcinek Tybru w najbliższym sąsiedztwie starego miasta ma szansę stać się nową atrakcją Rzymu. Mowa o fragmencie nabrzeża pomiędzy Ponte Giuseppe Mazzini oraz Ponte Sisto, nazywanym Piazza Tevere. Wielkość projektowanego terenu oraz jego prostokątny plan odpowiadają przestrzeni parkowej Cicrcus Maxismus. Podobnie jak park, projektowany obszar wzdłuż rzeki również może pełnić funkcję pełnej życia przestrzeni publicznej.

 

Przebudowa bulwarów Rzymu

Bariery w Rzymie to mury przeciwpowodziowe

Złe zaplanowanie pewnych obszarów miasta sprawia, że pozbawione są one życia. Przyczyniają się do tego bariery komunikacyjne, które utrudniają dostęp do danego obszaru. W przypadku nabrzeży Tybru taką barierę stanowią mury przeciwpowodziowe. Ze względu na wąskie koryto rzeki oraz znaczną różnicę wysokości miasta w stosunku do lustra wody, powiązanie przestrzeni nie jest łatwe.

Przebudowa bulwarów w Rzymie

Nadwieszone aleje spacerowe Rzymu

Projektanci zaproponowali poszerzenie wąskich alejek spacerowych ciągnących się wzdłuż ulic. Aby było to możliwe, należy wykonać odpowiednią konstrukcję, która będzie nadwieszona ponad nabrzeżem. Dzięki temu mieszkańcy zyskają nową przestrzeń do spacerowania, a także miejsce pełne zieleni. Ciągi spacerowe znalazłyby się także na dolnym poziomie, tuż nad brzegiem rzeki. Oprócz alejek planuje się zastosowanie licznych elementów uatrakcyjniających przestrzeń. Będą do nich należały drewniane podesty, na których mieszkańcy będą mogli przysiąść, a przyrządy do ćwiczeń oraz miejsce do gry w bocce.

Wielowartościowy charakter projektu wprowadza różnorakie możliwości korzystania z przyszłego nabrzeża. Ma ono być przestrzenią wygodną dla spacerowiczów oraz właścicieli psów. Liczne ławki mają pozwolić na napawaniem się widokami drugiej strony rzeki, zaś pobliski street market ma dać możliwość zjedzenia lunchu na świeżym powietrzu. Wzdłuż nabrzeża planowana jest również ścieżka rowerowa do łatwego przemieszczania się na dwóch kółkach.

Ciekawym pomysłem jest sposób zagospodarowania pionowych murów przeciwpowodziowych. Przymocowane do nich liny umożliwią podciąganie się w górę, a zamontowane obok chwyty wspinaczkowe stworzą przestrzeń do treningów.

Bulwary nadbrzeżne w Rzymie

Betonowe nabrzeże Tybru stanie się zielone – metryczka projektu

typ projektu: bulwary

inwestor: miasto Rzym

pracownia: Ballman Khapalova

projekt: 2020

lokalizacja: Rzym, Włochy

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Bulwary nad Tybrem
Rzym bulwary
Rzeka w mieście Rzym
Rzym i rzeka

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!