.jpg)
Park Ludowy w Lublinie doczekał się modernizacji – po zakończeniu prac budowlanych teren ma być jednym z najpiękniejszych zielonych miejsc w mieście. Inwestycja ma przywrócić przestrzeni dawną rangę, a także poprawić strukturę ekologiczną regionu.
.jpg)
Modernizowany Park Ludowy mieści się w bezpośredniej bliskości Śródmieścia Lublina. Obszar o powierzchni 23 ha od strony północno-zachodniej ogranicza Bystrzyca, nad którą poprowadzono nadrzeczne bulwary. Już niebawem zielony punkt na mapie miasta stanie się miejscem aktywnego wypoczynku i rekreacji dla wszystkich mieszkańców Lublina – zaczynając od dzieci, kończąc na seniorach. Ponadto przewidziano też rewitalizację przyrodniczą oraz utworzenie odpowiedniej infrastruktury dla zwierząt i owadów zamieszkujących park.
.jpg)
Problem podmokłego gruntu w Parku Ludowym w Lublinie
Park Ludowy ma duże znaczenie dla lokalnego ekosystemu. Jednocześnie jego położenie tuż nad rzeką powodowało problem wysokiego poziomu wód gruntowych. Na terenie parku istniał pierwotny system drenażowy, jednak spora część drenów była niedrożna – ostatecznie zdecydowano się na wymianę całego drenażu. Teraz woda prowadzona jest do rowu melioracyjnego, a dalej – do nowy wybudowanej przepompowni, by ostatecznie trafić do Bystrzycy. Odpowiednio zaprojektowany system odwadniający ma zapewnić prawidłowe użytkowanie parku w ciągu kolejnych lat.
.jpg)
Aktywności dla każdego w Parku Ludowym w Lublinie
Na terenie parku przewidziano specjalnie zaprojektowane atrakcje dla różnych użytkowników tej przestrzeni. Miłośnicy czworonogów znajdą tutaj trzy wybiegi dla psów, a rodzice z dziećmi będą mogli spędzić wolne popołudnie na jednym z placów zabaw. Pierwszyn z nich znajduje się od strony alei Piłsudskiego i wyposażony jest w domki i huśtawki dla najmłodszych. Pomyślano także o dzieciach z niepełnosprawnościami, dla których wykonano strefę gier i zabaw sensorycznych. Drugi plac zabaw znajduje się w północno-zachodniej części parku i zaprojektowano go z myślą o starszych dzieciach – do ich dyspozycji są tory sprawnościowe, konstrukcje do wspinania i trampoliny.
W miejscu dawnego amfiteatru powstaje dydaktyczny ogród wodny. Jego sercem będzie fontanna o dnie ozdobionym błękitną mozaiką. Drobne szkiełka ułożone będą w przedstawienia ryb żyjących w Bystrzycy. Zarówno główna aleja parkowa, jak i pozostałe ścieżki zostały wyasfaltowane, mając na uwadze potrzeby zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i miłośników rolek, deskorolek czy hulajnóg.
W parku znajdują się także naturalne tory dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania. Są to tak zwane pumptracki, które zyskują coraz większą popularność na terenach zielonych w miastach. Ale to nie koniec atrakcji – w Parku Ludowym powstają także ścieżka akustyczna z 11 przystankami z instrumentami grającymi, naturalne labirynty z żywopłotów, a także tak zwana „ścieżka przemijania”. Ta ostatnia, filozoficzna, ma być wyposażona w specjalnie zaprojektowane meble granitowe, na których umieszczone będą myśli starożytnych filozofów.
Nie pominięto też żyjących w parku zwierząt i owadów. Na drzewach znaleźć się ma 100 budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków – sikor, wróbli, szpaków, pleszek czy kawek. Oprócz tego pojawi się 30 budek dla nietoperzy i 30 „parkowych uli”, czyli schronienia dla dzikich pszczół.
Prace budowlane dobiegają końca, a odnowiona przestrzeń parkowa powinna zostać oddana do użytku z końcem listopada br.
.jpg)
Rewitalizacja terenu Parku Ludowego w Lublinie – metryczka projektu
typ projektu: park miejski
inwestor: miasto Lublin
realizacja: w toku
lokalizacja: Lublin
projektowana powierzchnia: 23 ha
zdjęcia: UM Lublin
opracowanie: Wiola Imiolczyk
.jpg)

YmqBV
[url=http://m.ganggo.org/board/date_view.php?code=newss&no=5223&uid=4116&fid=4060]Everything about medicament.[/url] [url=http://shop.khunjib.com/product/1393/%E0%B9%80%E0%B8%94%E0%B8%A3%E0%B8%AA%E0%B9%81%E0%B8%82%E0%B8%99%E0%B8%81%E0%B8%B8%E0%B8%94%E0%B9%84%E0%B8%AB%E0%B8%A1%E0%B8%9E%E0%B8%A3%E0%B8%A1%E0%B8%81%E0%B8%B1%E0%B8%9A%E0%B8%84%E0%B8%A5%E0%B8%B8%E