Publiczne

Ogród sensoryczny we Wrocławiu

We Wrocławiu powstał niezwykły ogród – Alicja w Krainie Zmysłów to przestrzeń dydaktyczna zaprojektowana z myślą o dzieciach z wadami wzroku. Ogród sensoryczny zaprojektowany dzięki Fundacji „Zobacz mnie”.

We Wrocławiu powstał niezwykły ogród – Alicja w Krainie Zmysłów to przestrzeń dydaktyczna zaprojektowana z myślą o dzieciach z wadami wzroku. Ogród sensoryczny zaprojektowany dzięki Fundacji „Zobacz mnie”.

Ogród sensoryczny. przykład

Ogrody sensoryczne cieszą się coraz większą popularnością – pomagają one znaleźć równowagę i chwilę wytchnienia w pędzącym świecie. Taka przestrzeń z jednej strony wycisza, z drugiej pobudza te zmysły, które na co dzień pozostają zaniedbywane. Według badań aż 80% wszystkich bodźców dociera do nas za pomocą zmysłu wzroku – przebywając w ogrodzie sensorycznym zadbamy także o słuch, dotyk, zapach, a nawet smak.

Ogrody sensoryczne mają dużą wartość dydaktyczną i rehabilitacyjną. Z tego względu nowa przestrzeń ogrodowa zaprojektowana została na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Kamiennogórskiej we Wrocławiu. Ogród o wdzięcznej nazwie „Alicja w Krainie Zmysłów” stanowi doskonałe wsparcie dla dzieci z wadami wzroku pozostającymi pod opieką ośrodka. Będzie on wykorzystywany przez uczniów zarówno w trakcie zajęć lekcyjnych, jak i w trakcie przerw – jako miejsce relaksu i zdobywania nowych doświadczeń.

Ogród sensoryczny  Fundacji „Zobacz mnie”

Ogród sensoryczny dla wszystkich 5 zmysłów 

Nowo zaprojektowany ogród podzielony został na części, z których każda odpowiada poszczególnym zmysłom. Pierwsza strefa skupia się na zapachu, wzroku i smaku. Intensywna woń lawendy, delikatna faktura i kształty liści drzew oraz pyszny aromat zerwanych z krzaka malin – takich doznań mogą doświadczyć tutaj uczniowie szkoły. Zaproponowano tutaj nasadzenia z kwiatów o mocnej barwie, dzięki czemu będą się nimi cieszyły również dzieci o bardzo słabym wzroku.

Z myślą o zmyśle dotyku zaprojektowano różne formy nawierzchni - podopieczni mogą poczuć pod stopami miejski bruk, piasek niczym ten na morskim wybrzeżu, szyszki i korę odpowiadające leśnej alei, żwir, otoczaki oraz drewniane pniaki. Główna ścieżka wykonana została ze specjalnej kostki betonowej z elementami, które wspomagają osoby z wadami wzroku. Mają one nauczyć dzieci prawidłowej oceny odległości oraz umożliwić bezpieczne próby badania terenu laską, przejścia przez ulicę czy pokonania krawężnika.

Ważną atrakcją ogrodu są plenerowe instrumenty muzyczne, które pobudzić mają zmysł słuchu. Ogromne bębny pozwalają obcować dzieciom z wibrującymi dźwiękami.

Ogród sensoryczny przy ośrodku dla  niepełnosprawnych

Ogród sensoryczny pełen wrażeń

Pomysł budowy ogrodu sensorycznego powstał dzięki Fundacji „Zobacz mnie”. Nowa przestrzeń dydaktyczna zaprojektowana została we współpracy ze specjalistami i oferuje szeroka gamę wrażeń zmysłowych. Teren zaplanowany został tak, by bodźce pozawzrokowe były angażowane w dużo większym stopniu niż normalnie. Dzięki temu dzieci przebywając w ogrodzie będą mogły nie tylko się uczyć, ale także doskonale bawić.

Ogród sensoryczny

Alicja w Krainie Zmysłów – ogród sensoryczny we Wrocławiu – metryczka projektu

typ projektu: ogród sensoryczny

inwestor: Fundacja „Zobacz mnie”

realizacja: 2020

lokalizacja: Wrocław

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!