Konkursy

Centrum Myszkowa na nowo

Wielofunkcyjna, zielona przestrzeń w samym centrum miasta – oto, jak wyglądać będą okolice placu Dworcowego w Myszkowie. Projekt rewitalizacji terenu przygotowała pracownia 4am Architekci z Warszawy.

Wielofunkcyjna, zielona przestrzeń w samym centrum miasta – oto, jak wyglądać będą okolice placu Dworcowego w Myszkowie. Projekt rewitalizacji terenu przygotowała pracownia 4am Architekci z Warszawy.

Plan Myszkowa strefa dworca

Nieduży, bo liczący 30 tysięcy mieszkańców, Myszków to miejscowość leżąca w województwie śląskim. Okolice Śródmieścia od lat oczekiwały zmian, dlatego władze miasta postanowiły ogłosić konkurs na koncepcję rewitalizacji centrum. W porozumieniu z częstochowskim oddziałem SARP ogłoszono zwycięski projekt, który odmienić ma teren placu Dworcowego. Jego autorem jest pracownia 4am Architekci. Warszawskie biuro znane jest między innymi z projektu „Przywróćmy Miastu Rzekę", w ramach którego architekci opracowali koncepcję modernizacji obszaru lewego brzegu Wisły w stolicy.

Myszków to miasto powstałe z połączenia kilku sąsiadujących ze sobą wsi, leżących po obu stronach Warty. Przez długi czas w mieście brakowało wyraźnego i dobrze zaplanowanego centrum. Prowadzone były kolejne warsztaty i spotkania z mieszkańcami, które miały nakreślić potrzeby i oczekiwania codziennych użytkowników przestrzeni Myszkowa. Wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych przez fundację Napraw Sobie Miasto stanowiły ważne źródło wytycznych dla rozwiązań, których oczekiwano od projektu nowego zagospodarowania okolicy Śródmieścia.

Założeniem projektowym było zaproponowanie koncepcji terenu w obrębie placu Dworcowego. Architekci musieli również przewidzieć przebudowę dawnego dworca autobusowego na bibliotekę publiczną oraz budowę nowego obiektu usługowego z lokalami przeznaczonymi na wynajem. W konkursie startowały 23 projekty oceniane przez jury pod przewodnictwem Jerzego Grochulskiego.

Plac dworcowy w Myszkowie

Zwycięska koncepcja zagospodarowania Placu Dworcowego w Myszkowie

Pracownia 4am Architekci nadesłała projekt, który zdaniem jury cechował się najlepszą identyfikacją problemów przestrzennych. Biuro zaproponowało rozwiązania nie tylko podnoszące jakość rewitalizowanego terenu, ale także możliwe do realizacji. W swoim projekcie architekci zaproponowali podział całego obszaru na trzy podstawowe strefy. Pierwszą z nich ma się stać wielofunkcyjna przestrzeń centrum miasta z salonem miejskim, biblioteką z ogrodem, lokalnym ośrodkiem przedsiębiorczości oraz centrum przesiadkowym. Druga będzie służyła rekreacji – powstanie skwer miejski oraz tereny zielone przed urzędem miasta. Obie strefy będą połączone przy pomocy deptaka (ulicy Kościuszki).

Plan zagospodarowania centrum Myszkowa

Centrum Myszkowa jako salon miejski

Centralnym punktem salonu miejskiego będzie plac Dworcowy – osiowość kompozycji podkreślą dwa zespoły fontann posadzkowych oraz flankujące je strefy zielone. Od wschodu stanie nowo projektowany budynek kawiarni, zaś po przeciwnej stronie zaplanowano budowę zagłębionego placu połączonego z przejściem pod torami. Ozdobna kaskada schodów i podestów w obrębie placu będzie miała funkcję zarówno wypoczynkową, jak i komunikacyjną.

W celu adaptacji do nowej funkcji biblioteki, budynek dawnego dworca PKS zostanie rozbudowany w kierunku zachodnim. Nowe skrzydło połączone będzie z istniejącą częścią przeszklonego łącznika. W projekcie przygotowano również koncepcję nowego centrum przesiadkowego z miejscami postojowymi dla 40 samochodów i dworcem autobusowym. Wszystkie powierzchnie zaplanowane w obrębie placu wykonane będą z przepuszczalnych kruszyw, zaś pod nimi znaleźć się ma modułowy system retencji i zarządzania wodą opadową.

 

Myszków plac dworcowy

Centrum Myszkowa na nowo  - metryczka projektu

typ projektu: plac miejski

inwestor: miasto Myszków

pracownia: 4am Architekci

projekt: 2020

lokalizacja: Myszków

Myszków centrum projekt
Projekt centrum Myszkowa

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!