Ogrody Prywatne

Ogród na greckiej wyspie

Greckie krajobrazy zachwycają, jednak tamtejszy klimat nie jest łaskawy dla miłośników ogrodnictwa. Do najbardziej sprzyjających obszarów zalicza się wyspę Korfu – dowodem na to jest ogród zaprojektowany wokół wakacyjnych posiadłości na wynajem

Greckie krajobrazy zachwycają, jednak tamtejszy klimat nie jest łaskawy dla miłośników ogrodnictwa. Do najbardziej sprzyjających obszarów zalicza się wyspę Korfu – dowodem na to jest ogród zaprojektowany wokół wakacyjnych posiadłości na wynajem.

Ogród w stylu śródziemnomorskim

Projektowana przestrzeń ogrodowa aż kipi od zielonej roślinności. Ogród znajduje się na skalistym wybrzeżu w północno-wschodniej części wyspy, na obrzeżach małej wioski rybackiej Kassiopi. Służyć ma gościom wakacyjnych posiadłości przeznaczonych na wynajem. Za projekt przestrzeni odpowiada architekt Dominic Skinner, który stworzył kameralne i przytulne wnętrza ogrodowe, zapewniające gościom prywatność. Posesja zachwyca tradycyjną architekturą, która dobrze koresponduje z estetyczną i bardzo współczesną ogrodową aranżacją.

Ogród w Kassiopi obejmuje zarówno obszary leśne, jak i formacje skalne. Sieć ścieżek i schodów oferuje gościom magiczną wycieczkę pośród zieleni i w otoczeniu spektakularnych krajobrazów. Przestrzeń dopracowana jest w najmniejszym detalu – zarówno w dobrze nasadzeń, jak i w sposobie rozmieszczenia ogrodowej architektury, z której mogą korzystać goście nieruchomości.

 

Śródziemnomorski ogród

Inspiracje w śródziemnomorskiej przyrodzie

Projekt ogrodu powstał w powiązaniu z wyjątkową okolicą. Zapierające dech widoki były inspiracją dla stworzenia szeregu przestrzeni wokół domów. Wszystko tutaj tworzy spójną całość: widoki, nastrój, funkcje oraz geometria tworzą sekwencje niemal teatralnych „scenografii”.

Otoczony krużgankami dziedziniec stanowi centralny element przestrzeni zabudowanej. Szereg kamiennych tarasów i kameralnych pergol połączonych kamiennymi ścieżkami zapewnia odpoczynek oraz wyciszenie. Alejki prowadzą do dzikich obszarów ogrodu, gdzie ogrodowe wnętrza mają bardziej nieformalny charakter. Przykładem jest ławka ukryta w cieniu dzikiej gruszy. Miejsca takie jak to tworzą wyjątkowe przestrzenie o niebywałej atmosferze budowanej przez odgłosy morza, zapachy, faktury i barwy.

 

Śródziemnomorski design ogrodu

Śródziemnomorska architektura i zieleń

Przestrzenie wewnątrz oraz na zewnątrz są ze sobą ściśle powiązane – linie podziału między domami, ogrodem i morzem stają się niemal niezauważalne. W ogrodzie zaproponowano naturalną mozaikę skomponowaną z roślin, która integruje projektowaną przestrzeń z naturalnym, morskim krajobrazem wokół działki.

Założeniem projektowym było stworzenie aranżacji, która wchłonie zastany drzewostan. Pierwszym krokiem w tworzeniu ogrodu było przycięcie i ukształtowanie istniejących drzew i krzewów, aby wydobyć z nich charakter i piękno. Pojawiają się tam dąb w odmianie Kermes, rokitnik śródziemnomorski oraz filirea wąskolistna, a także kolcorośl szorstki.

W ogrodzie posadzono także szereg nowych roślin, do których należą chruścina jagodna, przewiercień krzewiasty czy lucerna. Stanowią one wielowarstwowe tło dla śródziemnomorskich drzew rodzimych. W greckim ogrodzie nie mogło zabraknąć także drzew oliwnych oraz cyprysów, które nadają przestrzeni charakterystyczny, śródziemnomorski sznyt.

Śródziemnomorski projekt ogrodu

Ogród na greckiej wyspie – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

inwestor: Kassiopia Estate

autor projektu: Dominic Skinner

lokalizacja: Kassiopi, Korfu

projektowana powierzchnia: 1,6 ha

zdjęcia: Clive Nichols

Projekt ogrodu w stylu śródziemnomorskim
Projekt ogrodu w stylu śródziemnomorskim

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!