ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Punkt widokowy

Zielony dach galerii handlowej VIVO! Lublin

Wykorzystanie połaci dachu na wprowadzenie zieleni do miasta to pomysł cieszący się rosnącą popularnością wśród pracowni architektonicznych. Powstaje coraz więcej realizacji publicznych tego typu. Należy do nich galeria VIVO! Lublin

Wykorzystanie połaci dachu na wprowadzenie zieleni do miasta to pomysł cieszący się rosnącą popularnością wśród pracowni architektonicznych. Powstaje coraz więcej realizacji publicznych, które korzystają z tego typu rozwiązań ku uciesze mieszkańców mogących później korzystać z zielonych tarasów.


Zielony dach galerii handlowej

Zdarzają się też obiekty, które jeszcze poważniej traktują zieleń, przeznaczając dla niej znaczną część gruntu – czego przykładem może być galeria handlowa w Bangkoku

Ogrody na dachach galerii handlowych póki co spotykamy głównie za granicą. Ale także w Polsce jest kilka obiektów, które duże połacie dachu postanowiły zagospodarować „na zielono”. Jedną z galerii handlowych z zielonym dachem jest VIVO! Lublin, kiedyś nosząca nazwę Tarasów Zamkowych. Galeria znajduje się na zbiegu alei Unii Lubelskiej i alei Tysiąclecia, a za projekt obiektu odpowiada pracownia Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne.

Obiekt otwarty został w 2015 roku i od razu zdobył szereg nagród i wyróżnień. Należały do nich Nagroda Roku SARP 2015 w kategorii Obiekt użyteczności publicznej albo nagroda za najlepszy projekt regionalny w sektorze nieruchomości handlowych 2015 roku w Europie w konkursie The International Property Awards. Ale zielone tarasy podobały się nie tylko specjalistom – zyskały także szczególną sympatię mieszkańców, do dziś chętnie korzystających z ogólnodostępnej przestrzeni.

Galeria vivo Lublin. Dach zielony

Dach zielony z widokiem na miasto

Dach galerii handlowej VIVO! Lublin pełni rodzaj punktu widokowego, z którego rozciąga się panorama na Wzgórze Zamkowe i Stare Miasto. Część połaci dachowych zagospodarowana została jako łąka kwietna – powierzchnia zaprojektowana została w oparciu o kształty przenikających się trójkątów i pozostaje niedostępna dla ruchu odwiedzających. Druga część przestrzeni zaaranżowana została jako ogród intensywny, jest ogólnodostępna i posiada tabliczki informacyjne, ścieżki oraz ławki dla przechodniów. Do ogólnodostępnej części tarasów można dostać się zarówno z poziomu ulicy, jak i z wnętrza galerii.

 

DAch zielony ekstensywny

Dach zagospodarowany „na zielono”

Projekt zagospodarowania zielenią dachu galerii objął obszar o powierzchni blisko 16700 mkw. Podstawowym założeniem było stworzenie rozległej, zielonej przestrzeni, która nawiązuje do naturalnych krajobrazów nadrzecznych doliny rzeki Bystrzyca. Dobór roślin nie jest przypadkowy – wybrano nasadzenia tworzące endemiczny system o regionalnym charakterze. W części ogrodu intensywnego pojawiają się krzewy, drzewa i byliny. Wysokie drzewa liściaste wykorzystano wzdłuż ciągów spacerowych na zielonych skarpach.

W niedostępnej dla spacerowiczów części łąki kwietnej zaplanowano uprawę ekstensywną na cienkiej warstwie substratu glebowego. Wykorzystana roślinność dostosowana jest do trudnych warunków siedliskowych, zastosowano materiał o dużych zdolnościach regeneracyjnych. Pojawiają się tu trawy, zioła i sukulenty. Uprawa ekstensywna zajmuje powierzchnię ponad 10 tys. mkw. dachu galerii.

Zielony dach galerii handlowej VIVO! Lublin  - metryczka projektu

typ projektu: zielone dachy

inwestor: c

pracownia: Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne

realizacja: 2015

lokalizacja: al. Unii Lubelskiej, Lublin

projektowana powierzchnia: 16700 mkw

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Fot: IMMOFINANZ Group

 

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!