Ogrody Prywatne

Historyczny ogród od Pietro Porcinai

Ogród przy willi nad jeziorem Como to jedna z wielkich realizacji mistrza architektury krajobrazu Pietro Porcinai. Przestrzeń zachwyca uporządkowaniem i przemyślanymi formami

Ogród przy willi nad jeziorem Como to jedna z wielkich realizacji mistrza architektury krajobrazu Pietro Porcinai. Przestrzeń zachwyca uporządkowaniem i przemyślanymi formami

Północne Włochy to rejon, który zachwyca pięknymi krajobrazami. Szczególnie spektakularne widoki można oglądać w okolicy jeziora Como, które otoczone jest porośniętymi zielenią wzgórzami. Soczyście zielona okolica oraz błękit rozległego jeziora tworzą wyjątkowe otoczenie – wielu marzy o domu usytuowanym na jednym ze wzgórz.

Przy jednej z okazałych włoskich willi u brzegu jeziora Como znajduje się wyjątkowy ogród, który zaprojektował mistrz architektury krajobrazu – Pietro Porcinai. Willa i ogród zaprojektowane zostały w latach 1957-1962. Rozległe wnętrza ogrodowe skrywają w sobie basen, tor do jazdy konnej oraz piękne zielone przestrzenie z różnorodnymi krzewami i drzewami ozdobnymi.

 

Pietro Porcinai. Ogród przy willi nad jeziorem

Ogród przy willi zatopionej w zieleni

Elewacje willi porośnięte są gęstą siecią pnącz, które przybierają różną kolorystykę w zależności od pory roku oraz usytuowania względem stron świata. Obszerny ogród pełen jest zieleni – otacza ona willę z każdej strony, tworząc czarujące, kameralne przestrzenie. Mimo elegancji posesji całość wydaje się przytulna, a to za sprawą łagodnego ukształtowania terenu – omawiany obszar delikatnie wznosi się i opada przywodząc na myśl malownicze ogrody krajobrazowe oraz romantyczne. W ogrodzie mnóstwo jest starych drzew o rozłożystych koronach, a także ozdobnych krzewów i nasadzeń.

Zielone trawniki przecinają swobodnie wijące się ścieżki i alejki. Stary kamień ich nawierzchni nadaje ogrodowi wyjątkowości. W cieniu drzew rozlokowano ławki, tworząc w ten sposób intymne przestrzenie pozwalające na prywatne doświadczenie przyrody.

Tuż obok wejścia do willi znajduje się basen, a w jego sąsiedztwie trzy tarasy. Największemu z nich towarzyszy elegancka loggia. Osłonięcie basenu poprzez zastosowanie żywopłotu daje wrażenie przytulności i intymności.

Ogród przy willi z ogrodem

Porcinai – wielki mistrz krajobrazu

Pietro Porcinai to jeden z najważniejszych architektów krajobrazu XX wieku. Artysta żyjący w latach 1910-1986 zaprojektował szereg zielonych przestrzeni o różnej skali. W jego dorobku twórczym znajdziemy zarówno ogrody prywatne, jak i przestrzenie publiczne, parki czy tereny podmiejskie. Architekt znany jest z niezwykłych ogrodów krajobrazowych, które doskonale wpisują się w otoczenie. Ogród przy willi nad jeziorem Como jest doskonałym przykładem prac Porcinai – przestrzeń, choć drobiazgowo zaprojektowana, zdaje się zupełnie naturalna i „na swoim miejscu”. Ogród w stylu naturalnym jest zarówno doskonałym tłem dla życia, jak i dla wakacyjnych wyjazdów.

Ogród w stylu naturalnym przy willi

Historyczny ogród pióra architekta Pietro Porcinai – metryczka projektu

typ projektu: ogród przydomowy

autor projektu: Pietro Porcinai

lokalizacja: okolice jeziora Como, Włochy

realizacja: 1957-62

zdjęcia: Dario Fusaro

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!